کد خبر: ۴۹۸۴۷۸
زمان انتشار: ۰۹:۵۹     ۰۵ دی ۱۴۰۰
محیطی امن برای انجام بازی‌های موبایلی؛
اپلیکیشن توپ مارکت روز گذشته در مجموعه باغ کتاب تهران با حضور قشر زیادی از مادران و کودکان و همچنین کارشناسان حوزه تربیت کودک و فضای‌مجازی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از خبرگزاری دانشجو، خانه کودک مجموعه باغ کتاب تهران جمعه سوم دی ماه میزبان کودکان و مادرانی بود که آمده بودند تا شاهد رونمایی از اپلیکیشن «توپ مارکت» که ویژه مادر و کودک است، باشند. این رویداد فرهنگی با حضور مدیر شبکه نهال، مسئولان سازمان فضای مجازی سراج و مدیران نرم‌افزار مذکور رخ داد؛ همچنین این اَپ استور توسط مجری شبکه کودک (گلی باقلوازاده) به والدین و فرزندانشان معرفی شد.
حضور بلاگر‌ها و مادران فعال در این برنامه بخش دیگری از مراسم رونمایی از اپلیکیشن توپ مارکت بود. این مادران که در فضای مجازی به همراه کودک خود فعال هستند نیز طراحی و اجرای این نرم افزار استقبال کردند.
خانم زهرا صادقی که از فعالان مادر و کودک در فضای‌مجازی است در خصوص این نرم‌افزار گفت: ویژگی برجسته این اپلیکیشن آن است که من به عنوان مادر خیالم از محتوایی که فرزندم در حال دریافت آن بوده، راحت است.

* هدف؛ ایجاد محیطی امن برای مادر و کودک

مهدی عباسی، مدیر مرکز بازی و نرم‌افزار سازمان فضای مجازی سراج با بیان اینکه سالم‌سازی فضای‌مجازی یکی از اهداف طراحی این اپلیکیشن بوده است، گفت: همکاران ما در سازمان سراج، نزدیک به دو سال است که درحال تهیه اپلیکیشن توپ مارکت برای ایجاد فضای شاد و امن ویژه کودکان و مادران هستند.
وی با اشاره به اینکه دسته‌بندی‌های خاص ویژه مادر و فرزند از جمله مزیت‌های این نرم‌افزار است، افزود: یکی از ویژگی‌های این نرم‌افزار، وجود بازی‌های دسته‌بندی شده بر اساس سن است به طوریکه مادران می‌توانند بازی‌های مختلف را برای فرزندانشان پیشنهاد دهند.

* زمان صرف شده برای انجام بازی اهمیت دارد

در بخش دیگری از این برنامه سمیه کاظم‌بیگی، مدیر شبکه نهال با بیان اینکه هر بازی در فضای‌مجازی می‌تواند مزایا و معایبی برای کودکان داشته باشد، گفت: متاسفانه حوزه بازی برای کودک در عرصه رسانه بسیار خالی مانده بود.
وی در ادامه با اشاره به شرایط همه گیری کرونا و درگیری بیشتر خانواده با فضای مجازی اظهارداشت: باتوجه به این شرایط، والدین نیاز به بَستری برای کسب اطلاعات آموزشی بیشتر و بازی‌های کودکانه آن‌ها دارند که این اتفاقات مثبت در اپلیکشن توپ ماکرت وجود دارد.
این کارشناس امور تبریتی صرف زمان در بازی‌های موبایلی و کامپیوتری را از جمله مولفه‌های مهم برای تربیت فرزند برشمرد و خاطرنشان کرد: گاهی فکر می‌کنیم فقط قرار دادن بازی برای کودکان کافی است، اما زمان صَرف شده فرزندان در بازی بسیار مهم است چراکه بازی‌ها این امکان را برای والدین به وجود می‌آورند تا در فضای کودکانه ذهن فرزندشان زندگی کنند.
وی در انتها تصریح کرد: لازم است والدین به ویژه مادران در کنار فرزندان بنشینند تا جهان زیستی کودکان را تجربه کنند.

* بیش از هزار بازی و نرم‌افزار در دسترس مادران و کودکان

سید علی وکیلی، مدیر محصول توپ مارکت با اشاره به اینکه در توپ مارکت، اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی ویژه مادر و کودک طی فرآیندی کارشناسی انتخاب شده است، گفت: همه بازی‌های موجود در این اپلیکیشن پس از تهیه متن و محتوای تخصصی برای هرکدام، در موضوعات مناسب بارگذاری شده است؛ این نرم‌افزار مرجع دانلود بازی‌ها و نرم‌افزار‌های کاربردی سالم است و در واقع سلامت محتوا جزء موارد اصلی و مهم این اپلیکیشن به شمار می‌رود.
وی افزود: این نرم‌افزار به دو بخش مجزای مادر و کودک تقسیم شده، به طوریکه وقتی صفحه اصلی توپ مارکت نصب می‌شود، روی حالت کودک قرار می‌گیرد که این بخش برای همه قابل رویت است.

* سالم‌سازی فضای‌مجازی در دستور کار

تولید محتوا در بستر فضای‌مجازی برای مخاطبان به خصوص کودکان جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که این دوران، نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده کودک خواهد داشت؛ روانشناسان، صاحب نظران و متخصصان حوزه تعلیم و تربیت بر این باورند که دوران کودکی به عنوان مهم‌ترین و برجسته‌ترین مرحله در تکوین شخصیت انسان است.
در این بین نقش کلیدی مادران در تربیت فرزندان حرف اول را می‌زند و همچنین با توجه به اهمیت فزاینده‌ای که خانواده‌ها برای رشد کودک قائل هستند و با تأکید بر اینکه رشد و پرورش کودک، بر مبنای رشد سالم آن‌ها در دوران کودکی پایه‌ریزی می‌شود، بازی و سرگرمی‌ها از عوامل مهمی هستند که بر روحیه و شخصیت کودک اثر گذاشته و بخش جدایی‌ناپذیر زندگی کودک به شمار می‌رود.
با توجه به این موارد و البته گستردگی سپهر رسانه‌ای فعلی به ویژه در دسترس قرار گرفتن فضای‌مجازی، این اهمیت و حضور اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. این اهمیت از آن منظر است که بعضاً بازی‌هایی با محتوا‌های نامناسب توسط اپلیکیشن‌ها به کودکان ارائه می‌شود که می‌تواند تا حد زیادی شخصیت آینده آنان را شکل دهد؛ بنابراین در دستور کار قرار گرفتن تولید محصولاتی مانند توپ مارکت که با هدف سالم‌سازی فضای‌مجازی و البته ایجاد محیطی امن برای مادر و کودک طراحی شده که می‌تواند این خطر را تا حد زیادی دفع کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها