کد خبر: ۵۱۰۹۳۶
زمان انتشار: ۱۳:۴۰     ۰۹ مرداد ۱۴۰۱
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: سیاست نگاه به شرق به معنای کنار گذاشتن شعار «نه شرقی نه غربی» نیست بلکه مفهومش این است که در بخش ایدئولوژی و اقتصادی دارای یک راهبرد خاص و انقلابی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در جمع فرماندهان و پاسداران سپاه علی بن ابیطالب(ع) استان قم و مرکز آموزش علویون، تحلیلی پیرامون جایگاه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه ای غرب آسیا و جهان ارائه کرد.

سرلشکر صفوی با اشاره به تغییر و تحولات محیط جهانی، منطقه ای و ملی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که صحنه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی کشورهای منطقه غرب آسیا درحال تغییر و تحول است و ایران باید در این تغییرات کنشگر فعال باشد نه منفعل.

سردار صفوی با بیان اینکه آمریکا طی 30 سال گذشته به دنبال شکل‌گیری قدرت هژمون تک قطبی در جهان بود اما با شکست مواجه شد گفت:دلایل شکست آمریکا و ناتو را در فرار از افغانستان و خروج از عراق و سوریه که به زودی اتفاق خواهد افتاد می توان مشاهده کرد.

وی ادامه داد: آمریکا و متحدانش طی 30 سال اخیر یعنی بعد از حمله به کویت در سال 1991 برای بیرون کردن نیروهای اشغالگر صدام از این کشور تا کنون در سال 2022، چند تریلیون دلار هزینه کرده و بیش از 30 هزار کشته و زخمی دادند، البته هزینه های آزادی کویت را از دولت این کشور گرفته و تا دلار آخر را هم خواهد گرفت لیکن نتیجه این شد که طی این سال‌ها چین و روسیه در برابر آمریکا قدرت خود را افزایش دادند.

* شکاف در درون جامعه آمریکا فعال است

وی با بیان اینکه فرار آمریکایی‌ها از افغانستان و واکنش منفعلانه آن‌ها نسبت به حمله روسیه به اوکراین نشان از افول قدرت آمریکا دارد، گفت: قدرت سیاسی، اقتصادی و تاثیرگذاری آمریکا در مسائل جهانی کاهش یافته و شکاف میان ترامپ و بایدن هنوز در درون آمریکا وجود دارد و این شکاف عمیق در درون جامعه آمریکا زنده و فعال است و احتمالا در انتخابات آینده آمریکا خودش را نشان خواهد داد.

سرلشکر صفوی با تاکید بر اینکه فرایند قدرت از غرب به سمت شرق جهان به آرامی درحال حرکت است ومبنای آن اقتصاد و فرهنگ و تکنولوژی های جدید می باشد گفت: توسعه روابط همه جانبه ایران با روسیه، چین و هند می تواند در قالب سازمان همکاری شانگهای یک قدرت آسیایی یا اوراسیایی را شکل بدهد و چشم انداز جدیدی از شکل گیری چند قطبی سازی جهان را عملا به وجود آورد.

وی افزود: قدرت آسیایی و قدرت جهان اسلام درحال ظهور است و ایران در هر دو قدرت جایگاه مهمی دارد.

صفوی با بیان اینکه استراتژی نگاه به شرق منافاتی با شعار نه شرقی نه غربی ندارد تصریح کرد: سیاست نگاه به شرق به معنای کنار گذاشتن شعار «نه شرقی نه غربی» نیست بلکه مفهوم این شعار این است که در بخش ایدئولوژی و اقتصادی از تفکر کمونیستی لائیک، فرهنگ لیبرالیسم، کاپیتالیسم و فرهنگ سوسیالیستی پیروی نمی کنیم و جمهوری اسلامی ایران دارای یک سیاست خارجی مستقل، یک فرهنگ اسلامی و انقلابی و یک راهبرد اقتصادی خاص است.

وی از انقلاب اسلامی به‌عنوان معرفی کننده اسلام ناب محمدی در جهان نام برد و خاطرنشان ساخت: نگاه مسلمانان جهان به انقلاب اسلامی و رهبری این انقلاب است، حکومتی که توانسته مقابل آمریکا ایستادگی و داعش را سرنگون کند و قدرت فکری و سیاسی ما از ایران فراتر رفته است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس افزود: مردم برخی از کشورهای اسلامی عکس حضرت امام و مقام معظم رهبری را در منازل خود نصب کرده اند و به ایشان علاقمندند.

* سپاه و نیروهای مسلح بایستی خود را برای مقابله با جنگ ترکیبی دشمن آماده کنند

سردار صفوی خاطرنشان کرد: همان گونه که مقام معظم رهبری در 19 دی ماه سال قبل در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی ارتش فرمودند جنگ فعلی علیه ملت ایران یک جنگ ترکیبی با ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و رسانه ای است.

وی تأکید کرد: سپاه پاسداران باید راهبرد و تهدید دشمن را بفهمد و سپاه و نیروهای مسلح بایستی خود را برای مقابله با جنگ ترکیبی دشمن آماده کنند.

سردار صفوی در ادامه سفر خود به استان قم، در جمع راویان و پیشکسوتان دفاع مقدس استان قم گفت: در عظمت کار شما همین را بگویم که در سه جلسه متفاوت، مقام معظم رهبری بحث نهضت خاطره گویی را به بنده تاکید کردند و ایشان نسبت به کار شما اهمیت قائلند و کار شما مورد توجه ایشان است.

وی با تأکید بر بیان صادقانه رخدادهای دفاع مقدس خاطرنشان کرد: جنگ را بدون تحریف، غلو و بزرگنمایی روایت کنید، عظمت دفاع مقدس به اغراق و غلو نیازی ندارد.

سردار صفوی افزود: کار بزرگ خاطره گویی و روایت گری دفاع مقدس را تشکیلاتی کنید و بهترین مکان آن سپاه پاسداران است.

وی تأکید کرد: هدف اصلی تان را ساختن نسل جوان بگذارید.

سردار صفوی با بیان اینکه فضای مجازی و رسانه یک قدرت است تصریح کرد: در کار نهضت خاطره گویی، از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنید. وقتی شما در یک برنامه صحبت می کنید چندصد نفر آدم می بینند و می شنوند اما در فضای مجازی، آن صحبت را میلیون ها نفر دنبال می کنند.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بیان اینکه حضرت امام دفاع مقدس را به پیروزی رساند و مقام معظم رهبری، جبهه مقاومت را پیروز کردند تأکید کرد: حماسه جبهه مقاومت و مدافعین حرم را با دفاع مقدس و شهدای جنگ تحمیلی پیوند دهید.

سردار صفوی در پایان این سفر با حضور در منزل شهیدان مهدی و مجید زین الدین، با خانواده بزرگوار این دو شهید دیدار کرد.

وی با بیان اینکه ما به مادر شهیدان زین الدین که معلم قرآن هستند و به پدر ایشان که به رحمت خدا رفتند افتخار می کنیم خاطر نشان ساخت: آقا مهدی و اقا مجید زین الدین دو گوهر بودند. من چندبار پشت سر اقا مهدی نماز خواندم و ایشان در قنوت از خود حال خوشی پیدا می کرد و "الصلاه معراج المؤمن" را من در اقا مهدی دیدم .

در این دیدار مادر شهیدان زین الدین با بیان اینکه انقلابی مثل انقلاب اسلامی ملت ایران در دنیا نظیر ندارد گفت: در بین علما و رهبران هم رهبری قدرتمند و حکیم مانند حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری نداریم. واقعا اقا به عنوان یک رهبر مقتدر با این همه توطئه دشمنان بحمدالله با قدرت این کشور و انقلاب را رهبری کرده اند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها