کد خبر: ۵۱۱۴۸۴
زمان انتشار: ۱۴:۵۵     ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
جلسه هفتم هیات ثارالله محرم ۱۴۰۱/
آیت الله سید محمد مهدی میرباقری طی سخنانی در شب هفتم ماه محرم در هیئت ثارالله سلام الله علیه که در مدرسه مبارکه فیضیه برگزار می­گردد به بیان مراحل امت سازی توسط حضرت ابراهیم سلام الله علیه، بر اساس آیات شریفه قرآن پرداخت.

به گزارش پایگاه 598،  آیت الله سید محمد مهدی میرباقری طی سخنانی در شب هفتم ماه محرم در هیئت ثارالله سلام الله علیه که در مدرسه مبارکه فیضیه برگزار می­گردد به بیان مراحل امت سازی توسط حضرت ابراهیم سلام الله علیه، بر اساس آیات شریفه قرآن پرداخت و افزود: بعد از آنی که حضرت ابراهیم سلام الله علیه به مقام والای امامت رسید، خداوند متعال دو مأموریت مهم یعنی «تطهیر بیت» و «ترفیع قواعد» بیت را در مسیر امت سازی به جناب ابراهیم سلام الله علیه سپرد. استاد میرباقری بعد از تبیین شرایط تطهیر بیت و برپایی قواعد بیت، با اشاره به دعاهای حضرت ابراهیم سلام الله علیه در راستای مأموریتشان، افزود: ایشان در ابتدا از خداوند متعال درخواست کرد که کعبه، «بیت امن» الهی بشود؛ و سپس، دریافت رزق برای امتشان را از خداوند متعال خواستار شد. مراد از این رزق، هم رزق ظاهری است و هم رزق باطنی. استاد میرباقری افزود: سومین دعای ایشان، وجود یک «امت مسلمه» در نسل خودشان است که این امت مسلمه، محور امت سازی حضرت است و بر اساس روایات، امت مسلمه، تطبیق شده است به اهل بیت علیهم السلام. درخواست دیگر جناب ابراهیم سلام الله علیه، در مسیر امت سازی «رُؤیت مَناسک» است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به درخواست حضرت ابراهیم سلام الله علیه برای دور شدن از شرک و عبادت اصنام بیان داشت: در توضیح معنای باطنی این دعا، روایتی از نبی گرامی اسلام صلوات الله علیه در کتاب شریف « اَمالی» شیخ طوسی رحمت الله علیه نقل شده است و مضمون روایت این است، که حضرت ابراهیم سلام الله علیه بعد از آنی که خداوند متعال فرمود که عهد الهی یا همان امامت امت، به ظالمین نمی رسد، بلافاصله جناب ابراهیم سلام الله علیه، از خداوند متعال درخواست کرد که مبادا در دام اشخاصی بیفتد که بت­های امت می­شوند، که در غیر این صورت در پیروان ظالمین قرار می­گیرد. استاد میرباقری افزود: کسی که از اهل بیت سلام الله علیه تبعیت بکند، از ایشان علیهم­السلام خواهد بود و در زمره آل ابراهیم سلام الله علیه قرار می­گیرد. در واقع امام در این عالم بیتی دارد، که این بیت، بیتِ امامت اوست و هر که از او تبعیت کند، اهل بیت ایشان می­شود.

 

فایل صوتی سخنرانی جلسه هفتم هیات ثارالله محرم 1401

 

عضو مجلس خبرگان رهبری، معطوف شدن قلوب مردم به امام را از لوازم ضروری تشکیل امت اسلامی اعلام کرد و افزود: طبق روایات کثیر از ائمه­ی معصومین سلام الله علیهم اجمعین، این که دل­های شیعیان متوجه و معطوف به اهل بیت سلام الله علیهم است، ثمره دعای حضرت ابراهیم سلام الله علیهم می­باشد، که از خداوند متعال بعد از رسیدن به مقام امامت درخواست کردند، که دل­های مردم را به سوی فرزندان خود، متمایل گرداند. استاد میرباقری در ادامه به وظیفه اقامه مناسک توسط امام اشاره­کرد و بیان­داشت: بعضی از مناسک که در دوره­های گذشته و زمان حضرت بوده است، از بین رفته است ولی برخی از این مناسک از زمان حضرت ابراهیم سلام الله علیه، هنوز پابرجاست؛ مانند حج ابراهیمی که یکی از مناسک در راستای امت سازی می­باشد.

استاد سید محمد مهدی میرباقری به لزوم تبعیت از امام علیه­السلام در مسیر امت سازی اشاره­کرد و افزود: با اینکه مردم توانایی درک و فهم، این مراحل طولانی و پیچیده و دشوار را ندارند، آن کاری که باید انجام دهند، این است که به امام خود اعتماد و اطمینان کنند، و در مسیر امت سازی امام، صبر و استقامت داشته باشند. و بدانند این صبر در مسیر امت سازی بسیار ارزشمند است. استاد میرباقری افزود: هدف نهایی از حج، روی آوری و تمایل به امام است و اگر حجی منتهی به امام شد، آن حج، حج ابراهیمی خواهد بود.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در فرازهای پایانی سخنان خویش، ثمره حج ابراهیمی را بیان داشت و افزود: نجات از آتش دوزخ، مهمترین ثمره حج ابراهیمی است. استاد میرباقری افزود: اگر مناسک حج، درست انجام نشود و تمایلی به سمت امام در وجود انسان ایجاد نکند، هیچ تفاوتی با حج در دوران بت پرستی و شرک ندارد. در حقیقت دل مردم در به جا آوردن مناسک حج نباید تمایل به سنگ­ها باشد، بلکه آن چیزی که در حج مهم است، این است که مردم به ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین پیوند بخورند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها