کد خبر: ۵۲۰۰۸۵
زمان انتشار: ۰۹:۲۱     ۲۱ دی ۱۴۰۱
یک دکترای صنایع غذایی، درباره مناسب‌ترین ظروف قابل استفاده در مایکروویو توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مهر، حمید حقانی حقیقی، با اشاره به اینکه ظروفی که در مایکروویو استفاده می‌کنید باید توان عبور اشعه‌ها را داشته باشد تا این اشعه بتواند به غذا نفوذ کند، اظهار کرد: ظروف فلزی یا دارای روکش فلزی و نیز فویل های آلومینیومی که اشعه مایکروویو را منعکس می‌کند، نباید در مایکروویو استفاده شود؛ ضمن اینکه در مایکروویوها باید از ظروفی استفاده شود که ایمن باشند و سلامت غذا و انسان را تهدید نکند.

وی با اشاره به اینکه ظرف‌های فلزی، آلومینیومی، فویل‌های آلومینیومی، ظروف پلاستیکی نامرغوب، ظروف فلزکاری شده، ظروف کریستالی، ظروف حاوی سرب و ظروف چوبی حساس و شکننده برای استفاده در مایکروویو مناسب نیستند، افزود: این ظرف‌ها حتی می‌توانند سلامت افراد را به مخاطره بیندازند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ظرف‌هایی که برای استفاده در مایکروویو توصیه می‌شوند را به ترتیب ظروف پیرکس، چینی، پلاستیک مخصوص مایکروویو، کاغذ و مقوا و تابه مخصوص مایکروویو دانست و توضیح داد: ظروف پیرکس، ظرف‌های شیشه‌ای نشکنی هستند که برای پخت و پز در مایکروویو بسیار مناسب است، اگرچه همه ظروف شیشه‌ای می‌توانند در مایکروویو استفاده شود، ولی بهتر است ظرفی انتخاب کنید که خیلی هم داغ نشود، (ظرف را یک دقیقه داخل مایکروویو قرار دهید اگر ظرف داغ شد، بهتر است که تنها برای گرم کردن غذا استفاده شود).

حقانی حقیقی ادامه داد: اگر از ظروف پلاستیکی مخصوص مایکروویو استفاده می‌کنید باید پیش از مصرف حتماً از استاندارد بودن آن اطمینان داشته باشید، همچنین برای گرم کردن غذا می‌توانید از ظرف‌های پلاستیکی استفاده کنید ولی استفاده طولانی مدت در دمای بالا از این ظروف خطرناک است.

ظروف چینی گزینه مناسب دیگر برای استفاده در دستگاه‌های مایکروویو است که وی به آن اشاره کرد و ادامه داد: ظرف‌های چینی و سرامیکی (بدون هیچ گونه تزئینات نقش و نگار طلایی و نقره‌ای و فلزی) برای استفاده در مایکروویو بسیار مناسب هستند.

این متخصص صنایع غذایی اضافه کرد: از ظروف مقوایی یا کاغذی نیز می‌توان برای گرم کردن نان، تنوری کردن سیب زمینی یا پختن غذاهایی که آب ندارند استفاده کرد.

تابه مایکروویو یکی دیگر از ظرف‌های قابل استفاده در مایکروویو است که حقیقی توضیحاتی درباره آن داد و افزود: این تابه‎‌ها از انواع ظرف‌های قابل استفاده در مایکروویو هستند که مثل تفلون، اندود شده است و امواج مخصوص پخت و پز را جذب می‌کند، باید با توجه به دستوری که سازنده عنوان کرده، ظرف داغ شود و سپس با کمی روغن، خوراکی از آن استفاده کرد.

وی همچنین درباره شکل ظاهری انواع ظروف مایکروویو نیز عنوان کرد: ظروف گرد یا بیضی شکل برای استفاده در مایکرو فر مناسب هستند چون حرارت را به صورت یکسان و یکنواخت به غذا می‌رسانند، این عمل باعث می‌شود تا غذا نسوزد و ته نگیرد، علاوه بر آن برای گرم کردن غذا در مایکروویو استفاده از ظرف‌های گودتر گزینه مناسبی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به‌این که ظرف‌های عمودی برای استفاده در مایکروویو مناسب نیستند، ادامه داد: هنگام از استفاده از مایکروویو حتماً درب آن را ببندید تا امواج مربوطه سلامت شما را به خطر نیندازد و زمان گرم کردن غذا فاصله‌ای به اندازه یک تا دو متری با دستگاه داشته باشید همچنین به این نکته توجه داشته باشید که مایکروویو باید همیشه تمیز و بدون چربی و جرم باشد، پیش از آنکه غذای گرم شده را استفاده کنید حدود ۳۰ ثانیه تأمل کنید و مایکروویو خالی را روشن نکنید (این کار خطرناک و می‌تواند منجر به انفجار دستگاه شود).

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها