کد خبر: ۵۰۹۳۰۲
زمان انتشار: ۱۴:۳۶     ۲۱ تير ۱۴۰۱
یادداشت
محمد ایمانی

پایگاه 598: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا می گوید: "اطلاعاتی در اختیار داریم که ایران در حال  صادرات صدها پهپاد به روسیه است و آماده می‌شود تا نحوه کاربرد آنها را به روس هاا آموزش دهد". این سخنان، فراتر از خبر، از یک دگرگونی بزرگ در ژئوپلتیک قدرت جهانی حکایت می کند.

سال ۹۴، هنگامی که رهبر معظم انقلاب اعلام کرد "اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید"، برخی ناظران به دیده تردید به این پیش بینی نگریستند و حال آن که  انقلاب اسلامی فراتر از مسئله رژیم صهیونیستی، تغییری به مراتب بزرگ تر در تراز نظم جهانی را تدارک کرده است.

اکنون ۲۵ سال، از زمانی که پروژه "قرن جدید آمریکایی" در اندیشکده پر نفوذ "امریکن اینترپرایز" تدوین شد، می گذرد و حالا صاحب نظران بسیاری در غرب، به جای آن عبارت، از "قرن جدید آسیایی" سخن می گویند.

۲۵ سال قبل، در حالی که سه سال تا پایان فرن بیستم و آغاز قرن و هزاره جدید میلادی مانده بود، نومحافظه کاران آمریکایی با همراهی صهیونیسم مسیحی، ادعا کردند آمریکا با توجه به فروپاشی بلوک شرق، باید قرن جدید را به نام خود بزند و پروژه هایی مانند "خاورمیانه جدید و جنگ جهانی چهارم" را به اجرا بگذارد.

شوروی فروپاشیده و روسیه کاملا قافیه را باخته بود. چین هم اصلا در جایگاهی نبود که بتواند با جهانگشایی غرب در قلب خاورمیانه معارضه کند. بنابراین، اشغال افغانستان و عراق به اجرا درآمد و سپس به حملات اسرائیل علیه غزه و لبنان گسترش یافت. هدف نهایی، نابودی مقاومت به محوریت ایران بود.

اما ۲۵ سال بعد، با مقاومت حکیمانه ایران، صحنه کاملا دگرگون شده، چنان که سیاستمداران غربی، ظرف چند سال اخیر بارها از زوال قدرت آمریکا و غرب، و  ظهور قرن جدید آسیایی سخن گفته اند:

-فدریکا موگرینی : «قدرت رهبری آمریکا در حال زوال، و قدرت او در حال کاهش است. من هرگز آمریکا را تا این حد قطبی شده ندیده بودم. آمریکا در درون منسجم نیست. بزرگ‌ ترین دموکراسی دنیا بی‌ ثبات ‌شده است.»

- نیکولا سارکوزی: «محور جهان در حال عبور از غرب، به شرق یعنی آسیاست. ما در گذشته بر جهان تسلط داشتیم، اما حالا به هیچ وجه مسلط نیستیم. روی کارآمدن فردی مانند ترامپ که باور کردنی نبود، نشانه وخامت شرایط غرب بود، نه علت آن».

- جوزپ بورل: «تحلیلگران از مدت‌ها پیش درباره پایان نظم تحت رهبری آمریکا و ظهور قرن آسیایی سخن گفته‌اند. این اتفاق، پیش چشم ما در حال وقوع است. شیوع بیماری کرونا، نقطه عطفی برای تغییر توازن قدرت از غرب به شرق است».

- ولفگانگ ایشینگر رئیس‌ کنفرانس امنیتی مونیخ: «جهان در حال عبور از غرب به عصر پساغرب است. کاهش نفوذ اروپا و آمریکا زمینه را برای کشورهای دیگر فراهم کرده تا نظم جهانی جدیدی را شکل دهند. بازیگران غیرغربی، امور بین‌المللی را شکل می‌دهند. برخی از اساسی‌ترین ارکان غرب و نظم جهانی تضعیف شده. ناکامی‌ در پاسخ به درگیری‌ سوریه و اوکراین، ضعف ما را آشکار و زمینه را برای پُر کردن خلأ توسط کشورهایی مانند ایران و روسیه فراهم کرد».

مسئله فقط این نیست که آمریکا در خاورمیانه، قافیه را باخته است. بلکه امروز نفوذ عمیق ایران را می توان در ونزوئلا و بولیوی و کلمبیا و... در آمریکای لاتین هم می توان دید؛ جایی که کاخ سفید، حیاط خلوت خود می نامید.

رسانه های آمریکایی هفته گذشته خبر دادند: "ایران، روسیه و چین به همراه ده کشور دیگر، ماه آینده نظامیان خود را برای مجموعه ای از رزمایش‌ های نظامی به نیمکره غربی منتقل می کنندکه شامل استقرار تجهیزات نظامی در آمریکای لاتین و دریای کارائیب خواهد بود. ونزوئلا تحت رهبری رئیس جمهوری ضد آمریکا، میزبان است".

در شرایطی که تحولات مهم جهانی، از زوال قدرت آمریکا حکایت می کند، سخنان مشاور امنیت ملی آمریکا بسیار قابل تامل است. چند دهه قبل، ایران با تحریم مطلق  اقتصادی و تسلیحاتی، حتی در حد فروش نفت یا خرید سیم خاردار مواجه بود. اما امروز همچنان که در حال گسترش تدریجی صادرات نفتی و غیر نفتی -بی اعتنا به تحریم ها- است، به جایگاهی از توانمدی فنی و صنعتی رسیده که به ادعای آمریکا، پهپادهای پیشرفته اش، مورد درخواست روسیه است.

جیک سالیوان می گوید:  "آمریکا اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه ایران در حال ارائه پهپادها به روسیه است و آماده می‌شود تا  نحوه استفاده از آنها را آموزش دهد. برخی از پهپادها که تعداد آنها به صدها می رسد، قابلیت حمل سلاح دارند. هنوز مشخص نیست که آیا ایران در حال حاضر به روسیه پهپاد تحویل داده است یا نه".

هراس از موفقیت های نظامی ایران، ادامه گزارش ۱۳۰ صفحه ای «آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا» (DIA) وابسته به پنتاگون در نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۸) است. به گزارش "اینترنشنال پالیسی دایجست": "آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گزارشی را درباره قدرت اساسی ایران از جمله اهداف، قابلیت‌ها، ساختار و توانایی ‌های نظامی منتشر کرد. آژانس، سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹، گزارش‌ هایی را درباره روسیه و چین منتشر کرده بود. طبق گزارش آژانس، ایران از آنجا که با دشمنانی مانند آمریکا و اسرائیل مواجه است، دکترین خود را به «بازدارندگی بهتر و مقابله با تهدیدات» تغییر داده و بر استفاده از تاکتیک‌های نامتقارن تأکید می‌کند. ژنرال رابرت ‌اشلی جونیور مدیر DIA می‌گوید ایران به گسترش قابلیت‌ها و نقش منطقه‌ای خود ادامه می‌دهد ".

گزارش DIA افزوده بود: «ایجاد بزرگ‌ترین نیروی موشکی بالستیک در منطقه، راه‌اندازی نیروی دریایی‌ که بتواند خلیج ‌فارس و تنگه هرمز را تحت کنترل بگیرد، و بهره‌گیری از نیروهای نیابتی و شرکا، سه توانمندی مهم ایران است. ایران ساخت موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای را پیگیری می‌کند. ایرانی‌ها، رویکردی #هیبریدی (ترکیبی) در پیش می‌گیرند. عجیب نیست که ایران از این تاکتیک‌ها برای دستیابی به اهداف استراتژیک در درازمدت استفاده ‌کند و از شرکای منطقه که از دریای سرخ تا مدیترانه هستند، پشتیبانی‌ نماید. تهران از این طریق، منافعش را در منطقه ارتقا می‌دهد و به عمق استراتژیک دست می‌یابد.».

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها