کد خبر: ۴۹۶۷۳۶
زمان انتشار: ۰۹:۱۷     ۰۳ آذر ۱۴۰۰
جزئیات تحلیل نهایی مطالعه واکسن "پاستوکووک" اعلام شد
رییس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه نتایج تحلیل و آنالیز نهایی مطالعه واکسن پاستوکووک، فراتر از چیزی بود که می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم، گفت: این واکسن توانسته از ابتلا به کرونای علامت‌دار ۶۷ درصد و از ابتلا به فرم شدید بیماری بیش از ۹۵ درصد پیشگیری کند.

به گزارش پایگاه 598، دکتر علیرضا بیگلری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین نتایج ارزیابی فاز سوم مطالعه بالینی واکسن پاستوکووک، گفت: انستیتو پاستور ایران باتوجه به سابقه‌ای که دارد، سعی کرد که در دوران کووید هم دو خدمت بزرگ را انجام  دهد؛ یکی اینکه تشخیص آزمایشگاهی را راه انداخت و دوم اینکه واکسنی را که شایسته یکصد سال اعتماد مردم است، به کشور تقدیم کرد.

وی افزود: بسیاری از واکسن‌های معتبر کووید ۱۹ در دنیا حاصل همکاری دو یا چند کشور است. انستیتو پاستور ایران هم باتوجه به سابقه دو دهه همکاری که با کوبا داشته است، واکسنی را با انستیتو فینلای کوبا تولید کرد که کارآزمایی آن هم در کوبا و هم در ایران انجام شد.

پیشگیری بیش از ۹۵ درصدی در پیشگیری از ابتلا به کرونای شدید و بستری

بیگلری با بیان اینکه نتایج کارآزمایی فاز سوم واکسن در ایران که از اردیبهشت ماه در هشت کشور بر روی ۲۴ هزار نفر  آغاز شده بود، در هفته جاری تحلیل نهایی شد و مطالعه به پایان رسید، گفت: نتایج تحلیل و آنالیز نهایی مطالعه واکسن پاستوکووک، فراتر از چیزی بود که می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم و نشان داد که واکسن تقریبا در نزدیک  به ۱۰۰ درصد افراد توانسته آنتی‌بادی خنثی‌کننده ویروس را تولید کند که این موضوع خبر بسیار خوبی بود و در کمتر واکسنی از دنیا می‌توان این نتیجه را مشاهده کرد.

وی گفت: همچنین واکسن پاستوکووک توانسته در بیش از ۹۵ درصد موارد از بیماری شدید و بستری شدن پیشگیری کند که این هم فراتر از چیزی بود که قبلا فکر می‌کردیم. زیرا واکسن مانند کمربند ایمنی در رانندگی کار می‌کند. کمربند ایمنی جلوی تصادف را نمی‌گیرد، اما اگر تصادف رخ داد، شدت ضایعه را کم می‌کند. همین که این واکسن توانست در بیش از ۹۵ درصد موارد از فرم شدید بیماری پیشگیری کند، خبر بسیار خوبی است.

پاستوکووک برای مبتلایان به بیماری های زمینه ای هم مطمئن است

وی گفت: واکسن پاستوکووک از مهر ماه در سبد واکسیناسیون کشور قرار گرفته است. از آنجایی که کارآزمایی ما از سن ۱۸ تا ۸۰ سال بوده است، این واکسن در بزرگسالان و افراد بالای ۱۸ سال مصرف می‌شود. در عین حال در کارآزمایی ما نکته مهم این بود که یک‌سوم افرادی که وارد کارآزمایی شدند، از بین داوطلبانی انتخاب شدند که یک بیماری زمینه‌ای اعم از دیابت، فشار خون و ... داشتند. بنابراین استفاده از این واکسن در افرادی که حتی بیماری زمینه‌ای هم دارند، در شرایطی بسیار مطمئن، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بیگلری ادامه داد: کارآزمایی نشان داد که این واکسن تقریبا جزو واکسن‌های بسیار قابل قبول در معیارهای جهانی است. این واکسن توانسته از ابتلای به کرونا که منجر به علامت‌دار شدن می‌شود ۶۷ درصد جلوگیری کند، اما مهم این است که می‌تواند بیش از ۹۵ درصد از بیماری شدید و بستری شدن در بیمارستان پیشگیری کند.

کفایت تزریق ۲ دز اصلی پاستوکووک به کودکان

بیگلری ادامه داد: در عین حال این واکسن در کودکان هم مجوز استفاده را از سن دو سال تا ۱۸ سال کسب کرده است. البته این قسمت از کارآزمایی آن در کشور کوبا انجام شد. کمیته ملی واکسن ایران هم با توجه به مجوزی که از سوی سازمان غذا و داروی ایران صادر شده و مطالعه را پذیرفته است، موافقت کرد که هر واکسیناسیونی علیه کرونا برای افراد زیر ۱۸ سال، از سن ۱۲ سال آغاز شود و به طور کلی فعلا در کشور واکسن کرونا در کودکان، به افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق می‌شود. البته واکسن پاستوکووک مجوز برای تزریق به گروه‌های سنی پایین‌تر هم دارد. البته در کودکان طبق مصوبه کمیته فنی واکسن، دو دز از این واکسن تزریق می‌شود و فعلا با توجه به شرایط به دز یادآور در این گروه سنی نیاز نیست. البته اگر واریانت‌های جدید بروز یابد، ممکن است در کودکان هم به دز یادآور نیاز باشد، اما فعلا در کودکان به تزریق دو دز اصلی  واکسن پاستکووک اکتفا می‌شود. در بزرگسالان علاوه بر دو دز اصلی، یک دز بوستر یا سوم هم تزریق می‌شود. این دز سوم را که یادآور واکسن‌های دیگر هم می‌تواند باشد، به نام پاستوکووک پلاس می شناسیم.

وی درباره صادرات این واکسن نیز به ایسنا گفت: این واکسن را در هشت استان به صورت بسیار شفاف تست کردیم و اعضای هیات علمی هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور بر کارآیی و عوارض واکسن نظارت کردند. بر این اساس مسلما اولین قدم، انتشار مقاله نتایج است و مهم است که مقاله کارآزمایی سوم منتشر شود.

ویژگیهای "پاستوکووک" و اقدام برای دریافت تاییدیه سازمان جهانی بهداشت

رییس انستیتوپاستور ایران افزود: قدم بعدی دریافت مجوزهای سازمان بهداشت جهانی خواهد بود. مسلما باتوجه به ویژگی‌هایی که پاستوکووک دارد و از طراحی منحصر به فردی نسبت به واکسن‌های دیگر برخوردار است، همچنین باتوجه به اینکه می‌تواند در تمام گروه‌های سنی مورد استفاده قرار گرفته و کارایی آن ثابت شده است، شرایط خوبی دارد. این واکسن از طراحی ویژه‌ای برخوردار است به طوری که اگر جهش‌های  جدید بروز پیدا کنند،  پاستوکووک قابلیت این را دارد که بازمهندسی شده و همزمان بتواند با چند جهش مقابله کند، فکر می‌کنیم که از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است که بسیاری از کشورها، به عنوان نسل آتی واکسن‌های کووید طالب آن هستند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها