کد خبر: ۵۱۸۵۰۲
زمان انتشار: ۱۴:۲۹     ۱۷ آذر ۱۴۰۱
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با انتقاد از وضعیت پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری در کشور گفت: گرفتن ۲ ضامن برای وام ازدواج، غیرقانونی است و اعتبارسنجی در بانک‌ها سلیقه‌ای انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه 598، حجت‌الاسلام "مهدی متقی‌فر" روز پنجشنبه در نشست ستاد ساماندهی امور جوانان استان یزد با بیان اینکه نباید آیین نامه‌ها نادیده گرفته شود گفت: متقاضیان وام در شهرستان‌ها به مشکل برخورد می‌کنند و نمی‌توانند تسهیلات بگیرند؛ بعنوان مثال در استان یزد بیش از پنج هزار نفر در صف وام فرزندآوری و ازدواج در بانک‌ها هستند.

این مسوول با بیان اینکه در سیاست‌گذاری حوزه جوانان باید توجه بیشتری به شهرستان‌های اولویت‌دار صورت گیرد گفت: آمار طلاق در ۱۹۹ شهر ایران از میانگین کشوری بالاتر است.

به گفته وی از این تعداد فقط ۱۰ شهرستان، مرکز استان است و بقیه آن‌ها شهر‌های کوچک هستند و این در حالیست که برنامه ریزی برای شهر‌های کوچک، کم‌هزینه و موثر است، اما معمولا امکانات در مرکز استان تجمیع می‌شود و در شهر‌های کوچک هزینه نمی‌گردد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان یادآور شد: عوامل مهم در طلاق‌ها نداشتن مهارت‌های زندگی و عدم دقت در انتخاب همسر است و اگر آموزش ببیننند بسیاری از این مشکلات حل می‌شود ضمن آنکه مرحله مشاوره بعد از طلاق به درد نمی‌خورد و نتیجه‌ای نمی‌گیریم.

متقی‌فر افزود:، چون متولی آموزش پیش از ازدواج در کشور، وزارت ورزش و جوانان است، اگر در استان یزد بعنوان پایلوت کشور، مشاوره پیش از ازدواج مشخص و اثرسنجی و سپس در کشور اجرایی شود ما هم به لحاظ اعتباری کمک خواهیم کرد.

امسال ۱۶ میلیارد تومان برای مشاوره رایگان ازدواج تخصیص داده شدوی ادامه داد: فراگیری ایجاد مراکز تخصصی ازدواج خانواده را نیز در دستور کار داریم و آماده هستیم در شهرستان‌ها حمایت کنیم؛ امسال ۱۶ میلیارد تومان برای مشاوره رایگان تخصیص داده شده و آماده همکاری هستیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان گفت: برای مشمولان غایب نیز طرحی در مجلس مصوب شد تا افرادی که غیبت دارند و یا به بانک بدهی دارند بتوانند از تسهیلات فرزند آوری و ازدواج استفاده کنند ضمن آنکه سقف سن وام ازدواج هم برداشته شد.

مهران فاطمی استاندار یزد نیز در این نشست گفت: متاسفانه هماهنگ نبودن منابع باعث شده است برخی از بانک‌ها در مرکز، تسهیلات ازدواج را متوقف کنند و عمده منابع بانکی ما مربوط به چند شرکت خصولتی در استان یزد است.

وی گفت: ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع استان به بهانه پرداخت سود سهام از بانک‌های استان خارج شد لذا در ارزیابی باید مشخص شود سوء تدبیر بوده یا اینکه منابع موجود نیست، همچنین ازدواج و فرزند آوری و خانواده از تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری است و ابلاغیه دولت سیزدهم را دارد و همه ما موظف به انجام وظیفه هستیم.

منبع:ایرنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها