کد خبر: ۵۱۵۳۹۵
زمان انتشار: ۱۱:۲۷     ۱۹ مهر ۱۴۰۱
اظهارات عجیب دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بار دیگر نقش تریبون داران در افزایش یا کاهش التهابات در جامعه را نشان داد.

به گزارش پایگاه 598، خراسان نوشت: اظهارات عجیب دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بار دیگر نقش تریبون داران در افزایش یا کاهش التهابات در جامعه را نشان داد.
 
در حوادث یک ماه اخیر نقش چهره ها و تریبون داران بار دیگر در دعوت به همدلی، کاهش التهابات یا در مقابل رادیکال شدن اتفاقات، عصبی کردن جامعه و... مشخص شد. در این بین  اظهارات عجیب و غریب و در عین حال جنجالی  دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر درباره حجاب همزمان با ناآرامی ها و آشوب ها ؛ با واکنش های تند وتیزی علیه او همراه شد.  سیدمحمدصالح‌ هاشمی‌گلپایگانی در بخشی از اظهارات خود در  دومین نشست مسئولان عفاف و حجاب دستگاه‌های اجرایی کشور،  به بیان راهکارهایی برای گسترش عفاف و حجاب در جامعه پرداخت و در همین باره اظهار کرد :« چند میلیون راننده تاکسی‌ اینترنتی اگر بدانند که با سوار کردن فرد بی حجاب جریمه می‌شوند بالای ۵۰ درصد مشکل کشف حجاب در خودروها حل می‌شود و در این صورت چهار میلیون آمر به معروف و ناهی از منکر بدون هرگونه تنشی خواهیم داشت.»  اظهاراتی  که در شرایط فعلی کشور و همزمان با ناآرامی ها و اغتشاشات موجود  با واکنش طیف گسترده ای از کاربران فضای مجازی به ویژه فعالان اصولگرا همراه شد .در همین زمینه، احسان صالحی فعال رسانه ای، این اظهارات هاشمی گلپایگانی را در راستای دو قطبی سازی کشور دانست و درصفحه توئیتری خود نوشت:« چند روز پس از تأکید رهبرانقلاب بر این که بحث بر سر حجاب نیست، هاشمی گلپایگانی باز همان فایل را با راهکاری از جنس قرار دادن مردم مقابل هم باز کرد. این موتور تولید نفرت که در ماه های اخیر به سود پروژه قطبی‌ساز دشمن پمپاژ کرد، طبیعی و صرفا از سر نادانی است؟ قرار نیست خاموش شود؟» .در همین باره  مهدی عرفاتی، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت  نیز با تاکید بر این که اظهارات  هاشمی گلپایگانی به پروژه دو قطبی سازی کمک می کند در صفحه شخصی اینستاگرامی خود با ادبیاتی صریح از دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خواست که سکوت کند :« بصیرت فقط در اعلام موضع نیست، گاهی در سکوت است! مواضع شما و امثال شما که عامل شکاف و دو دستگی مردم است، خود بزرگ ترین منکر است. لطفا خاموش!» .

کاربر دیگری نیز  نوشت: « نظرات مشعشع  هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور بار دیگر نشان داد حرف‌های ... او بیشتر محرک نفرت پراکنی و عامل برانگیختن خشم اجتماعی در جامعه است تا راه حل بهبود مشکلات.»

واکنش ها اما به همین جا ختم نشد و حتی  برخی از چهره های رسانه ای ،اظهارات دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر را مشکوک دانستند و خواستار ورود نیروهای امنیتی به این ماجرا شدند. به عنوان نمونه  مجتبی امینی، تهیه کننده گاندو در این باره نوشت: « به عنوان یک دلسوز نظام و شهروند از دستگاه های اطلاعاتی کشور خواهشمندم پرونده و عقبه جناب آقای هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف را بررسی کنند.پروژه تولید نفرت و دوقطبی سازی مشهود است، ردپای خرابکاری و نفوذ دیده می شود.»

سید محمود رضوی، مشاور فرهنگی رئیس مجلس  نیز در توئیتی نوشت: «عدالت آن است که در کنار تذکر به هنرمندان و ورزشکاران بابت اتفاقات اخیر، دستگاه‌های امنیتی و قضایی با افرادی همچون آقای هاشمی گلپایگانی که اظهارات تحریک آمیز و بی‌مورد می کنند به سرعت و شدت برخورد کنند. لعنت بر دهانی که بی موقع باز شود.»رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی نیز در توئیتی نوشت:« ستاد امر به معروف یا باید تعطیل شود یا تحول بنیادی پیدا کند... این ستاد تا امروز،عمدتا برای نظام هزینه ساز بوده است».

علی اکبر رائفی پور نیز در توئیتی در این زمینه نوشت: «‏امیدوارم جهالت باشد نه خیانت! اظهارات ‎هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر مصداق دقیق دمیدن در آتش تفرقه، نفرت و عصبانیت مردم است. اگر مسئولان ذی ربط او را کنترل نمی کنند برای دفاع از کشور و ‌مردم چاره ای جز افشاگری درباره او نمی ماند.»

احمد امیرآبادی، نماینده مردم قم هم در توئیتی با هشتگ‌های #نهی_از منکر و #بصیرت در این باره نوشت: «‏یکی به این برادر بگه حرف نزن یا کمتر حرف بزن !!!چقدر باید نیروهای انقلابی به خاطر ندانم کاری های شما هزینه بدهند.آیا افرادی مثل ایشان با این سخنان باعث شکاف و دودستگی در جامعه نمی شوند؟»  

در این میان شاید یکی از مهم ترین موضع گیری ها در این باره از سوی مهدی فضائلی، عضو دفتر رهبر انقلاب بیان شد که  در حساب کاربری خود  نوشت: «موضع غیراخلاقی حسن عباسی علیه ورزشکاران و سخنان نامعقول هاشمی گلپایگانی درباره برخورد با بدحجابی، به ویژه در این شرایط، خسارت بار است و حضرت آقا نیز درگذشته چنین مواضع و نظراتی را نفی کرده اند».

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها