کد خبر: ۵۱۴۸۶۳
زمان انتشار: ۱۳:۴۴     ۰۹ مهر ۱۴۰۱
مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تکرار ادعاهای خود علیه ایران و روسیه، از افزایش تحریم‌ها به بهانه حقوق بشر و تحولات اوکراین خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری 598،«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روزانه خود نسبت به الحاق بخشی از اوکراین به روسیه و اغتشاشات اخیر در ایران واکنش داد و اعلام کرد دولت آمریکا به این بهانه‌ها قصد دارد تحریم‌های خود علیه تهران و مسکو را افزایش دهد.

در بخشی از متن این کنفرانس خبری که در وبگاه کاخ سفید منتشر شده است، یکی از خبرنگاران با تکرار ادعاهای رسانه‌ای از سالیوان پرسید: «رابطه نزدیکی میان ایران و روسیه در زمینه پهپادی وجود دارد. تا چه اندازه نگران آن هستید و راهی برای مقابله با آن وجود دارد؟ همچنین آیا آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ایران به دلیل فوت مهسا امینی وضع خواهدکرد؟»

جیک سالیوان در پاسخ به این سوال بدون در نظر گرفتن اقدامات ناقض حقوق بشر آمریکا در برخی کشورها، ادعا کرد: « تاکنون تحریم‌هایی در این زمینه علیه برخی مقام‌های ایران وضع کرده‌ایم و همچنان به بررسی این مسئله ادامه می‌دهیم.»

او در ادامه افزود: «همچنین تحریم‌هایی علیه صادرات پهپاد از ایران به روسیه صادر شده است، ما به دنبال روش‌های اضافی برای کاهش ظرفیت ایران برای تولید سپس فروش این نوع سیستم‌ها به روسیه هستیم و به این راه ادامه خواهیم داد.»

سالیوان در بخشی دیگر از سخنانش نسبت به الحاق چهار بخش از شرق اوکراین به روسیه هم واکنش داشت و با بیان آنکه آمریکا تحریم‌هایی را در این زمینه علیه روسیه و ارتش روسیه و بلاروس وضع کرده است، گفت: «ما در این تحریم‌ها به طور خاص شبکه‌های تدارکات دفاعی، از جمله تامین‌کنندگان بین‌المللی حامی سیستم نظامی-صنعتی روسیه را هدف قرار داده‌ایم. ما به ارائه تجهیزات نظامی ادامه خواهیم داد تا اوکراین بتواند از خاک و آزادی خود دفاع کند. همچنین آمریکا و جامعه بین‌الملل کاملاً واضح این پیام را رسانده‌اند که ما از ابزارهای دیپلماتیک در اختیار خود برای مقابله اساسی با تلاش‌های روسیه برای تصرف اوکراین با زور استفاده خواهیم کرد.»

منبع: باشگاه خبرنگاران
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها