کد خبر: ۵۰۲۵۰۳
زمان انتشار: ۰۹:۴۵     ۱۱ اسفند ۱۴۰۰
وزیر بهداشت با بیان اینکه فرزند آوری موجب تحکیم خانواده و نشاط در جامعه می‌شود؛ گفت: شعار امروز ما باید «فرزند بیشتر، نشاط بیشتر» باشد.

به گزارش پایگاه 598، بهرام عین اللهی در مراسم گرامیداشت روز بهورز که جمعی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، معاونان بهداشت، مدیران شبکه بهداشتی، بهورزان و مراقبان سلامت به صورت وبینار در آن حضور داشتند، گفت: خوشبختانه پس از انقلاب زمینه خلاقیت‌ها و نوآوری‌های زیادی در کشور فراهم شده است که ایجاد شبکه بهداشتی، درمانی و آموزش و به کارگیری بهورزان از جمله این خلاقیت‌هاست.

وی افزود: از اقدامات مقارن با تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شبکه بهداشتی و خانه‌های بهداشت در نقاط دور افتاده و استفاده از بهورزان باهوش، علاقمند و برخاسته از جامعه بود و عامل اصلی در موفقیت طرح بهورزی مردمی بودن آن بوده است.

عین اللهی با اشاره به اینکه شعار تقدم پیشگیری بر درمان به عنوان یک کار علمی همواره باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: طرح‌های فرمایشی بدون در نظر گرفتن خاستگاه مردمی آن با شکست مواجه می‌شوند. طرح بهروز و مراقبت های بهداشتی یک طرح مردمی بود که از انسان های شریف و علاقمندی که از جنس خود مردم بودند برای پیشبرد اهداف آن استفاده شد.

جمعیت؛ اولویت اول وزارت بهداشت

عین اللهی با تاکید بر اینکه امروز مساله جمعیت اولویت اول وزارت بهداشت است، گفت: اوایل انقلاب رشد جمعیت به ویژه در روستاها خوب بود ولی متاسفانه دخالت مستقیم و غیرمستقیم خارجی‌ها و ترویج فرهنگ «فرزند کمتر، زندگی بهتر» موجب فاجعه جمعیتی شد.

وی افزود: اگر همین روال ادامه یابد جوانی جمعیت از بین می‌رود و تا ۲۰ سال دیگر سالخورده می‌شویم و دیگر نمی توانیم کشور مولّدی باشیم. بنابراین یکی از مهم ترین تکالیف ما امروز کمک به رشد جمعیت است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: فرزند آوری موجب تحکیم خانواده و نشاط در جامعه می‌شود و بهورزان و مراقبان سلامت باید بهداشت و تغذیه مادران باردار را مورد توجه ویژه قرار دهند. شعار امروز ما باید «فرزند بیشتر، نشاط بیشتر» باشد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: بهورزان انسان‌های فداکاری هستند که خود را وقف خدمت رسانی به مردم کرده و دستاوردهای بی نظیری در جهت سلامت مردم داشته اند و در جریان کرونا نیز تعدادی از این عزیزان به درجه رفیع شهادت رسیدند.

عین اللهی گفت: این عزیزان چون خود را جدای از مردم نمی‌دانند و همرنگ آنان هستند موجب ایجاد تحول در نظام سلامت شدند. در بحران سیل سال ۹۸ در پلدختر شاهد بودم که بعد از رفتن همه، بهورزان هنوز در منطقه حضور داشتند و حتی فرمانداران و استانداران نیز آمار منطقه را از آنان می گرفتند.

وی شاخصه اصلی بهورزان را مردمی بودن آنها دانست و بیان داشت: خوشبختانه مراکز آموزش بهورزی با توجه به اهداف عملیاتی‌شان، آموزش‌های هدفمندی به بهورزان ارائه می‌دهند. حتی بسیاری از آموزش های دانشگاهی ممکن است کارآمدی آموزش های بهورزی را نداشته باشد.

وزیر بهداشت یادآور شد: به روز بودن یکی از نیازهای این مراکز است که در جریان اپیدمی کرونا این به روز بودن کارآیی خود را نشان داد. یکی دیگر از نکات آموزشی درباره به روز بودن بهورزان توجه دادن آنها به سبک زندگی سالم است.

عین اللهی افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه درمان همین عدم توجه به سبک زندگی سالم است که در روستاها به عکس شهرها کمتر شاهد مشکلات ناشی از آن هستیم زیرا روستاییان فعالیت بدنی زیادی دارند. در  زمینه سبک زندگی وظایف بهورزان با توجه به مناطق جغرافیایی فعالیت آنان ممکن است متفاوت باشد ولی آنچه مهم است این است که در این زمینه به روز باشند.

وزیر بهداشت گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه های وزارت بهداشت بر اساس توصیه های مقام معظم رهبری بازسازی و تکمیل خانه های بهداشت است که از روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور می خواهم در این رابطه اقدام کنند.

عین اللهی افزود: گاهی چند خانه بهداشت از یک بیمارستان بازدهی بیشتری دارند. دیگر نباید شاهد خانه‌های بهداشت استیجاری باشیم و از همراهی معاونت توسعه وزارتخانه و کمک های مردمی برای توسعه این بخش بیشتر می‌توان کمک گرفت.

وی بیان داشت: هر کدام از حوزه های درمان و بهداشت وظایف خاص خود را دارند و از بردن درمان در خانه‌های بهداشت باید اجتناب شود. اداره خانه های بهداشت باید بر عهده بهورزان، مراقبان سلامت و ماماها باشد.

وزیر بهداشت گفت: روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی از مامور شدن بهورزان به مراکز درمانی جلوگیری کنند. ساختار موفق شبکه باید همینگونه که هست باقی بماند.

ایران جزو ۱۰ کشور موفق در مهار کرونا

عین اللهی ایران را جزو ده کشور موفق در مهار کرونا دانست و گفت: سازمان بهداشت جهانی موفقیت های ایران در مهار کرونا را تایید کرده است. در این راستا مهم ترین نقش را حوزه بهداشت و بهورزان با انجام واکسیناسیون داشتند.

وزیر بهداشت افزود: در طرح شهید سلیمانی هم شاهد بیماریابی، قرنطینه‌های خانگی و واکسیناسیون مردم در خیلی از مناطق دورافتاده بودیم که به پشت سر گذاشتن پیک پنجم و سویه دلتا بسیار کمک کرد. ما بهورزان را مانند بسیجیان یک نیروی فداکار، مردمی، ولایتمدار و عاشق نظام و کشور می شناسیم. بهورزان مانند بسیجیان وارد کارزارها شده و فداکاری می کنند.

مجلس انقلابی نظام سلامت را تقویت کند

وی همچنین در حاشیه این مراسم گفت: حوزه سلامت نیازمند منابع پایدار است و امیدواریم مجلس مالیات ارزش افزوده و مالیات بر سیگار را به این حوزه برگرداند.

عین اللهی افزود: بیمه‌ها هم به این منابع نیاز دارند و هرچه منابع مالی بیمه‌ها تقویت شود خدمات بیشتری می توان به مردم ارائه کرد زیرا خدمات بیمه‌ها در حال حاضر کافی نیست.

وی اظهار امیدواری کرد مجلس انقلابی با مصوباتش نظام سلامت و بیمه ها را تقویت کند.

وزیر بهداشت در خصوص خدمات بیمه ناباروری نیز گفت: همه خدمات ما را شورای عالی بیمه تعیین می‌کند. خدمات ناباروری را شورای عالی بیمه تصویب کرده و کارگزاران تمام بیمه‌ها نیز این مصوبات را امضا کرده‌اند.

 

 
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها