کد خبر: ۵۱۴۰۵۳
زمان انتشار: ۱۲:۰۶     ۲۴ شهريور ۱۴۰۱
با وجود اقدامات متعدد رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از تکرار شکست‌های اطلاعاتی پی در پی مقابل مقاومت اما سریال ناکامی‌ها و خطاهای استراتژیک اسرائیل در این زمینه همچنان ادامه دارد که یکی از بارزترین آنها شکست در برابر حزب‌الله است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، شکست‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی مسئله‌ای است که به ویژه بعد از جنگ جولای 2006 تبدیل به یکی از نقاط ضعف بزرگ این رژیم شده و موجب گشت تا شمار زیادی از مسئولان اطلاعاتی آن اخراج شوند. اما این وضعیت برای صهیونیست‌ها به طرز چشمگیری در دوره جدید تشدید شده و شاخص‌های شکاف و شکست اطلاعاتی اسرائیل همچنان ادامه دارد.

به ویژه در دو دهه گذشته رژیم اشغالگر با شکست‌های اطلاعاتی متعددی مواجه بوده است. به عنوان مثال موسسات اطلاعاتی اسرائیل در جریان انتفاضه دوم فلسطین نتوانستند اتفاقات را به درستی پیش‌بینی کنند. شاید مهمترین و موثرترین شکست اطلاعاتی این رژیم مربوط به جنگ جولای 2006 با حزب‌الله لبنان باشد که در جریان آن سرویس اطلاعاتی اسرائیل نتوانست تصمیم حزب‌الله برای به اسارت گرفتن نظامیان صهیونیست و نیز حملات موشکی پی درپی این جنبش علیه مواضع اسرائیل در عمق فلسطین اشغالی را پیش‌بینی کند و این جنگ با نتیجه‌ای فاجعه‌بار برای تل‌آویو به پایان رسید.

 سیطره حماس بر نوار غزه در سال 2007 نیز از جمله مواردی بود که نهادهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نتوانستند ارزیابی دقیقی درباره آن انجام دهند. اما یکی از جدیدترین شکست‌های اطلاعاتی بارز رژیم اشغالگر مربوط به جنگ مه 2021 با گروه‌های فلسطینی در نوار غزه است. موسسات امنیتی و اطلاعاتی و نیز کارشناسان و محافل این رژیم با ارزیابی اشتباه درباره اینکه مقاومت نوار غزه هرگز برای دفاع از اهالی قدس وارد جنگ با ارتش اسرائیل نمی‌شود، 6 میلیون صهیونیست را مجبور کردند تا از ترس موشک‌های مقاومت فلسطین 12 روز در پناهگاه بمانند و نهایتا سران صهیونیست ناچار شدند برای آتش‌بس با فلسطینی‌ها دست به دامن میانجی‌های خارجی شوند.

از آن گذشته نهادهای اطلاعاتی اسرائیل ارزیابی اشتباهی از اقدامات «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در جریان جنگ اوکراین انجام دادند که در نتیجه آن تنش‌های بی‌سابقه‌ای میان مسکو و تل‌آویو به وجود آمد و آنگونه که شواهد نشان می‌دهد شکاف‌های ایجاد شده در روابط دو طرف قابل ترمیم نیست که این مسئله بهای سنگینی برای صهیونیست‌ها در سطوح مختلف دارد.

اخیرا نیز سرویس اطلاعاتی رژیم اشغالگر در ارزیابی نیات حزب‌الله لبنان در پرونده مرزبندی دریایی این کشور با فلسطین اشغالی دچار اشتباه بزرگی شد و تصور نمی‌کرد که مقاومت لبنان برای دفاع از ثروت‌های نفتی و گازی این کشور تا مرز تهدید نظامی اسرائیل پیش برود. حتی بعد از تهدیدات حزب‌الله نیز نهادهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نمی‌توانند به درستی ارزیابی کنند که چه تحولاتی در این پرونده طی هفته‌های آینده رخ خواهد داد و اقدام بعدی حزب‌الله چه خواهد بود. به همین دلیل مقامات و سیستم‌های اطلاعاتی اسرائیل از ترس یک رسوایی و شکست دیگر ترجیح داده‌اند فعلا سکوت کنند.

بعد از این شکست‌های پی در پی رژیم صهیونیستی در سطح اطلاعاتی، این رژیم تصمیم گرفت تا کمیته‌هایی برای بررسی علت ناکامی‌های خود در این زمینه تشکیل دهد تا بتواند اشتباهات موجود را رفع کند؛ به ویژه اینکه صهیونیست‌ها خسارت‌های زیادی در نتیجه شکست‌های اطلاعاتی مذکور در ابعاد و سطوح مختلف متحمل شده‌اند.

توجه رژیم اشغالگر صهیونیستی به بررسی ناکامی‌ سیستم اطلاعاتی خود بعد از سال 2000 به طرز قابل توجهی افزایش یافت و عمده علت این امر افزایش شمار خطاها و ناکامی‌های اطلاعاتی این رژیم به ویژه در سایه تحولات سریع منطقه و جهان بود. کار سیستم اطلاعاتی رژیم صهیونیستی تحت نظر چند کمیته رسمی است و زمانی که این سیستم دچار شکستی می‌شود این کمیته‌ها شامل کمیته داخلی در همه سرویس‌ها، کمیته وابسته به کابینه و کمیته خارجی یا پارلمانی مسئول بررسی آن هستند.

این کمیته‌ها بعد از وقوع یک حادثه مهم در سطح امنیت داخلی رژیم صهیونیستی تشکیل می‌گردند. اهمیت کمیته های تحقیق درباره عوامل شکست اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در این است که آنها با همه منابع اطلاعاتی درباره پرونده‌های مورد بررسی و نیز عوامل شکست اطلاعاتی این رژیم آشنا هستند و سپس باید توصیه‌های مهمی برای عدم تکرار این ناکامی‌ها در آینده ارائه ‌بدهند.

همین مسئله کمیته‌های مذکور را تبدیل به چالشی اساسی برای مقامات سیاسی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی کرده است؛ چرا که نتایج تحقیقات و بررسی این کمیته‌ها درباره عوامل شکست اطلاعاتی اسرائیل می تواند منجر به اخراج شمار زیادی از مقامات سیاسی و اطلاعاتی و امنیتی این رژیم گردد.

کمیته‌های تحقیق رژیم صهیونیستی در اغلب موارد، سران سرویس‌های اطلاعاتی را عامل این شکست‌ها می‌دانند و در نتیجه شمار زیادی از این افراد اخراج می‌شوند. درواقع صهیونیست‌ها به جای اینکه به دنبال راهکاری برای جلوگیری از تکرار شکست‌ها باشند اکثر  اوقات دست به اقدامات تنبیهی و مجازات عاملان شکست می‌زنند و یه این ترتیب سریال ناکامی‌های اطلاعاتی اسرائیل بدون یافتن هیچگونه راهکار ریشه‌ای برای آن ادامه پیدا می‌کند.

اما اخراج و عزل مقامات اطلاعاتی یا سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی به دلیل شکست‌های اطلاعاتی این رژیم پایان مجازات آنها نیست بلکه این افراد دیگر قادر نخواهند بود در حیطه حرفه خود مشغول به کار شوند. «عاموس یادلین» رئیس مرکز مطالعات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در این باره می‌گوید: کمیته‌های تحقیق به جای پاداش دادن به مسئولان اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل باعث رسوایی آنها و پایان دادن به زندگی کاری این افراد می‌شوند.

یکی از بارزترین نمونه‌ها در این زمینه یوسی کوهن رئیس سابق موساد است که سال گذشته به دنبال سلسله رویدادهای نظامی، امنیتی و سیاسی و اجتماعی از جمله جنگ غزه ، حوادث غافلگیر کننده در داخل اراضی اشغالی و نیز شکاف‌های عمیق اجتماعی در جامعه یهودیان سرزمین‌های اشغالی و دست آخر مقاومت فلسطینیان ساکن در کرانه باختری و قدس شریف در برابر سیاست‌های جابجایی جمعیتی و اخراج فلسطینیان ، از مقام خود برکنار شد و جایش را به دیوید بارنیا، یکی دیگر از مقام های اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل داد.

اما با وجود همه این اقدامات، شاخص‌ها نشان می‌دهد که تشکیل کمیته‌های تحقیق و تفحص و عملکرد آنها هیچ تاثیر مثبتی بر سیستم اطلاعاتی اسرائیل نداشته؛ زیرا شکست‌های اطلاعاتی این رژیم همچنان ادامه دارد. امروز نیز مهمترین نگرانی سیستم اطلاعاتی رژیم صهیونیستی ناتوانی آن در ارزیابی مواضع حزب‌الله در پرونده مرزبندی است و صهیونیست‌ها بیم دارند وارد یک سناریو خطرناک با پیامدهای نامعلوم و فاجعه‌بار شوند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها