کد خبر: ۵۱۴۰۸۸
زمان انتشار: ۱۴:۱۶     ۲۴ شهريور ۱۴۰۱
ایالت «آلاباما» در آمریکا به یک قاضی فدرال این کشور اعلام کرده، این ایالت به زودی آماده استفاده از یک شیوه اعلام جدید و تاکنون امتحان نشده به نام «خفگی با نیتروژن» برای اجرای اعدام‌ است.

به گزارش پایگاه خبری 598، این خبر در جریان جلسه رسیدگی دادگاهی در آمریکا به درخواست آلن میلر، یک زندانی محکوم به اعدام، برای لغو اجرای حکم اعدامش در تاریخ ۲۲ سپتامبر از طریق تزریق مواد مرگبار فاش شد. میلر به دادگاه گفت، کارمندان زندان اسنادی که او در سال ۲۰۱۸ برای درخواست اجرای اعدامش از طریق روش خفگی با نیتروژن ارائه داد را گم کرده‌اند. این شیوه اعدام اگرچه در ایالت آلاباما مجاز اعلام شده هنوز هیچگاه به صورت عملی استفاده نشده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیمز هوتس، معاون دادستان کل ایالت آلاباما گفت، استفاده از این شیوه برای اعدام در این ایالت می‌تواند تا هفته آینده میسر شود.

روش هایپوکسی یا «تقلیل اکسیژن» با نیتروژن به نحوی است که در آن مرگ یک محکوم به اعدام با تنها تنفس گاز نیتروژن و متعاقب آن کمبود مرگبار اکسیژن در بدن وی رقم می‌خورد.

هنوز هیچ ایالتی در آمریکا تا کنون از روش اعدام هایپوکسی با نیتروژن استفاده نکرده است. در سال ۲۰۱۸ ایالت آلاباما بعد از ایالت‌های اوکلاهما و می‌سی‌سی‌پی، تبدیل به سومین ایالتی شد که اجرای اعدام با روش تست نشده استفاده از گاز نیتروژن را مجاز اعلام کرد. با این حال شیوه اصلی اعدام در این ایالت، تزریق مواد مرگبار است.

بهانه این ایالتهای آمریکا برای مجاز کردن این شیوه اعدام، دشواری دستیابی به مواد مرگبار تزریقی و شکایتهای مداوم از غیرانسانی بودن شیوه اعدام با تزریق مواد مرگبار بود. حامیان شیوه خفگی با نیتروژن ادعا می‌کنند این شیوه ساده‌تر و «انسانی تر» است. منتقدان این شیوه آزمایش نشده اعدام، آن را به اجرای آزمایشات مرگبار انسانی تشبیه کرده‌اند.

 

منبع: فارس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها