کد خبر: ۵۰۳۲۲۱
زمان انتشار: ۱۲:۵۱     ۲۳ اسفند ۱۴۰۰
دولت جوان و انقلابی سیزدهم، فرصتی طلایی برای جوانان دلسوز و مستعد ایرانی است که استعدادهای خود را به منصه ظهور برسانند.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور به مناسبت روز جوان در دیداری سه ساعته با جمعی از جوانان فعال حوزه‌های اقتصادی، تولید و علم و فناوری در فضایی صریح، شفاف، آزاد و همچنین صمیمی پای درد و دل‌ها، مشکلات و دغدغه‌های آنان نشست و از نزدیک درخواست‌ها، نظرات و پیشنهادات آنان را برای کمک به دولت و خلق ثروت در کشور شنید.

معاون اول رییس جمهور در این دیدار به توانایی‌های جوانان نخبه و فعال ایرانی در حوزه‌های مختلف به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع نوین جهانی اشاره و تاکید کرد: در هر نقطه از کشور و حتی روستاهای دور افتاده نمونه‌هایی بی‌نظیر از فعالیت جوانان یافت می‌شود که در اوج تحریم‌های دشمنان اقدامات اساسی انجام می‌دهند تا جایی که علاوه بر درآمدزایی برای خود و مردم توانسته‌اند بازارهای صادراتی کشورهای همسایه و مجاور استان خود را نیز به دست آورند.

وی پس از شنیدن پیشنهادات و نظرات تخصصی و کارشناسی جوانان حاضر در جلسه خطاب به آنان گفت: دولت مردمی با تمام توان آمادگی دارد تمام ظرفیت‌های خود را در اختیار جوانان ایرانی قرار دهد که اینگونه در عرصه‌های فناوری‌های نوین و شرکت‌های دانش‌بنیان و همگام با جدیدترین نوآوری‌های جهان به درآمدزایی و ایجاد اشتغال کشور کمک می‌کنند و توانسته‌اند جمهوری اسلامی ایران را در زمره پیشتازان صنعت و نوآوری‌های نوین جهان قرار دهند.

مخبر با اشاره به تجربه موفقیت‌آمیز سپردن امور به مردم و جوانان در طول سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین هشت سال دفاع مقدس گفت: هرگاه امور به مردم سپرده شد توطئه‌های دشمن علیه جمهوری اسلامی خنثی شد. تجربه‌هایی این چنینی نیز در مسائل امنیتی و اداره جنگ بارها تکرار شد و بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی نیز بارها فرمودند که مشکلات کشور با حضور مردم حل می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون اقتصاد به مردم سپرده نشده است و اگر این کار انجام شود مطمئناً مردم می‌توانند کارهای بزرگی نیز همانند تجارب در بخش‌های دیگر برای پیشرفت و توسعه انجام دهند و شاهد یک بخش خصوصی قدرتمند در کشور باشیم و دولت سیزدهم آمادگی دارد که واسط انتقال اقتصاد از دولت به مردم و به ویژه جوانان در همه زمینه‌ها شود.

وی ضمن اشاره به نعمت‌های خدادادی و ظرفیت‌های فراوان کشور در بخش‌های مختلف، تصریح کرد: با هر کدام از این نعمت‌ها می‌توان به راحتی کشور را اداره کرد و نباید ظرفیت‌های الهی در ایران را تنها به نفت و گاز خلاصه کرد بلکه فرصت‌هایی مثل وجود ۲۷۰۰ کیلومتر دریا در شمال و جنوب کشور، معادن مختلف و از همه مهم‌تر خیل عظیم نیروهای تحصیل کرده بزرگ‌ترین موقعیت برای پیشبرد اقتصاد ایران است.

مخبر در بخش دیگری از سخنان خود به برخی مشکلات کشور در زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: افزایش فروش نفت و درآمدهای ارزی، تکمیل انبارهای کشور از ذخیره کالاهای اساسی، تزریق واکسن و همچنین پرداخت حقوق و دستمزد به کارکنان دولت و بازنشستگان بدون حتی استقراض یک ریال از بانک مرکزی تنها گوشه‌ای از تلاش‌ها و اقدامات دولت در ماه‌های گذشته است.

وی عنوان کرد: به دنبال آن نیستیم که با کند و کاو در گذشته و شرایط و مشکلات به جای مانده در زمان آغاز به کار دولت مشکلات را به گذشته ارجاع دهیم بلکه دولت سیزدهم دولتی امیدوار به حرکت رو به جلو و پیشرفت و توسعه کشور با تکیه بر توان داخلی و کمک جوانان تحصیل‌کرده و مردم است.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: در چند ماه گذشته کشور را با این فرض مدیریت کردیم که تحت شدیدترین تحریم‌ها بتوانیم با نگاه به ظرفیت‌های درونی اقتصاد کشور را اداره کنیم و همچنین عملیات اجرایی طرح‌های پیشرفت توسعه‌ای در استان‌های کشور آغاز شود.

مخبر همچنین در این دیدار با اشاره به دغدغه یکی از فعالین حوزه صنایع سنگین مبنی بر خام فروشی در کشور بیان کرد: مطمئناً خام‌فروشی یکی از مشکلات صنعت کشور است که در هر بخش با چنین مسئله‌ای مواجه هستیم و دولت آمادگی دارد با برون‌سپاری این مسئله و پرداخت هزینه‌های تحقیقاتی و عملیاتی، لیستی از خام‌فروشی‌ها در هر مرحله‌ای از صنایع به ویژه در بخش‌های نفت، پتروشیمی و معدن را پیگیری کند.

وی در پاسخ به درخواست یکی از حاضرین جلسه برای کمک و حمایت‌های دولت در زمینه بازار سازی و فروش محصولات تولید شده توسط زنان و دختران در کشور اظهار کرد: دولت قطعاً از فعالیت زنان در عرصه‌های اقتصادی حمایت و پشتیبانی می‌کند اما فعالان این حوزه باید با حضور گسترده در فضای مجازی و فروش اینترنتی به ظرفیت بازاریابی خود کمک کنند و تجربه دولت در فروش کالاهای اساسی در پلتفرم‌های اینترنتی می‌تواند یک تجربه موفق برای تلاشگران این عرصه باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور از جوانانی که در صنایع نوین و فناوری‌های جدید فعالیت می‌کنند خواست تا با تشکیل و تقویت سندیکاها و اصناف مرتبط با حوزه کاری خود به پیشبرد اهداف شرکت‌های فعال در این زمینه کمک کنند.

مخبر همچنین در خصوص مشکلات و درخواست‌های فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان در این جلسه خاطرنشان کرد: دولت در کنار استارتاپ‌ها به دنبال ایجاد کانون‌های فعالیتی است تا محصولات این شرکت‌ها به خارج از کشور به ویژه کشورهای همسایه با توجه به اولویت دولت سیزدهم در توسعه روابط با همسایگان صادر شود که این مهم می‌تواند به یک جریان‌سازی اقتصادی جدید در کشور منجر شود.

وی در این جلسه که با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، فعالان جوان بخش‌های اقتصادی، تولیدی و علم و فناوری درخواست‌ها، پیشنهادات، نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود را در بخش‌های مختلف سیاست‌گذاری، حکمرانی هوشمند، سیاست‌های صنعتی، فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، نشر کتاب، انیمیشن‌سازی، راه‌اندازی کسب و کارهای نوین و شرکت‌های دانش‌بنیان، صادرات محصولات ایرانی در کشورهای همسایه، هوش مصنوعی، سیاست‌های جمعیتی، حمایت‌های مالی از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، کمک به تبیین و فعالیت صنایع نوین از جمله صنعت بلاک چین و حوزه رمز ارزها، کمک به صادرات پارک‌های فناوری و کارخانه‌های نوآوری و پیشبرد سند سیاست صنعتی کشور مطرح کردند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها