کد خبر: ۵۱۳۷۰۳
زمان انتشار: ۱۳:۵۲     ۲۰ شهريور ۱۴۰۱
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه منتظر دریافت سوابق تحصیلی از آموزش و پرورش هستیم از اعلام نتایج کنکور در هفته آخر شهریورماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از تسنیم، محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم شب گذشته در برنامه ای تلویزیونی با اشاره به موضوعات مختلف آموزش عالی با اشاره به برگزاری اجلاس روسای دانشگاه های سراسر کشور طی روزهای گذشته اظهار داشت: این اجلاس برای همفکری و در آیین افتتاحیه با حضور رئیس جمهور برگزار شد. افزایش بهره وری، مهارت محوری و آموزش های مهارتی در دانشگاه ها و احصای مسائل کشور از تکالیف رئیس جمهور خطاب به دانشگاه ها بود و این تکالیف را در دستور کار داریم.

**سال تحصیلی جدید حضوری است
وی افزود: در اجلاس سه روزه، نشست های مختلفی با مدیریت معاونت های مختلف برگزار و در روز آخر مسائل مطرح جمع بندی شد. بخشی از اهداف این اجلاس آمادگی برای بازگشایی دانشگاه ها بود. سال تحصیلی جدید کاملا حضوری است و تمهیدات لازم برای این کار باید توسط روسای دانشگاه ها اندیشیده شود.

وزیر علوم درباره آمادگی دانشگاه ها برای بازگشایی اظهار داشت: برخی دانشگاه ها از امروز فعالیت خود را آغاز کردند و برخی هم به دلیل حضور دانشجویان در پیاده روی اربعین با تاخیر آموزش سال تحصیلی جدید را آغاز می کنند.

وی درباره ظرفیت خوابگاههای دانشجویی نیز گفت: با وجود دو سال کرونا برخی خوابگاه های خودگردان تغییر کاربری دادند. ولی با مذاکرات و گفت و گو با بخش خصوصی مشکل تا حدی حل و ظرفیت های جدیدی به خوابگاه ها اضافه شد.

زلفی گل ادامه داد: برخی دانشگاه ها محدودیت خوابگاه را در دفترچه کنکور سراسری سال 1401 اعلام کردند ولی از روسای دانشگاه‌ها خواستیم تا حد مقدور دانشجویان را در این زمینه کمک کنند.

**هفته آخر شهریورماه نتایج کنکور اعلام می شود
وی در مورد زمان انتشار نتایج کنکور سراسری خاطرنشان کرد: منتظر دریافت سوابق تحصیلی از آموزش و پرورش هستیم. همچنین برخی رشته ها ازمون عملی داشتند که انجام شده و به محض دریافت نتایج و جمع‌بندی، نتیجه ازمون سراسری نیز اعلام می‌شود. براورد می کنیم تا هفته اخر شهریور نتایج منتشر شود.

وزیر علوم درباره برگزاری کنکور 1402  نیز گفت: وزارت علوم موظف به اجرای مصوبات قانونی است و از آنجا که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای را در این زمینه تدوین و تصویب کرده، مقدمات برای اجرای آزمون سراسری بر اساس این مصوبه در حال مهیاشدن است. در شورای سنجش و پذیرش دانشجو هم ضرایب امتحانی برای رشته های مختلف مصوب شده، در حال نهایی کردن ضرایب با آموزش و پرورش هستیم.

وی درباره حذف کنکور یاداور شد: بهترین حالت این است که کنکوری وجود نداشته باشد اما در شرایط کنونی راهی جز برگزاری کنکور نیست. حدود 15 درصد از رشته ها چند برابر ظرفیت متقاضی دارد که معدل بسیاری از متقاضیان این رشته ها هم 20 است. بنابراین راهی جز برگزاری کنکور نداریم تا از بین تعداد زیادی علاقه مند، به اندازه ظرفیت کرسی های دانشگاه و رشته انتخاب کنیم.

زلفی گل درباره آزمون دکتری نیز گفت: هفته آخر دی ماه 1401 و اواسط تیر 1402 زمان برگزاری آزمون کنکور است. 40 درصد سوابق تحصیلی با تاثیر قطعی و 60 درصد نمره کسب شده در آزمون ملاک قبولی در کنکور است.

**افزایش دروس مهارتی برای افزایش اشتغال
وی با اشاره به  مسئله اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه ها خاطرنشان کرد: این موضوع نیاز به عزم فرابخشی دارد. البته باید در دانشگاه ها میزان دروس مهارتی را افزایش دهیم. اما صنایع هم باید از دانشجویان استقبال کنند و اگر برای کارورزی به صنایع مختلف رفتند حمایت شوند. شاید به قوانین و مقررات جدید هم نیاز باشد یا لازم شود مشوق هایی به صنایع بدهیم.

وزیر علوم درباره مسئله مهاجرت نخبگان نیز گفت: همه مسائلی که موجب مهاجرت نخبگان می شود دو موضوع است؛ آینده شغلی و اثربخش بودن. اگر بخواهیم میزان مهاجرت را کاهش دهیم باید اقدامات جدیدی انجام دهیم.باید تمهیداتی را برای تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت بیاندیشیم که دانشجویان تحصیلات تکمیلی از این طریق درآمد داشته باشند.

وی یادآور شد: برای نمونه سامانه «نظام ایده‌ها و نیازها مخفف نان» را تدوین کردیم تا این ارتباط هدفمند را بین صنعت و دانشگاه تقویت کنیم. برخی دانشگاه ها  هم ابتکارات خوبی داشته اند؛ مثلا دانشگاه های یزد و هرمزگان برخی دانشجویان دانشگاه ها را از طریق صنعت بورس کرده اند.

زلفی گل با اشاره به مصوبات جلسه شورای عالی عتف بعد از 11 سال با حضور رئیس جمهوری گفت: در این جلسه کلیات طرح «نگهداشت نخبگان و مهاجرت معکوس و»، «شبکه ملی آزمایشگاهی» و «محققان پسادکتری و پژوهشگران مستقل» تصویب شد.

وی ابراز امیدواری کرد این طرح ها هم به کاهش مهاجرات نخبگان و پژوهشگران کمک می کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها