کد خبر: ۴۹۷۱۵۱
زمان انتشار: ۱۴:۵۱     ۰۹ آذر ۱۴۰۰
سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور طی فردا نسبت به بارش‌های سیل‌آسا و کاهش تا ۱۴ درجه‌ای دما در برخی استان‌ها هشدار داد.

به گزارش پایگاه 598، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارش باران همراه با وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق و در بخش‌هایی از خراسان جنوبی و جنوب فارس بارش پراکنده پیش بینی شده است.

امروز و فردا در مناطق صنعتی و پرتردد تهران، کرج، اراک و مشهد انباشت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش بینی می‌شود. از اواسط روز چهارشنبه با ورود سامانه بارشی از شمال غرب کشور در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و کردستان افزایش ابر، بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید و در مناطق سردسیر و کوهستانی بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

 این شرایط اواخر وقت چهارشنبه و طی روز پنجشنبه برای اکثر مناطق نیمه غربی کشور، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز پیش‌بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز جمعه به‌تدریج از شدت بارش‌ها در نیمه غربی کشور کاسته شده و فعالیت سامانه بارشی در سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز، مناطق مرکزی، شرق و شمال شرق کشور ادامه خواهد داشت.

شنبه هفته آینده در شرق و شمال شرق بارش پراکنده پیش بینی شده و اواخر وقت این روز سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود.

امروز و فردا در مناطق غرب کشور وزش باد شدید پیش بینی شده است. طی این دو روز برای استان‌های ساحلی دریای خزر افزایش ۶ تا ۸ درجه‌ای دما و پنجشنبه برای همین مناطق کاهش ۱۲ تا ۱۴ درجه‌ای دما پیش‌بینی شده است. روز پنجشنبه همچنین برای مناطق شمال غرب،‌غرب و روز جمعه برای دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق و مرکز کشور کاهش ۶ تا ۸ درجه‌ای دما پیش‌بینی می شود.

*توصیف سامانه: تشدید فعالیت و فراگیر شدنِ بیشترِ سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت و احتمال تگرگ.

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ : هرمزگان، کرمان، نیمه شمالی و غرب سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تاخیر در پروازها.

توصیه: احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها، اجتناب از اتراق در اطراف مسیل‌ها، احتیاط در صعود به ارتفاعات، آمادگی و اقدامات دستگاه های اجرایی برای پیش گیری از آبگرفتی معابر و بازگشایی دهانه پل‌ها و آبروها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد

زمان شروع: ظهر چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۰

زمان پایان: اوایل وقت جمعه ۱۴۰۰/۰۹/۱۲

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی تا ۲ متر و در فراساحل تا ۳.۵ متر.

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران، گلستان.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه سنگین و احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: احتیاط در ترددهای دریایی بویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها