کد خبر: ۵۰۴۳۴۰
زمان انتشار: ۱۳:۰۲     ۲۹ فروردين ۱۴۰۱
سرمازدگی ابتدای بهار امسال نگرانی‌هایی را در زمینه تولید میوه‌های تابستانه و افزایش قیمت میوه ایجاد کرد، اما افت خوب قیمت میوه‌های نوبرانه نشان می‌دهد وضع تولید و عرضه میوه‌های بهاره و تابستانه خیلی هم بد نیست.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از همشهری، در فاصله کمتر از ۲ هفته قیمت هر کیلو گوجه‌سبز درجه یک در میدان اصلی میوه‌وتره‌بار تهران از ۲۰۰ هزار تومان به نصف رسید و به‌ گفته رئیس اتحادیه بارفروشان میوه‌وتره‌بار تهران هم‌اکنون گوجه‌سبز سوپر کیلویی ۱۳۰هزار تومان در میدان اصلی میوه‌وتره‌بار تهران عرضه می‌شود.

مصطفی دارایی‌نژاد درباره قیمت نوبرانه‌ها گفت: قیمت نوبرانه‌ها افت زیادی داشته؛ به‌طوری‌که دیروز، یکشنبه ۲۸ فروردین قیمت گوجه‌سبز در میدان اصلی از ۷۰ تا ۱۳۰ هزار تومان (گوجه‌سبز درجه یک کیلویی ۷۰ هزار تومان، ممتاز کیلویی۹۰ هزار تومان و گوجه‌سبز سوپر با قیمت عمده‌فروشی کیلویی ۱۳۰هزار تومان) عرضه شد؛ این در حالی است که از اردیبهشت محصول دیگر مناطق نیز وارد بازار خواهد شد.

به‌گفته دارایی‌نژاد، گوجه‌سبز ورامین و پل ذهاب هم‌اکنون به میزان نیاز در تهران توزیع شده و به‌احتمال زیاد از ۵ اردیبهشت گوجه‌سبز ساوه هم به بازار می‌آید و از ۲۰ اردیبهشت نیز محصول شهریار را در بازارهای تهران خواهیم داشت.

 

گوجه‌سبز که پرطرفدارترین نوبرانه در میان میوه‌هاست در روزهای ابتدایی امسال و ایام عید تا کیلویی یک‌میلیون تومان نیز فروخته می‌شد. این قیمت هم‌اکنون تا ۳۰۰ هزارتومان در مغازه‌های سطح شهر پایین آمده و در میادین میوه‌وتره‌بار مناطق مختلف تهران، کیلویی ۵۵هزارتومان عرضه می‌شود.

دارایی‌نژاد درباره دیگر نوبرانه‌ها نیز گفت: توت‌فرنگی سنندج هنوز به بازار نیامده و از ۲۰ تا ۳۰ روز آینده عرضه می‌شود، اما توت‌فرنگی گلخانه‌ای کرج و بهنمیر مازندران هم‌اکنون در میادین موجود است که در روزهای گذشته کاهش قیمت خوبی داشته است.

 

به‌گفته دارایی‌نژاد، روز گذشته توت‌فرنگی سوپر با قیمت ۶۰هزار تومان، توت‌فرنگی ممتاز ۵۰ هزار تومان و توت‌فرنگی درجه یک در میادین ۴۰ هزار تومان فروخته شد که ۸ تا ۱۰ هزارتومان افت قیمت داشته است.  

چغاله بادام هم کیلویی ۳۰تا ۶۰هزار تومان برای چغاله درجه یک ریز کاشان در میدان اصلی به فروش می‌رسد که این محصول هم کیلویی ۱۰هزار تومان افت قیمت داشته است.

میوه‌های دیگر از اردیبهشت
نوبرانه‌های بهاری معمولا تا اردیبهشت‌ماه چیزی جز چغاله و گوجه‌سبز نیست، اما از اردیبهشت دیگر میوه‌های هسته‌دار هم در نوبت توزیع قرار می‌گیرند. دارایی‌نژاد درباره نوبرانه‌هایی که در روزهای آینده به بازار می‌آیند، گفت: زردآلو، نخستین میوه ‌هسته‌داری است که از اردیبهشت به بازار خواهد آمد و در ادامه هلو و شلیل را هم در بازار خواهیم داشت، اما برای گیلاس و آلبالو باید تا خرداد صبر کنیم.

به‌گفته رئیس اتحادیه بارفروشان تهران، گوجه‌سبز و گیلاس و آلبالوی دشت مغان تا خرداد عرضه می‌شود، اما دیگر میوه‌های تابستانه شامل هندوانه، ملون و طالبی هم‌اکنون در میادین به‌وفور موجود است و تا هفته آینده جانا هم به این محصولات اضافه می‌شود.

مشکلات گوجه و سیب‌زمینی حل شد
گوجه و سیب‌زمینی از جمله صیفی‌جاتی بودند که در هفته‌های گذشته به‌دلیل مشکلات عرضه، افزایش قیمت شدیدی را تجربه کردند. قیمت این ۲محصول در سطح شهر تا ۳۰هزار تومان بالا رفت و عرضه آنها نیز با محدودیت و مشکل مواجه شد، اما در روزهای اخیر قیمت همه صیفی‌جات متعادل شده است.

به‌گفته دارایی‌نژاد، مشکل توزیع و افزایش قیمت گوجه‌فرنگی حل شده و گوجه میناب و جیرفت هم‌اکنون بازار را تامین کرده؛ درحالی‌که گوجه بهبهان و دزفول هم به‌زودی به‌دست می‌آید و به‌نظر می‌رسد هیچ مشکلی در زمینه این محصول وجود نخواهد داشت.

دارایی‌نژاد با بیان اینکه از هفته آینده خبرهای خوبی در زمینه صیفی‌جات خواهیم داشت، از گرانی بادمجان در سطح شهر گفت: بادمجان میناب و بندری گران نیست و کیلویی ۵تا ۶هزار تومان است و بادمجان قصری دزفول هم کیلویی ۸ تا ۱۰ هزار تومان قیمت دارد، اما یکی از انواع بادمجان که بین ۱۶ تا ۱۸ هزارتومان در میادین قیمت خورده بادمجان گلخانه‌ای ورامین و یزد است.

به‌گفته این مسئول صنفی، توزیع این نوع بادمجان با قیمت ۲۰ هزار تومان در میدان اصلی باعث می‌شود در خرده‌فروشی‌ها قیمت تا ۲۵هزار تومان بالا برود، اما اگر بادمجان از انواع دیگر، غیر از گلخانه‌ای به این قیمت فروخته شود، گرانفروشی صورت گرفته است.

به‌گفته دارایی‌نژاد، در دیگر صیفی مشکل‌دار هفته‌های گذشته یعنی سیب‌زمینی نیز شاهد افت قیمت بوده‌ایم. به این شکل که سیب‌زمینی کهنه همدان، اردبیل و کرمانشاه از ۶تا ۹هزار تومان در میادین و سیب‌زمینی عالی و درجه یک نو جیرفت از ۱۰ تا ۱۲هزار تومان قیمت دارد.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها