کد خبر: ۵۰۳۴۲۱
زمان انتشار: ۱۶:۰۷     ۲۶ اسفند ۱۴۰۰
روسیه به عنوان بزرگ ترین صادرکننده گندم جهان، صادرات شکر را تا 31 آگوست و گندم، گیاه چاودار (نوعی غله)، جو و ذرت را تا 30 ژوئن به کشورهای شوروی سابق ممنوع کرد.

به گزارش پایگاه 598، فارس به نقل از رویترز، روسیه در روز دوشنبه به صورت موقت صادرات گندم خود به کشورهای شوروی سابق و بیشتر صادرات شکر خود را متوقف کرد اما مجوزهای ویژه صادراتی به تاجران در سهمیه کنونی شان داده می شود.

روسیه بزرگ ترین صادرکننده گندم در جهان است و مصر و ترکیه، اصلی ترین خریداران این کشور هستند. این کشور عمدتا با اتحادیه اروپا و اوکراین در این زمینه در رقابت است.

میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه روز دوشنبه فرمانی صادر کرد که به موجب آن صادرات شکر سفید و خام را تا 31 ماه آگوست و صادرات گندم، گیاه چاودار (نوعی غله)، جو و ذرت به کشورهای همسایه عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا 30 ژوئن ممنوع است.

با این حال، ویکتوریا آبرامچنکو، معاون نخست وزیر روسیه گفت: صادرات غلات با سهمیه بر اساس مجوزهای شخصی اجازه ادامه دارد.

مسکو هفته گذشته نسبت به سرعت بالای صادرات غلات به کشورهای شوروی سابق در مناطق آزاد گمرکی تحت اتحادیه اقتصادی اوراسیا ابراز نگرانی کرده بود.

در بیانیه دولت روسیه آمده است، این اقدامات برای «محافظت از بازار مواد غذایی داخلی در مواجه با محدودیت های خارجی» صورت گرفته است.

خبرگزاری اینترفکس گزارش داد، قیمت گندم با انتشار این خبر در بازارهای اروپایی افزایش یافت.

صادرات گندم روسیه از ابتدای فصل بازاریابی که از جولای آغاز و تا ژوئن ادامه دارد، 45 درصد کاهش یافته است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها