کد خبر: ۵۱۸۸۴۷
زمان انتشار: ۱۳:۴۰     ۲۳ آذر ۱۴۰۱
محمدمهدی کرمی یکی از دستگیرشدگان اغتشاشات است که به جرم مشارکت در شهادت بسیجی روح‌الله عجمیان حکم اعدام برای او صادر شده است.

محمدمهدی کرمی کیست و چرا به اعدام محکوم است؟+ فیلمبه گزارش پایگاه 598، محمدمهدی کرمی یکی از دستگیرشدگان اغتشاشات آبان ۱۴۰۱ است که به جرم مشارکت در شهادت رساندن بسیجی روح‌الله عجمیان حکم اعدام برای او صادر شده است.

او اصالتاً کرد بوده و در تهران متولد شده است. محمدمهدی کرمی در جریان اغتشاشات کرج همزمان با چهلم حدیث نجفی بازداشت شد و متهم ردیف اول قتل شهید بسیجی روح‌الله عجمیان است. او در رشته کاراته‌ کار می‌کرد و چندین عنوان قهرمانی در رشته کاراته دارد.

شهید سید روح‌الله عجمیان، متولد ۲۰ بهمن سال ۱۳۷۳ از بسیجیان حوزه ۴۱۷ شهدای کمالشهر کرج بود که روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه در جریان اغتشاشات و ناامنی‌های آزاد راه کرج – قزوین در محدوده بهشت سکینه (س) کرج با ضربات مختلف و چاقو برخی اغتشاشگران به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

۱۴ آبان ماه و ۲ روز بعد از این حادثه حسین فاضلی هریکندی رئیس‌کل دادگستری استان البرز از دستگیری تعدادی از عوامل شهادت این بسیجی خبر داد.

به گفته رئیس کل دادگستری استان البرز تعدادی از اراذل و اوباش که با استفاده از چاقو، قمه، پنجه بوکس و سنگ در به شهادت رساندن بسیجی سید روح الله عجمیان در روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه در کمالشهر کرج نقش داشتند با دستورات قاطع قضایی، توسط اداره کل اطلاعات استان البرز شناسایی و بازداشت شدند.

۲۱ آبان ماه و ۹ روز بعد از این جنایت کیفرخواست متهمان پرونده شهادت روح الله عجمیان صادر شد.

به گفته رئیس کل دادگستری استان البرز «افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم متعدد علیه امنیت کشور و حمله به مامورین نیروی مقاومت بسیج و فراجا و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی حافظ امنیت، سید روح الله عجمیان شد»، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور» برخی از اتهامات متهمان است که در کیفرخواست قید شده است.

چهارشنبه ۹ آذرماه و ۱۸ روز بعد از صدور کیفرخواست اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده ۱۵ نفر در شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید آصف‌ الحسینی با حضور مستشاران دادگاه، وکلای متهمان، متهمان و همچنین پدر، مادر و بستگان بسیجی شهید سید روح الله عجمیان برگزار شد.

نماینده دادستان در این جلسه گفت: متهم محمد مهدی کرمی فرزند ماشاالله به اتهام افساد فی الارض از طریق جرایم‌علیه امنیت کشور، حمله به ماموران بسیجی، اجتماع و‌ تبانی علیه امنیت کشور، انتشار فراخوان‌ علیه نظام در فضای مجازی بازداشت شده است.

وی افزود: متهم محمد مهدی کرمی به‌ همراه دوستانش علی معظمی، رضا شاکر و نجیب محمدی از نظر آباد خارج و برای حضور در تجمعات غیر قانونی به کرج آمده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین آصف الحسینی در ادامه از متهم ردیف اول محمد مهدی کرمی فرزند ماشالله خواست که در جایگاه متهمین قرار گرفته و توضیحات خود را ارائه دهد.

متهم در ادامه جلسه دادگاه گفت: حرف‌های نماینده دادستان درست است اما گفته شد که من یک ضربه به پهلوی شهید وارد کردم که اینطور نبوده است.

وی افزود: آقای قاضی من جوان هستم و گول خوردم چرا که جو زیاد سنگینی در صحنه واقعه حاکم بود. در حضور شما از گناهی که مرتکب شده‌ام توبه می‌کنم و به خانواده شهید هم تسلیت می‌گویم.

در ادامه قاضی پیرو سوالی از متهم پرسید: به ما بگویید جرم این شهید چه بوده که باید به این نحو مظلومانه کشته شود و چرا باید این شهید مثل اربابش سیدالشهدا عریان به شهادت برسد؟

متهم در ادامه گفت: آقای قاضی من جو زده بودم. پیرو مطالبی که از رسانه‌های خارجی می‌شنیدم گول خوردم و خیلی چیزها موجب این شد که این مسائل پیش بیاید.

قاضی در ادامه پرسید: بگویید چه کسانی با شما تماس گرفته بودند یعنی چه گروهک‌ها و چه شبکه‌هایی به شما برای این قبیل اقدامات دستور می‌دهند؟

متهم در پاسخ گفت: شب یازدهم آبان ماه بود که یکی از دوستانم به من پیام داد و گفت فردا دوازدهم آبان روز چهلم حدیث نجفی است و ما هم برای ابراز همدردی در آن مراسم آماده می‌شویم لذا من هم قصد کردم که در این مراسم حاضر شوم. در روز ۱۲ آبان نزدیک ۱۱ صبح بود که به ترافیک اتوبان رسیدم. از ماشین پیاده شدم و با افراد حاضر در صحنه شعار دادم و به سمت مأمورین سنگ پرتاب کردم. در ادامه به سمت زیرگذر که رفتم مشاهده کردم که جمعی از افراد در آنجا تجمع کرده‌اند. لذا در ادامه من هم به این جمع پیوستم و شنیدم که فردی فریاد می‌زند بسیجی بسیجی. در ادامه دیدم که بسیجی روی زمین افتاده و دو الی سه نفر بالای سرش ایستاده‌اند و با سنگ و چوب به سر و صورتش ضربه می‌زنند.

وی تأکید کرد: ۳۰ الی ۴۰ نفر بالای سر بسیجی شهید تجمع کرده بودند و به آن ضربه می‌زدند.

متهم در ادامه گفت: در محل صحنه حادثه شاهد این بودم که برخی افراد سلاح سرد اعم از چاقو و پنجه‌بوکس و سنگ در دست داشتند.

قاضی در ادامه از متهم پرسید: آیا کسی که اعتراض دارد باید با اسلحه سرد به خیابان بیاید؟

متهم: خیر. چیزی که عقل حکم می‌کند نباید اینطور باشد. افرادی که در آن صحنه حاضر بودند هرکاری می‌کردند.

قاضی در ادامه از متهم پرسید، شما جزو اولین نفراتی بودید که به شهید ضربه زدید، مقداری درباره صحنه واقعه توضیح دهید.

متهم در پاسخ گفت:‌ شهید عجمیان زیر سه دقیقه به شهادت رسید. من با دست چپم دستم را روی شانه شهید انداختم و با یک سنگ به سرش ضربه زدم. سنگ وقتی به سرش خورد خرد شد. بعد از اینکه سنگی به سر شهید زدم سه ضربه با مشت به سرش کوبیدم و دیدم که با چاقو و سنگ شهید را می‌زنند و در ادامه دیدم شهید روی زمین افتاده است.

وی افزود: همچنین در صحنه حادثه مشاهده کردم که فردی روی پهلو و شکم شهید عجمیان می‌پرید. من هم وقتی وضعیت خلوت شد یک ضربه به شهید زدم و فرد دیگری با چاقو به دنده چپ شهید ضربه وارد کرد.

در ادامه قاضی از متهم پرسید: چه کسی با چاقو به دنده شهید ضربه کرد.

متهم در ادامه گفت: سید محمد حسینی سه ضربه چاقو به ناحیه شکم و پهلوی شهید وارد کرد.

متهم در ادامه گفت: من بعد از مشاهده این صحنه شهید را روی زمین کشیدم و بعد یک ضربه به سر و صورت شهید وارد کردم.

قاضی پرونده در ادامه از متهم پرسید: چه کسان دیگری به شهید ضربه زدند، اسامی آنها را نام ببرید.

متهم در پاسخ گفت: در این جمع فقط می‌توانم به اسم سید محمد حسینی اشاره کنم چرا که من ضربات چاقوی وی را با چشم خودم مشاهده کردم.

متهم در ادامه گفت: حاضرم قسم بخورم که بیش از ۳۰ الی ۴۰ نفر در به شهادت رساندن شهید دست به یکی کرده بودند.

قاضی پرونده در ادامه از متهم پرسید: چرا شما با این بسیجی این رفتار را داشته‌اید؟ چرا جنازه شهید را عریان و در آسفالت می‌کشیدید؟

متهم در پاسخ به قاضی گفت: اگر می‌خواهید از من واقعیت را بشنوید باید بگویم که من قربانی حرف‌های رسانه‌های دشمن شدم.

قاضی در ادامه از متهم پرسید: چرا باید وقتی شهید جان دارد به سر و صورت آن ضربه بزنید؟ دشمن چه نقشی به شما داده بود؟ عوامل دشمن در داخل چه کسانی بودند و شما از چه کسانی دستور می‌گرفتید؟

متهم در پاسخ گفت: من تحت تأثیر این حرف‌ها بودم و با صراحت می‌گویم که گول خوردم.

در ادامه این جلسه قاضی پرونده از نماینده دادستان خواست تا اظهارات باقیمانده خود را مطرح کند.

نماینده دادستان در ادامه این جلسه خطاب به متهم گفت: شما حضور خودتان در فیلم منتشر شده را قبول دارید؟

متهم : بله.

نماینده دادستان در ادامه گفت: اقدام شما باتوجه به اینکه شهید زخمی بوده مصداق بارز قتل عمد است چرا که ضربه شما به پهلوی متهم در فیلم قابل مشاهده است.

متهم در ادامه گفت: من به پهلوی شهید ضربه نزدم من فقط دو الی سه ضربه به صورت شهید وارد کردم.

متهم در ادامه بیان کرد: اگر یقین داشتم امروز اینجا نبودم لذا من نمی‌توانستم موضوعات را درست تحلیل کنم و گول خوردم.

در ادامه این جلسه وکیل مدافع متهم کرمی گفت: صرف نظر از اقرار متهم و باتوجه به اینکه وی صداقتی در بیان موضوعات داشته لذا از دادگاه تقاضای عفو و بخشش برای وی دارم.

قاضی در ادامه از متهم خواست که آخرین دفاعیات خود را در این جلسه مطرح کند.

متهم گفت: من در جریان این حادثه در حال خودم نبودم و کاملاً تحت تأثیر جو  قرار گرفته بودم. ضربات من به شهید کشنده نبود. من امروز پشیمان هستم و از خدا طلب بخشش و توبه دارم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها