کد خبر: ۵۲۰۲۶۸
زمان انتشار: ۱۱:۴۵     ۲۵ دی ۱۴۰۱
به گفته کارشناسان، عرضه گواهی سپرده ربع سکه طلا در بورس کالا می‌تواند نقش مهمی در کاهش حباب قیمت‌ها داشته باشد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، از روز گذشته عرضه گسترده ۵۰۰ هزار قطعه ربع‌سکه در بورس کالا آغاز شده و این عرضه‌ها به‌مدت سه روز ادامه دارد.

در همین خصوص آقای محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر می‌گوید: با اعلام خبر عرضه سکه در بورس کالا شاهد کاهش مقداری از حباب ربع سکه بودیم این عرضه‌ها می‌تواند نقش مهمی در کاهش حباب قیمت‌ها داشته باشد.

خرید ربع سکه از طریق کد بورسی سهام امکان پذیر است

اما چه کسانی می‌توانند این سکه‌ها را خریداری کنند؟ آقای خشایار دادمنش کارشناس حوزه بورس کالا در پاسخ به این سوال به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این سکه‌ها در بخش بورس کالا عرضه شد، اما مانند خرید خودرو نیاز به دریافت کد بورس کالایی نیست و تمام افرادی که کد بورسی سهام دارند می‌توانند این سکه‌ها را خریداری کنند.

او در ادامه افزود: بنابر اطلاعیه‌ها برای هر ربع سکه ۱۰۰ گواهی لازم است و هر نفر می‌تواند به این روش تا ۵ سکه ربع خریداری کنند.

آقای مصطفی قمری وفا سخنگوی بانک مرکزی نیز در رابطه با روش کشف قیمت سکه ربع بهار آزادی بورسی می‌گوید: روش کشف قیمت ربع سکه طلا در بورس کالا به صورت ثبت سفارش دفتری و بر مبنای بیشترین حجم تقاضا و قیمت اعلامی توسط خریداران است.

به گفته قمری وفا، متقاضیان خرید می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۳ اقدام به سفارش‌گذاری کنند. فرآیند تطابق قیمت خرید در ساعت ۱۳ بر اساس روش مذکور انجام می‌شود.

خرید سکه از بورس شرایط دیگری هم دارد

  • خریداران باید اشخاص حقیقی باشند.
  • هر کد معاملاتی حداکثر مجاز به خرید ۵۰۰ گواهی سپرده معادل ۵ قطعه سکه است.
  • معاملات گواهی سپرده به شکل حراج تک قیمتی خواهد بود.
  • محدوده قیمتی سکه و قیمت سفارش عرضه از سوی بانک مرکزی تعیین خواهد شد.
  • خریداران می‌توانند ربع سکه‌های خریداری شده را حداقل ۵ روز کاری پس از معامله به شکل فیزیکی از بانک عامل دریافت کنند.
  • حداکثر زمان نگهداری کالا در خزانه تا ۲۰ اسفند ۱۴۰۳ خواهد بود.
  • این سکه‌ها بدون وکیوم است.

در اولین عرضه گواهی سپرده ربع سکه طلا در بورس کالا روز گذشته، ۷۴۴ کد حقیقی موفق به خرید ۲۸۰۰ قطعه ربع سکه طلا به قیمت ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شدند.

قیمت کشف شده ربع سکه بورسی

در رابطه با اولین روز عرضه ربع سکه در بورس کالا آقای کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد: ربع سکه بورسی  با مبلغ ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد در حالی که قیمت ربع سکه در بازار آزاد حدود ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است با عرضه دیروز ۵۰۰ هزار تومان ربع سکه زیر قیمت بازار کشف نرخ شد، اما باید گفت همچنان ربع سکه حباب قیمتی دارد که این انتظار وجود دارد که در دو روز آینده این حباب کوچک تر شود.

هزینه انبارداری ربع سکه بورسی روزانه ۱۰۰ تومان است

او در ادامه افزود: هزینه انبار داری سکه بورسی روزانه ۱۰۰ تومان به ازای هر قطعه سکه ربع خواهد بود که به عهده افراد است علاوه بر این مالیات بر ارزش افزوده نیز به میزان ۹ درصد هزینه انبارداری محاسبه و به انباردار پرداخت می‌شود.

آقای کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به کاهش حباب ربع سکه می‌گوید: در آینده اگر این عرضه‌ها ادامه دار باشد می‌تواند در رصد و مدیریت بازار نقش مهمی داشته باشد.

مدیر بازار‌های مالی بورس کالا آقای جواد فلاح نیز اظهار کرد: بستر لازم در بورس کالا برای عرضه همواره وجود داشته و عرضه کالا در این بازار به کشف نرخ در اقتصاد بسیار کمک می‌کند. عرضه ربع سکه در راستای سیاست‌های ارزی است که به روند بهبود بازار بسیار کمک می‌کند.

احتمال تمدید روزهای عرضه ربع سکه بورسی وجود دارد

به گفته سخنگوی بانک مرکزی، مدت عرضه سکه‌ها سه روز کاری است که در صورت وجود تقاضا توسط خریداران، این مدت تمدید می‌شود.

حالا باید دید استقبال از ربع سکه‌های بورسی در دو روز آینده چگونه خواهد بود و آیا این عرضه‌ها می‌تواند حباب سکه را کاهش دهد یا با احتساب مالیات، هزینه‌های کارگزاری‌ها و برابری قیمت بورسی کشف شده ربع سکه با بازار آزاد ،  عملا اتفاقی رقم نخواهد خورد؟

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها