کد خبر: ۵۰۶۰۲۹
زمان انتشار: ۰۹:۰۸     ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
در بیست‌و‌یکمین سفر استانی رئیسی صورت گرفت؛
آیت‌الله رئیسی در بیست‌ویکمین سفر استانی خود به مقصد استان آذربایجان غربی بر ضرورت استفاده بهینه از مناطق آزاد تأکید کرد و گفت که مناطق آزاد باید محل ایجاد شغل باشد نه واردات.

به گزارش پایگاه 598، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح دیروز جمعه در قالب بیست‌ویکمین سفر استانی دولت مردمی، وارد ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی شد و مورد استقبال نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و جمعی از مسئولین استانی قرار گرفت.

دیدار با اقشار مختلف مردم، برگزاری شورای اداری، بازدید از پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی و خدماتی و برگزاری نشست خبری در پایان سفر از مهم‌ترین برنامه‌های رئیس‌جمهور در سفر یک‌روزه به استان آذربایجان غربی بود.

رئیس‌جمهور را در این سفر وزرای راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاون اجرایی رئیس‌جمهور و رئیس دفتر رئیس‌جمهور همراهی می‌کردند.

سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی | خبرگزاری فارس

رئیسی در بدو ورود به استان آذربایجان غربی در فرودگاه شهید باکری ارومیه و در جمع خبرنگاران با گرامیداشت یاد ۱۲ هزار شهید استان آذربایجان غربی گفت: این استان نمونه کاملی از یک مجموعه فرهنگی، تاریخی و تمدنی برای ملت ایران است.

رئیس‌جمهور افزود: حقیقتا استان ‌آذربایجان غربی دارای افتخارات بسیاری است از جمله آنها حضور بسیار با معنا در دفاع مقدس و مرزبانی مثال زدنی است که مردم آذربایجان غربی همواره داشته‌اند.

رئیسی با‌ اشاره به ظرفیت‌های متنوع استان آذربایجان غربی گفت: این استان به‌عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی در کشور مطرح و از ظرفیت‌های زیادی در حوزه معدن برخوردار می‌باشد و علاوه بر اینها دارای مراکز دانشگاهی، علمی و نیروی انسانی کارآمد و تحصیلکرده نیز هست.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه پیش از سفر به استان اولویت‌ها و مسائل این منطقه شناسایی شده است، اظهار داشت: مسائل زیادی برای پیگیری در استان وجود دارد که در جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته است. در آخرین بخش سفر در شورای اداری مصوبات سفر اعلام خواهد شد تا مردم و اصحاب رسانه از آنها مطلع باشند و مدیران هم خود را پیگیر مسائل بدانند.

رونمایی رئیس‌جمهور از ماهواره «اروم‌ست»
رئیسی در آغاز بیست‌ویکمین سفر استانی دولت مردمی از نمایشگاه دستاوردهای مرکز رشد هوا و فضای شهید باباساعی واقع در فرودگاه ارومیه بازدید کرد.

در این بازدید که در فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه انجام شد از ماهواره اروم‌ست که در ارومیه ساخته شده نیز رونمایی کرد.در این بازدید جوانان فناور ارومیه‌ای توضیحاتی را درخصوص هواپیماهای فوق‌سبک، پهپاد و ماهواره ساخته‌شده، ارائه کردند.

ماهواره اروم ست، با بالاترین رزولوشن تصویری قابلیت این را دارد که حداکثر با ۶۰۰ هزار دلار در مدار زمین قرار گیرد که در مقایسه با مدل خارجی بسیار کم‌هزینه‌تر است.

رئیس‌جمهور در این بازدید با توضیحات دست‌اندرکاران نمایشگاه از نزدیک در جریان توانمندی‌های داخلی در ساخت هواپیماهای نیمه سبک، ماهواره‌های اروم‌ست، سهند و اسپوتا و پهپاد سمپاشی قرار گرفت.

دستور قاطع رئیسی برای حل مشکل رانندگان خودروهای باری و‌ ترانزیتی

رئیسی در ادامه سفر خود به استان آذربایجان غربی در پایانه مرزی و گمرک «تمرچین» در منطقه صفر مرزی و از توابع شهرستان پیرانشهر حضور یافت.

بازدید رئیسی از پایانه مرزی و گمرک تمرچین - خبرگزاری آنا

در این بازدید، رئیس‌جمهور پس از حضور در یادمان شهدای حاج عمران و زیارت قبور شهدای گمنام، در جمع رانندگان خودروهای باری و ‌ترانزیتی حاضر شد و پس از شنیدن مشکلات آنها، دستورات لازم را جهت رفع نواقص و کمبودها صادر کرد.

مرز تمرچین نقطه صفر مرزی با کردستان عراق و یکی از فعال‌ترین پایانه‌های مرزی کشور است که آیت‌الله رئیسی در دوران ریاست قوه قضائیه با حضور در این منطقه، دستوراتی برای بازگشایی مرز و حل مشکلات عبور و مرور خودروها صادر کرده بود.

بازدید هوایی رئیس‌جمهور از روند احیای دریاچه ارومیه

رئیسی همچنین در مسیر سفر از ارومیه به مهاباد بصورت هوایی از روند احیای دریاچه ارومیه و اقدامات انجام شده در این طرح بازدید و دستورات لازم را برای تسریع در روند احیای این دریاچه صادر کرد.

بازدید هوایی رئیس‌جمهور از دریاچه ارومیه

رئیس‌جمهور ظهر جمعه در جمع مردم میاندوآب با بیان اینکه تمام کار در دولت مبتنی بر عدالت است، اظهار کرد: دولت دنبال این است که تصمیم‌سازی مبتنی بر عموم مردم باشد، عدالت خواسته عموم مردم است و تلاش دولت هم بر این است.

وی با‌ اشاره به ظرفیت مناطق آزاد در کشور گفت: مقرر شده تا در مناطق آزاد ۸ هزار شغل ایجاد شود، منطقه آزاد قرار بود محل ایجاد شغل باشد نه واردات.

رئیسی با بیان اینکه مردم آذربایجان‌غربی به‌عنوان مرزبانان مخلصی هستند که در دفاع از ارزش‌ها و انقلاب اسلامی همواره پای ثابت حضور در این عرصه بوده‌اند، گفت: جای‌جای این استان نماد رشادت، ایستادگی و مقاومت است.

تجارت مرزی قانونی را امری صحیح می‌دانیم و از آن حمایت می‌کنیم

رئیس‌جمهور در ادامه برنامه‌های سفر به استان آذربایجان غربی در اجتماع مردم مهاباد با بیان اینکه این استان حقیقتا در عرصه‌های مختلف خوش درخشیده است، گفت: آذربایجان غربی هم در حراست و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی و هم در دفاع جانانه از مرزهای کشور شهدای والایی تقدیم کرده که نام آنها همواره پرآوازه و بلند و زینت‌بخش کوی و برزن و شهر و دیار ما است. آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه صیانت از جان مردم همواره برای دولت مهم و محوری خواهد بود، تصریح کرد: صمیمانه از همه مردم برای همراهی با دولت در کنترل شیوع کرونا تشکر می‌کنم. اگر دولت اراده می‌کرد، اما کمک شما مردم نبود قطعا توفیقی نداشتیم.

رئیس جمهور مشکلات پایانه مرزی و گمرک تمرچین را بررسی کرد

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در زمینه اقتصادی هم باید از مشارکت، همت مردم، مساعدت تک‌تک مردم و خانواده‌های محترم ایرانی صمیمانه تشکر کنم چرا که اگر در اصلاحات اقتصادی که دولت آغاز کرده مشارکت و همکاری مردم نبود، دولت نمی‌توانست در جهت رفع مشکلات زیربنایی گام بردارد. همراهی مردم به دولت این امکان را می‌دهد که در جهت تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی حرکت کند.

رئیسی با بیان اینکه آذربایجان غربی ظرفیت‌های بسیاری دارد که باید در جهت رفع بیکاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد، گفت: مسئله بیکاری برای بنده خیلی رنج‌آور است و رفع بیکاری و ایجاد‌ اشتغال جزو برنامه‌های محوری دولت است.

رئیس‌جمهور رونق تولید را موضوعی محور در زمینه رفع مشکل‌ اشتغال عنوان کرد و افزود: تولید علم‌پایه و فناوری پایه می‌تواند زمینه ایجاد‌ اشتغال از جمله برای جوانان تحصیلکرده کشور باشد. همچنین بنده همواره به مسئولان استان‌های مختلف تأکید کرده‌ام بومی‌گزینی و استفاده از نیروهای کارآمد هر منطقه قطعا در اولویت است.

رئیسی موضوع مهم دیگر درباره استان آذربایجان غربی را موقعیت مرزی آن عنوان کرد و اظهار داشت: بازارچه‌های مرزی و از همه مهم‌تر مرز، نه تهدید بلکه یک فرصت است. تلاش خواهیم کرد زمینه تبادلات مرزی و فعال کردن بازارچه‌های مرزی را برای جوان‌های عزیزی که استعداد تجارت و داد و ستد دارند فراهم کنیم و این موضوع را امر بسیار صحیحی می‌دانیم و معتقدیم که باید دنبال شود. رئیس‌جمهور تأکید کرد: یکی از کارهایی که مسئولان شهرستان و استان حتما باید دنبال کنند فعال کردن بازارچه‌های مرزی استان به‌ویژه در شهرستان مهاباد است تا تجارت مرزی به‌صورت قانونمند انجام شود. همچنین به مسئولان استان تأکید کرده‌ام که در زمینه سامان دادن به راه‌های مواصلاتی استان و شهرستان مهاباد و نیز مرکز درمانی مجهز و با ظرفیت مناسب برای مهاباد، براساس اولویت‌های تعیین شده برای پروژه‌های نیمه‌تمام تسریع شود. رئیسی با پاسداشت تلاش‌های انجام شده برای برقراری امنیت در استان آذربایجان غربی و نیز تجلیل از وحدت و انسجام موجود در این استان اظهار داشت: رمز توسعه‌یافتگی کشور و رفع مشکلات وحدت و انسجام ملی است. اختلاف همه فرصت‌ها را خواهد ربود. اعتقادات و باورهای عمیقی مردم ما را به هم پیوند داده و این انسجام و وحدت زمینه بسیار خوبی برای پیشرفت و توسعه است.

رئیس‌جمهور با‌ اشاره به تلاش مستمر دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور تصریح کرد: همه کارگزاران دولتی بدانند که امروز مردم از دولت انتظار به حقی دارند که مشکلات به‌ویژه بیکاری در زمان کوتاهی برطرف شود. دولت تمام تلاش خود را برای ایجاد‌ اشتغال به کار گرفته و در همین ۸ ماهه سپری شده حجم تجارت با همسایگان به شکل قابل توجهی افزایش یافته است و امیدواریم این اقدامات باعث آرامش و آسایش بیشتر مردم شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها