کد خبر: ۵۱۹۶۷۷
زمان انتشار: ۱۰:۱۴     ۱۳ دی ۱۴۰۱
تشریح آخرین اقدامات قوه قضاییه در پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی؛
کاظم غریب آبادی در سومین سالگرد ترور شهید سلیمانی، در مصاحبه با برنامه گفتگوی ویژه خبری صدا و سیما آخرین پیگیری‌های دستگاه قضایی درخصوص پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه 598، کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در سومین سالگرد ترور شهید سلیمانی، در مصاحبه با برنامه گفتگوی ویژه خبری صدا و سیما آخرین پیگیری‌های دستگاه قضایی درخصوص پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را تشریح کرد.

معاون رییس قوه قضاییه با بیان اینکه ۲ پرونده کیفری در نظام قضایی عراق و نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به این جنایت مفتوح است، افزود: در نظام قضایی ایران پرونده در دادسرای امور بین‌الملل تهران در حال انجام تحقیقات است.

وی تصریح کرد: کمیته مشترکی بین دستگاه‌های قضایی دو کشور سال گذشته ایجاد شد. سه دور نشست این کمیته در بغداد و تهران برگزار شد. ما هفته قبل تفاهم کردیم که چهارمین دور نشست کمیته را در اوایل هفته آینده برگزار کنیم؛ در چارچوب این کمیته مشترک تبادل اطلاعات و مستندات بسیار خوبی بین دو دستگاه قضایی انجام شد و این مستندات و اطلاعات به همکاران قضایی ما کمک کرد که تحقیقات خود را کامل‌تر کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: برآورد ما این است که با انجام دور چهارم گفتگو‌ها بین ایران و عراق، کیفرخواستی که همکاران قضایی ما در چارچوب دادسرای امور بین‌الملل در حال تهیه هستند رو به نهایی شدن خواهد رفت. محتوای اصلی کیفرخواست نگارش شده و همکاران قضایی مشغول بازبینی و نهایی کردن آن هستند و قرار است داده‌های تیم قضایی عراق در هفته آینده نیز در این کیفرخواست مدنظر قرار گیرد. بر این اساس، کیفرخواست می‌تواند هفته آخر دی ماه یا هفته اول بهمن ماه به دادستان تهران ارایه و در نهایت به دادگستری برای رسیدگی و ارجاع به شعبه مورد نظر ارسال شود.

غریب آبادی در ادامه درباره متهمان این پرونده گفت: فعلا کیفرخواست بر متهمان آمریکایی تمرکز دارد، این پرونده الان ۹۴ متهم از آمریکا دارد. تمامی مستندات لازم توسط دستگاه‌های قضایی جمع‌آوری شده و حداقل سه جلد کامل درباره این ۹۴ متهم آماده است. ۳ متهم اصلی ترامپ، پومپئو و مکنزی هستند. هیچ کس مصون از رسیدگی قضایی نخواهد بود. کیفرخواست صادره کاملا اتهامات را از جمله متوجه این ۳ نفر کرده و دستگاه قضایی به آن رسیدگی می‌کند و در این راه، هیچ مانعی در نظام قضایی پیش روی ما نیست.

وی همچنین گفت: نیابت‌های قضایی برای ۷ کشور دیگر نیر ارسال شده، چون متهمان این پرونده فقط آمریکایی‌ها نیستتد و همدستانی از کشور‌های دیگر داشتند، مثلا از برخی کشور‌های منطقه و دو کشور اروپایی آلمان و انگلیس. متاسفانه این کشور‌ها تاکنون به درخواست‌های قضایی که از کانال دیپلماتیک ارسال شده، پاسخی ندادند. ما از طریق وزارت امور خارجه فشار بر این کشور‌ها برای پاسخگو نمودن آن‌ها را افزایش دادیم. این پرونده می‌تواند در مورد سایر متهمان ادامه پیدا کند و این فاز بعدی پرونده خواهد بود.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه تاکید کرد: نکته بعدی هم مربوط به نظام قضایی عراق است که همکاری بسیار خوبی با ما داشتند، اخیرا هم خانواده‌های شهدای عراقی اتهاماتی را متوجه ۵ نفر دیگر در عراق کردند و درخواست ما از نظام قضایی عراق، تسریع در فرایند و آغاز رسیدگی به این پرونده و صدور کیفرخواست آن است. در ایران هم ما مستندات راجع به نقش ۱۷ نفر از افراد عراقی دخیل در این پرونده را به دستگاه قضایی عراق دادیم. در دور چهارم نشست هم مستندات و اطلاعات بیشتری تبادل خواهد شد و از هممکاران قضایی عراق هم خواستیم به نقش این ۱۷ نفر هم بپردازند.

غریب آبادی درخصوص پیگیری‌های بین‌المللی نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب کنوانسیون ۱۹۷۳، تصمیم گرفت اولین اقدام خود را انجام دهد و چندی قبل از کانال دیپلماتیک نامه‌ای رسمی را بر اساس مفاد این کنوانسیون برای دولت آمریکا ارسال کرد که در آن از مقامات آمریکایی خواسته شده یا متهمین را به ایران مسترد کنند یا خودشان آن‌ها را محاکمه کنند. مهلتی هم که ما در این یادداشت دیپلماتیک مقرر کرده بودیم، منقضی شده و مفهوم آن این است که ایران می‌تواند گام‌های بعدی را بر اساس کنوانسیون ۱۹۷۳ بردارد. الان اختلاف کاملا بین دو کشور احراز شده است و مقامات آمریکا از اجرای عدالت طفره می‌روند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها