کد خبر: ۵۲۱۲۶۶
زمان انتشار: ۱۲:۵۰     ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
زارع‌پور:
با راه‌اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، دولت به یک اتاق شیشه‌ای تبدیل شده است و این می‌تواند زمینه‌های فساد را از میان بردارد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از میزان، عیسی زارع‌پور با اشاره به نخستین پرتاب ماهواره بومی با ماهواره بر بومی در ۱۴ بهمن ۱۳۸۷ گفت: این اولین قدم برای ورود به باشگاه فضایی و به جمع کشورهایی بود که چرخه کامل صنعت فضایی را در اختیار دارند و اگر بخواهیم به یک قدرت برتر تبدیل شویم باید با شتاب این مسیر را ادامه دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه در یک سال اخیر شش پرتاب فضایی در کشور انجام شده است که تاکنون سابقه نداشته، افزود: بخشی از این پرتاب‌ها تحقیقاتی و بخشی نیز عملیاتی بوده است.

وی با گرامیداشت یاد شهید طهرانی مقدم و شهدای سازمان فضایی تصریح کرد: در این مسیر باید قدردان ایثارگری و تلاش شهدایی باشیم که باعث شدند ما به جایگاه کنونی در صنعت فضایی دست پیدا کنیم.

زارع‌پور با اشاره به یکی از هدف‌های تعیین شده در برنامه ۱۰ ساله فضایی برای دستیابی به مدار ژئو (مدار بیش از ۳۶ هزار کیلومتر) اظهار کرد: انشاالله در دولت سیزدهم برنامه داریم برای دستیابی به این مدار در ابتدا پرتاب‌های تحقیقاتی را انجام دهیم و مطابق اهداف برنامه ۱۰ ساله فضایی باید با یک ماهواره بر بومی، یک ماهواره بومی را در مدار ژئو قرار دهیم.

وزیر ارتباطات از اهتمام رئیس جمهور برای پیگیری پیشرفت‌های صنعتی فضایی یاد کرد و افزود: آقای رئیس جمهوری شخصا پیگیر پیشرفت صنعت فضایی هستند و بارها از من در این مورد سوال کردند و خوشبختانه بعد از یک دوره ۱۰ ساله فترت، شورای عالی فضایی در کمتر از یک سال گذشته ۲ بار به ریاست رئیس جمهوری تشکیل جلسه داده است و این نشان‌دهنده توجه ویژه دولت سیزدهم به صنعت فضایی است.
وی با بیان اینکه تلاش داریم تا پایان سال یک پرتاب دیگر داشته باشیم، گفت: پرتاب هر ماهواره برای ما اقتداری به همراه دارد و نشان می دهد که چطور جمهوری اسلامی ایران در اوج تحریم‌ها به این مرحله رسیده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه فناوری‌های فضایی بالاترین استانداردها را دارد و از پیچیده‌ترین فناوری‌ها برخوردار است، خاطرنشان کرد: موضوع دیگر سرریز فناوری‌های پیشرفته فضایی در صنعت‌های دیگری چون لوازم خانگی و خودروسازی است که بنابه دستور رئیس جمهور باید با همکاری با وزارت صمت نسبت به احصای کاربرد فناوری‌های فضایی در بخش‌های دیگر اقدام شود که البته بخشی از آن انجام شده و بخشی دیگر نیز در دست اقدام است.

زارع‌پور به تنوع کاربردهای فناوری‌های فضایی اشاره کرد و افزود: یکی از کاربردهای فناوری‌های فضایی استفاده در شناسایی پدیده زمین‌خواری است که هم اکنون در پنجره واحد زمین این موضوع در دست اقدام است و به زودی با استفاده از تصاویر ماهواره خیام امکان شناسایی ساخت و سازهای غیرمجازی که در نقاط مختلف صورت می‌گیرد با بهره‌گیری از تحلیل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان به صنعت فضایی کمک می‌کنند، تصریح کرد: بدون حضور بخش خصوصی این دستاوردها در حوزه فضایی حاصل نمی‌شود و باید برای اقتصادی کردن این صنعت بیشتر از بخش خصوصی استفاده شود.

وزیر ارتباطات در برنامه صف اول استفاده از فناوری فضایی در حوزه کشاورزی را باعث ارتقای بهره‌وری در کشت محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: با استفاده از این فناوری می‌توانیم با دقت بالایی اقدام به تخمین میزان کشت محصولات مختلف کشاورزی کرد.

زارع‌پور در ادامه در تشریح دستاوردهای حوزه ارتباطات و فناوری اِطلاعات در سال‌های بعد از انقلاب به دستیابی به دانش تعمیر فیبرهای دریایی دارای برق اشاره و خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۲۹ میلیون مشترک تلفن ثابت و بیش از ۱۴۵ میلیون مشترک فعال تلفن همراه در کشور داریم که البته به دلیل تمرکز توجه‌ها بر توسعه ارتباطات همراه به خصوص در یک دهه گذشته، در حوزه ارتباطات ثابت
عقب‌ماندگی‌هایی داریم که تلاش داریم با اجرایی کردن طرح توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبرنوری که از یک سال گذشته آغاز شده است، این عقب ماندگی را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری برای استفاده مردم از سرعت‌های چند صد مگابیتی فراهم می‌شود، تصریح کرد: هم اکنون قریب به ۲،۵ میلیون پوشش مبتنی بر فیبرنوری ایجاد و سال آینده بخش عمده‌ای از هدفگذاری انجام شده، محقق می‌شود.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه هم اکنون نزدیک به ۹۰ درصد روستاهای بالای بیست خانوار به اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند، گفت: بعد از ایجاد پوشش صددرصدی روستاها تا هفته دولت سال آینده، در گام بعد ارتقای کیفیت پوشش ایجاد شده را در روستاهای سراسر کشور دنبال می‌کنیم.

زارع‌پور با بیان اینکه در ابتدای امسال ۱۶ اولویت بومی‌سازی را اعلام کردیم و شرکت‌های دانش‌بنیان در حال کار روی آن‌ها هستند، اظهار کرد: تاکنون حدود ۹۲ درصد دستگاه‌های کشور به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده‌اند و بیش از ۳۰ درصد خدمات خود را از این طریق ارایه می‌دهند و برنامه داریم تا سال آینده ضمن ارایه صددرصدی خدمات دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، ۲۰ درصد از این خدمات هوشمندسازی شود که یعنی با یک بار احراز هویت، برای ارایه خدمات مدارک هویتی دریافت نشود و تمام استعلامات بدون نیاز به حضور فیزیکی انجام شود.

وزیر ارتباطات، راه‌اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند را تبدیل دولت به یک اتاق شیشه‌ای دانست و تصریح کرد: با این کار ضمن کاهش جدی مراجعات که باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و مصرف انرژی می‌شود، زمینه‌های فساد از میان برداشته می‌شود.

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به استفاده چشمگیر مردم از پلتفرم‌های داخلی، گفت: با حمایت‌های وزارت ارتباطات و دیگر دستگاه‌ها و همچنین به همت جوانان متخصصی که در شرکت‌های دانش‌بنیان مدیریت این پلتفرم‌ها را برعهده دارند، هم اکنون پلتفرم‌های داخلی پاسخگوی نیاز مردم هستند و روزانه میلیون‌ها کاربر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۲
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها