کد خبر: ۵۱۱۶۸۲
زمان انتشار: ۰۹:۴۸     ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
یکی از بهترین آب های شرب دنیا در خوزستان؛
در هفته دولت و با بهره‌برداری از بزرگ‌ترین طرح آب‌رسانی کشور، آب شرب سد دز به سمت ۲۶ شهر و ۱۶۰۸ روستای خوزستان روانه و آرزوی ۶۰ ساله مردم این خطه برآورده می‌شود.

به گزارش پایگاه 598، تا چند روز دیگر با افتتاح طرح میان‌مدت آب‌رسانی غدیر، تحولی بزرگ برای تامین آب مردم خوزستان رقم خواهد خورد و با تکمیل آن مشکل آب در این خطه مرزی، برای مدت‌ها حل خواهد شد.
 
آن‌طور که فارس گزارش داده، پروژه غدیر ابتدا با ۳ فاز فعالیت خود را آغاز کرد که شامل فاز اول، آب‌رسانی از قیصریه تا آبادان و خرمشهر؛ فاز دوم، تأمین آب شرب شهرهای اهواز، دشت آزادگان، هویزه و شادگان و فاز سوم از ام‌الدبس تا آبگیر سد دز بود.  عملیات اجرایی آن از ۲۶ آذر ۸۷ آغاز شد. طبق گزارش اقتصاد آنلاین، قرار بود کل پروژه در پنج سال و تا پایان دولت وقت به بهره‌برداری برسد اما این مهم محقق نشد و پس از دولت‌های دهم، یازدهم و دوازدهم، حالا قرار است دولت سیزدهم طرح میان‌مدت آن را به بهره‌برداری برساند.
 
هدف نهایی، آب‌رسانی به 26 شهر و 1608 روستا
آب‌رسانی به 26 شهر و 1608 روستای مرکزی، جنوبی و غرب استان خوزستان هدف اصلی این طرح تعیین شده و طبق برنامه قرار است 52 درصد جمعیت استان خوزستان معادل 4.7 میلیون نفر را تحت پوشش بهره‌مندی از آب شرب قرار دهد. این آب از سد دز  در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی اندیمشک تامین خواهد شد و با اقدامات و پیگیری‌های دولت سیزدهم طی ماه‌های گذشته، روند بهره‌برداری از آن تسریع شده است.
 
اجرای طرح میان مدت 
البته درباره طرح غدیر باید به این نکته هم اشاره کرد که برای تسریع در آب‌رسانی به خوزستان، فعلا قرار است طرح میان‌مدت آن اجرایی شود.
 
آن‌طور که عباس صدریان‌فر مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان به خبرگزاری صداوسیما گفته، «میزان پیشرفت طرح آب‌رسانی غدیر ۴۹ درصد است و برای تکمیل آن به بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است؛ اما در سفر سال گذشته رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به استان خوزستان، دستوری با عنوان اجرای طرح میان‌مدت صادر شد». به گفته او، «برای اجرای این طرح میان‌مدت در حالت عادی، حدود ۳۶ ماه زمان لازم بود اما با تلاش‌های جهادی و شبانه روزی، این طرح در کمتر از یک‌سال به بهره‌برداری خواهد رسید».
 
یکی از بهترین آب های شرب دنیا
نکته مهم درباره این طرح، کیفیت آب شربی است که از سد دز برای استفاده مردم خوزستان انتقال داده خواهد شد. بررسی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر حاکی از آن است که آب سد دز، یکی از بهترین منابع آب شرب در سطح جهان است و تمامی متغیرهای آن در وضعیت خوب ارزیابی شده است. یک دلیل مهم دیگر این موضوع این است که در بالادست سد دز، هیچ منبع آلوده‌کننده‌ای وجود ندارد و همین موضوع، عامل حفظ کیفیت مطلوب آن خواهد بود.
 
افتتاح، احتمالا در هفته دولت
صدریان فر این را هم گفته است که «مقرر بود ماه قبل این طرح افتتاح شود، ولی به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها در ظرفیت تولید برای تعدادی از تولیدکنندگان، تجهیزات به موقع به دست ما نرسید، اما پیش‌بینی می‌شود در صورتی‌که مشکلی به وجود نیاید، در هفته دولت امسال یا قبل از آن، این طرح به بهره‌برداری خواهد رسید». در همین حال قاسم زاده سخنگوی صنعت آب کشور نیز با اشاره به طرح میان مدت پروژه آب‌رسانی غدیر که قرار است تا چند روز دیگر افتتاح شود گفت: این طرح حدود 90 درصد آبی که قرار بود تا افق 1425 تامین شود را  تامین خواهد کرد که با اجرای آن مردم خوزستان برای همیشه با خشکسالی و کم آبی خداحافظی خواهند کرد.
 
 
معاون سازمان آب و برق خوزستان در گفت و گو با خراسان تشریح کرد:
اجرای بزرگ‌ترین سامانه آب‌رسانی کشور برای تحقق آرزوی دیرینه مردم خوزستان 
 
دکتر «صابر علی دادی» معاون آب‌رسانی سازمان آب و برق خوزستان هم درباره این طرح بزرگ ملی توضیحاتی به خراسان داده است:
 
* طرح آب‌رسانی غدیر، آرزوی دیرینه مردم خوزستان بوده که انتظار داشتند 60 سال پس از افتتاح سد دز، از آب شرب آن بهره‌مند شوند و خوشبختانه حالا این آب، به انتهایی‌ترین نقطه استان که آبادان و خرمشهر است هم خواهد رسید.
 
* آب سد دز استانداردهای آب شرب کانادا  را که بالاترین استانداردهای جهانی است، دارد و باکیفیت‌ترین آب ممکن در اختیار مردم عزیز خوزستان قرار خواهد گرفت.
 
* زیرساخت‌های طرح آب‌رسانی غدیر در سال‌های گذشته آماده شده بود اما کار اصلی که اتصال آب دز به شبکه بود، انجام نشده بود و رئیس جمهور در سفر 5 شهریور سال گذشته به خوزستان دستور دادند که این پروژه اجرایی شود.
 
* طبق نظر مشاوران برای انجام این کار به 36 ماه زمان نیاز بود اما با توجه به ضرورت تسریع در انجام آن و نیاز مبرم خوزستان به آب به دلیل خشکسالی‌های وسیع، با دستور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو مقرر شد با کار جهادی، ظرف یک‌سال پروژه به سرانجام برسد.
 
* هم اکنون این پروژه به پیشرفت 85 درصدی رسیده و امیدواریم طبق برنامه‌ریزی انجام شده، ظرف همان یک سال اعلام شده و در هفته دولت، این پروژه به بهره‌برداری برسد.
 
* با بهره‌برداری از طرح غدیر، منابع آبی خوزستان از نظر کمی 100 درصد و از نظر کیفی 50 درصد ارتقا خواهد یافت.
 
* طرح غدیر با 80 کیلومتر طول و قطر خط 2400 میلی‌متر، بزرگ‌ترین سامانه آب‌رسانی کشور است.
 
* طبق افق 1425، با تکمیل طرح 26 شهر و 1608 روستای خوزستان از این آب شرب بهره‌مند خواهند شد اما برای تسریع در اجرا، هم‌اکنون در طرح میان‌مدت، این آب به 18 شهر و 500 روستا خواهد رسید. البته زیرساخت‌ها برای کل شهرها و روستاهای مدنظر ایجاد شده است اما باید انشعابات مورد نیاز به ویژه در روستاها ایجاد شود که طبیعتا زمان‌بر خواهد بود.
 
مرجع: روزنامه خراسان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها