کد خبر: ۵۲۰۱۳۷
زمان انتشار: ۱۰:۴۵     ۲۲ دی ۱۴۰۱
همه کسانی که خدمت سربازی را گذرانده‌اند و اکنون بیمه شده تامین اجتماعی هستند می‌توانند دوره خدمت شان را به سنوات سابقه بیمه‌شان اضافه کنند به این شرط که حداقل دوسال سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و کارت پایان خدمت داشته باشند و اگر زیر ۵۰ سال سن دارند، کارت پایان خدمتشان حتما الکترونیک باشد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایسنا، اگر شما هم خدمت سربازی را گذرانده‌اید و مایلید آن را به سنوات بیمه‌پردازی‌تان اضافه کنید به نکات زیر توجه داشته باشید:

- یادتان باشد فقط معادل مدتی که خدمت کرده‌اید به سوابق بیمه‌ای‌تان افزوده می‌شود و اگر معاف شده‌اید نمی‌توانید چنین درخواستی داشته باشید.

- می‌توانید این درخواست را هم به صورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری در سامانه سازمان تامین اجتماعی ثبت کنید و در همان سایت، حق بیمه سهم بیمه شده را برای روزهایی که خدمت کردید مشاهده کرده و پرداخت کنید.

- حق بیمه را می‌توانید یک‌جا بپردازید و یا قسطی؛ البته حداکثر در ۱۲ قسط باید بپردازید.

- با تصویب قانون اصلاح تبصره ماده (۱۴) قانون کار مصوب ۳۰ فروردین ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی و حسب آیین نامه اجرایی مربوطه مصوب ۸ تیر ۱۳۸۴ هیئت وزیران، زمینه احتساب سوابق مدت خدمت نظام وظیفه عمومی برای کلیه بیمه شدگان سازمان از سال ۱۳۸۴ فراهم شده است. بنابراین کسانی که خدمت سربازی‌شان را قبل از سال ۸۵ گذرانده‌اند به شرط اینکه قبل از خدمت سابقه تامین اجتماعی داشته باشند بیمه خدمت‌شان رایگان جزو سابقه بازنشستگی‌شان محاسبه می‌شود.

- یادتان باشد اضافه کردن ایام خدمت سربازی به عنوان سوابق بیمه‌ای را به زمان بازنشسته شدن موکول نکنید؛ چون هم ممکن است قوانین تا آن موقع تغییر کنند و هم اینگونه حق بیمه دوسال سربازی را بر اساس حقوقی که در آن زمان می‌گیرید محاسبه می‌کنند که نسبت به حقوق اوایل کارتان مبلغ بیشتری است.

 

پاسخ به چندسوال درباره بیمه سربازی

شکوری، مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به پرسش‌هایی که ممکن است شما هم درباره خرید سربازی داشته باشید پاسخ داده است:

- متقاضیان بیمه سربازی برای درخواست باید چه شرایطی داشته باشند؟

تمامی بیمه شدگان، مقرری بگیران بیمه بیکاری و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در صورت دارا بودن حداقل دو سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد این سازمان و داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه (برای افراد کمتر از ۵۰ سال سن داشتن کارت پایان خدمت الکترونیکی الزامی است) می توانند نسبت به ارائه تقاضا و پرداخت حق بیمه متعلقه اقدام کنند.

- آیا گروهی از سربازان از پرداخت بیمه سربازی معاف هستند و سال های خدمت به سوابق بیمه‌ای آنها اضافه می‌شود؟

به موجب ماده ۹۵ قانون تامین اجتماعی، تمامی بیمه شدگان و دریافت کنندگان مستمری های بازنشستگی و ازکارافتادگی که قبل و بعد از خدمت سربازی خود به اعتبار اشتغال در کارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی و به واسطه رابطه مزدبگیری دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان هستند، چنانچه وقوع کلیه مراحل فوق، شامل انجام دوره خدمت سربازی و مدت سوابق بیمه‌ای قبل و بعد از خدمت نظام وظیفه، تماماً قبل از تاریخ ۷‏/۵‏/۸۵ تحقق یافته باشد، از پرداخت حق بیمه دوره خدمت سربازی معاف هستند.

‏- سربازان متقاضی بلافاصله بعد از پایان دوران خدمت می توانند برای احتساب سوابق بیمه ای اقدام کنند؟

کلیه بیمه شدگان، مقرری بگیران بیمه بیکاری و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی صرفنظر از بیمه پردازی در زمان ارائه تقاضا صرفاً با دارا بودن حداقل دو سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان و داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه (برای افراد کمتر از ۵۰ سال سن داشتن کارت پایان خدمت الکترونیکی الزامی است) می توانند نسبت به احتساب سوابق مذکور و پرداخت حق بیمه متعلقه اقدام کنند.

- چه مدارکی برای درخواست بیمه سربازی موردنیاز است؟

کارت پایان خدمت نظام وظیفه معتبر

- برای درخواست احتساب سال های خدمت به سوابق بیمه‌ای چگونه باید اقدام کنند؟ آیا می‌توانند درخواست خود را غیرحضوری ارائه دهند؟

با توجه به فراهم شدن زمینه دسترسی به پایگاه اطلاعاتی سازمان وظیفه عمومی ناجا، متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir و ورود به منوی بیمه شدگان ‏- اموربیمه شدگان – محاسبه خرید خدمت سربازی) نسبت به محاسبه و پرداخت حق بیمه مدت خدمت نظام وظیفه خود اقدام کنند.

بدیهی است چنانچه اطلاعات دوره خدمت انجام شده، توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا فراخوان نشود و یا بیمه‌شده متقاضی احتساب سوابق دوره حضور در جبهه خود باشد، می‌بایست با مراجعه به شعبه دریافت‌کننده حق بیمه نسبت به ارائه درخواست مربوطه اقدام کند.

‏- پرداخت مبلغ بیمه سربازی چگونه محاسبه می‌شود و پرداخت آن چگونه است؟ 

میزان حق بیمه متعلقه براساس میانگین حقوق و مزایای مبنای کسر حق بیمه آخرین دو سال فرد بیمه شده قبل از ارائه تقاضا (مشروط بر اینکه از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال محاسبه کمتر نباشد) با نرخ ۳۰درصد محاسبه می شود، که آن سهم بیمه شده و سهم دولت است.

نحوه پرداخت حق بیمه سهم متقاضی به انتخاب وی به صورت نقد و یا اقساط ماهانه (حداکثر در ۱۲ قسط) امکان پذیر خواهد بود.

- برخی افراد در خصوص خرید بیمه سربازی برداشت اشتباهی داشته و آن را با خرید خدمت سربازی یکسان فرض می‌کنند. در این خصوص توضیحی دارید؟

احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه به عنوان سابقه بیمه‌ای نزد سازمان تامین اجتماعی درخصوص افرادی مصداق دارد که طبق مقررات خدمت سربازی خود را سپری کرده و دارای کارت پایان خدمت معتبر باشند که در صورت احراز شرایط مقرر با پرداخت حق بیمه متعلقه می‌توانند از مزایای قانونی آن بهره‌مند شوند؛ درحالی که موضوع خرید خدمت سربازی (معافیت از انجام خدمت سربازی) ارتباطی با وظایف این سازمان ندارد.

‏- چه زمانی سوابق بیمه‌ای سربازی به سوابق درخواست‌کنندگان افزوده می‌شود؟

پذیرش و ایجاد سوابق سربازی و تاثیر آن در برخورداری متقاضیان از حمایت‌های مقرر در قانون تامین اجتماعی پس از پرداخت کامل حق بیمه سهم بیمه شده در مهلت‌های تعیین شده امکان‌پذیرخواهد بود.

- آن دسته از افرادی که برای افزودن دوران سربازی به سوابق بیمه‌ای خود اقدام می‌کنند، در صورت تمایل برای ادامه بیمه‌پردازی باید چه کنند؟

محاسبه حق بیمه مربوطه براساس میانگین دستمزد آخرین دو سال پرداخت حق بیمه قبل از ارائه تقاضای افراد است بر همین اساس شایسته است متقاضیان به محض احراز دو سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان، نسبت به ارائه درخواست احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه خود اقدام کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها