کد خبر: ۵۱۰۵۹۸
زمان انتشار: ۱۲:۰۷     ۰۵ مرداد ۱۴۰۱
یادداشت؛
محسن رایجی

امام امت: " هیئت کانون جهاد تبیین است"
با ناکامی دشمن در مقابله با جمهوری اسلامی در جبهۀ جنگ سخت ــ از جمله در جنگ تحمیلی، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین ــ و نیز ناکامی در وضع تحریم های اقتصادی، اهمیت جنگ نرم و استفاده از ظرفیت اجتماعی مردم برای شکست انقلاب اسلامی، بیش از پیش برای دشمن نمایان شده و با استفاده از دستگاه تبلیغاتی خود سعی در عادی سازی مفاهیمی دارد که اذهان عموم را نسبت به حقانیت انقلاب اسلامی و بنیانهای آن مخدوش کند.

در مقابل این تلاش دشمن برای در اختیار گرفتن ذهن مخاطب، رهبر معظم انقلاب راهبرد «جهاد تبیین» را مطرح می کند. «جهاد تبیین» اصطلاحی است مرکب از دو بخش که بخش اول آن ــ یعنی جهاد ــ بر تقابل با دشمن دلالت دارد و دیگری ــ یعنی تبیین ــ عرصۀ این جهاد و تقابل را معرفی می کند. به عبارت دیگر جهاد تبیین به معنی مقابله با تحریف حقایق از سوی دشمن است که سعی دارد با به هم زدن دستگاه محاسباتی مخاطب، اهداف خود را با جلب سرمایۀ اجتماعی مردم عملی کند. تأکید جهاد تبیین در مقابله با این تحریف، ارائۀ حقایق و زدودن غبار تحریف آنها برای مخاطب است.

لازمۀ جهاد و تقابل در عرصۀ نرم، دست گذاشتن بر نقاطی است که طرف مقابل بر آنها دست گذاشته است. به عبارت دیگر رصد جبهۀ درگیری و شناخت نقاط مورد تهاجم، اولیتهای این جهاد را برای ما مشخص می کند. لازمۀ دیگر تحقق چنین جهادی و نتیجه بخش بودن آن، مخاطب قرار دادن قشر وسیعی از مردم است که نیازمند بسیج شدن دستگاه های تبلیغی رسانه ای داخل کشور است، چنانچه جبهه مقابل نیز از تمام ظرفیت دستگاه تبلیغی و رسانه ای خود در این راه استفاده می کند.

در این میان هیئات مذهبی بویژه در محرم و صفر ــ که بفرمودۀ امام خمینی(ره) محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است ــ با داشتن مخاطبانی از گروه های مختلف مردم و گستردگی تا اقصی نقاط کشور و نیز با استفاده از عمق نفوذ معارف عاشورا در قلب های مردم، چه بسا بهترین زمینۀ تحقق جهاد تبیین هستند و می توانند با امتداد صحیح و منطقی معارف عاشورا به نقاط مورد اولویت در عرصۀ این جهاد، با کیفیت ترین جهاد فرهنگی تبیینی را ترتیب دهند. و چنانچه عامل عمدۀ پیروزی انقلاب اسلامی، استفاده از عرصۀ گسترده و عمیق مجالس و محافل مذهبی بود، می توان عامل بقاء آن را نیز از ظرفیت بالای همین مجالس و هیئات دانست.

اهمیت اجتماعات مؤمنین و تذکر اهداف و آرمان های اسلامی در این اجتماعات، در قرآن و روایات مورد تأکید قرار گرفته است. تواصی به حق و تواصی به صبر، و نیز روایاتی که مؤمنین را به تجمع در خانه ها، دیدار با یکدیگر و احیاء امر اهل بیت علیهم السلام فرامیخواند نمونه هایی از این موارد است و هیئات و تجمعات مذهبی، یکی از بهترین زمینه های تواصی مؤمنین نسبت به حق و صبر و احیاء امر اهل بیت علیهم السلام را ــ که جز پایداری بر ارزش های اسلام ناب و به طور عمده مبارزه با استکبار برای فراهم کردن امر ظهور مهدی موعود (عج) نیست ــ فراهم می‌آورد.

بنابراین انتظار از هیئات مذهبی ــ چنانچه از اسم آنها پیدا است ــ احیاء امر مذهب است و این مهم جز با تعیین نقاط و ارزشهای مورد تهاجم از سوی دشمن و تبیین حقانیت این ارزش ها و دعوت به صبر و پایداری بر این ارزش ها در این محافل امکان پذیر نیست و مستلزم بصیرت و آشنایی مجریان و تصمیم گیرندگان در مورد هیئات مذهبی، سخنرانان، شعرا و مداحان با جبهۀ جنگ نرم و درک صحیح آنها از صحنۀ درگیری جبهۀ حق و باطل و اهتمام آنها بر این امر است.

#از-تبیین-تا-قیام

..........................................................
سوره عصر، آیۀ 3
الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 176

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها