کد خبر: ۵۱۱۱۵۲
زمان انتشار: ۱۲:۲۴     ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
عطوان در مقاله جدید خود به بررسی ابعاد سفر فرستاده آمریکایی به بیروت و هم زمان با آن انتشار کلیپ حزب‌الله از مختصات مواضع رژیم صهیونیستی در امتداد فلسطین اشغالی پرداخت.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای الیوم و تحلیلگر برجسته جهان عرب در ادامه مقالات خود درباره پرونده مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی این بار به سفر «آموس هوکستاین» فرستاده آمریکایی (که نقش میانجی را در پرونده مذکور ایفا می‌کند) به بیروت پرداخته و نوشت، اگر فضای دیدار این فرستاده آمریکایی با مقامات لبنانی مثبت بوده باشد و آنها راضی باشند و احساس کنند که به دستاوردی رسیده‌اند، این مسئله در وهله نخست به لطف اقداماتی است که مقاومت اخیرا در رابطه با پرونده ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی انجام داده است.

عطوان افزود، این تصادفی نبود که حزب‌الله هم زمان با ورود فرستاده آمریکایی به بیروت، فیلم مختصات مواضع رژیم صهیونیستی در امتداد سواحل فلسطین اشغالی را منتشر کرد. پیام این ویدئو کاملا روشن است و مضمون آن را سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی خود به مناسبت گرامیداشت ایام ماه محرم تشریح کرده و فرمود، یک فرصت تاریخی و طلایی برای نجات کشور وجود دارد و این مسئله نیازمند خطر کردن است و ما این کار را انجام می‌دهیم و حاضریم جان و عزیزانمان را به خاطر لبنان و مردم خود فدا کنیم.

در ادامه این یادداشت آمده است، زمانی که سید حسن نصرالله می‌گوید که ما به سمت این خطر می‌رویم و حاضریم خود و عزیزانمان را فدا کنیم، این تهدیدی صریح برای توسل به گزینه جنگ است و نشان می‌دهد که نصرالله و حامیانش از جنگ نمی‌ترسند و این وظیفه را خدا بر دوش آنها گذاشته است. ما اطلاعی از دلایل خوشبینی فرستاده آمریکا برای حل پرونده مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی نداریم و همچنین نمی‌دانیم علت خوشحالی «نجیب میقاتی» نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان چه بود.

عبدالباری عطوان تصریح کرد، البته امیدواریم که این خوشبینی به جا باشد؛ چرا که هیچ کس به دنبال جنگ نیست. اما آنچه که ما و برخی دیگر را در رابطه با این خوشبینی محتاط می‌کند این است که همه می‌دانند فرستاده مذکور آمریکا یک فرد اسرائیلی است و همه شواهد نشان می‌دهد که او در حال بازی با زمان می‌باشد. همچنین او اگر راهکار قابل قبولی برای حل پرونده مناقشه مرزی دارد چرا گفته که می‌رود و بعد از دو هفته برمی گردد؟ همچنین چرا هوکستاین معتقد است که کلیپ حزب‌الله از مواضع رژیم صهیونیستی به مذاکرات احتمالی در این پرونده ضربه می‌زند و موضع اسرائیل را سخت‌تر می‌کند؟ ما نمی دانیم که چرا اکثر فرستادگان و سفرای آمریکا در تل آویو و پایتخت های عربی، صهیونیست هستند و اکنون نیز می‌بینیم آموس هوکستاین که اصطلاحا نقش میانجی را میان لبنان و رژیم صهیونیستی دارد 3 سال در ارتش اسرائیل بوده است.

در ادامه مقاله عطوان تاکید شده است، اگر حزب الله وارد جنگ با دشمن صهیونیستی شود این کار را برای آزادسازی ثروتهای لبنان به نمایندگی از همه شهروندان لبنانی انجام می‌دهد تا برای مردم این کشور رفاه به ارمغان آورده و آنها را از بحرانهای متعدد نجات دهد. اگر اطلاعاتِ رسیده به ما درباره این پرونده صحیح باشد و مقامات لبنانی پیشنهاد فرستاده آمریکایی را رد کرده باشند، احتمال رفتن به سمت گزینه جنگ افزایش می‌یابد.

عطوان در پایان تاکید کرد، ما امیدواریم که لبنانی‌ها در دام بازی‌ها و مانورهای آمریکا و اسرائیل نیفتند و یک چیز را به یاد بیاورند که «دنیس راس» فرستاده اسبق آمریکا به خاورمیانه که چند دوره نماینده دولت‌های مختلف آمریکا بود موجب شد تا نزدیک به 30 سال مذاکرات تشکیلات خودگردان فلسطین با صهیونیست‌ها ادامه پیدا کند؛ چیزی که نتیجه آن سیطره 800 هزار شهرک‌نشین صهیونیست بر قدس و کرانه باختری شده و تشکیلات خودگردان تبدیل به خدمتکاری گشت که وظیفه آن محافظت از شهرک‌ها و شهرک‌نشینان رژیم اشغالگر است. ما معتقدیم که در هر جنگ آینده لبنانی‌ها با آزادسازی گاز و نفت خود پیروز خواهد شد و گرسنگی و فقر آنها به پایان می‌رسد؛ همانند سال 2000 که حزب‌الله جنوب لبنان را از شر اشغالگران آزاد کرده و یک پیروزی بزرگ برای همه مردم این کشور به ارمغان آورد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها