کد خبر: ۵۲۴۵۰۰
زمان انتشار: ۱۰:۴۴     ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲
تظاهرات دیروز فرانسه بزرگ‌ترین تظاهرات ۴۰ سال اخیر این کشور بود. کارگران فرانسوی در مخالفت با سیاست‌های اقتصادی دولت به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش پایگاه خبری 598، مردم فرانسه به مناسبت روز کارگر در یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات‌های چند سال اخیر این کشور به خیابان‌ها آمدند و علیه سیاست‌های بازنشستگی و اقتصادی امانوئل مکرون شعار سر دادند. در ادامه تظاهرات سراسری و مداوم مردم فرانسه علیه قانون جنجالی افزایش سن بازنشستگی، «لوران برگر» دبیرکل کنفدراسیون دموکراتیک کارِ فرانسه (CFDT) روز یکشنبه اعلام کرد تظاهراتی روز دوشنبه در سراسر این کشور برگزار خواهند کرد. کارگران فرانسوی به حرف خود عمل کردند و تظاهراتی که دیروز در فرانسه برگزار شد، بزرگ‌ترین تظاهرات ۴۰ سال گذشته در این کشور بود. پیش از این اتحادیه‌های کارگری در فرانسه خواستار اعتصاب و تظاهرات سراسری علیه قانون افزایش سن بازنشستگی در اول ماه مه شده بودند. به گفته لوران بِرگِر، در تظاهرات دیروز بیش از ۱.۵ میلیون نفر شرکت کردند. وزیر کشور فرانسه پیش‌بینی کرده بود نزدیک به ۶۵۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کنند. رسانه‌های فرانسه می‌گویند هر ساله در تظاهرات روز کارگر در این کشور بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ هزار نفر به خیابان‌ها می‌آمدند. جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه دیروز اعلام کرد برای برقراری امنیت در تظاهرات اول ماه مه، ۱۲۰۰۰ افسر مجری قانون در سراسر فرانسه و ۵۰۰۰ افسر فقط در شهر پاریس مستقر شدند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه ۲۶ فروردین رسما دستور اجرای قانون افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال را صادر کرد. دستور رسمی اجرای این قانون ساعاتی پس از آن صادر شد که دادگاه قانون اساسی فرانسه پس از کش‌وقوس‌های فراوان سرانجام این لایحه جنجالی را تأیید کرد. این لایحه دولت از ۳ ماه پیش از آن با تظاهرات گسترده و هفتگی مردم فرانسه روبه‌رو شده بود و جریان‌های مخالف دولت و اتحادیه‌های کارگری نیز پس از این دستور اجرایی مکرون تأکید کردند به تظاهرات سراسری خود ادامه خواهند داد. پس از آنکه دادگاه قانون اساسی فرانسه بندهای اصلی طرح جنجالی دولت مکرون را تأیید کرد، گزارش‌هایی از خیزش مجدد تظاهرات اعتراض‌آمیز گسترده در این کشور منتشر شد. پایگاه خبری الجزیره گزارش داد در دوازدهمین روز خیزش اعتراضات سراسری در فرانسه که از نیمه ژانویه میلادی شروع شده، پاریس شاهد اعتصابات کارگری است و زباله‌ها در میادین اصلی پاریس رها شده‌اند و بوی نامطبوع زباله‌ها فضای شهر را در بر گرفته است.

از سوی دیگر، سیستم حمل‌ونقل دریایی مسافران در بخشی از رود راین در شرق فرانسه با اعتصاب کارگران تعطیل شد، همچنین معترضان با حمله به مرکز پلیس در شهر رن در ورودی آن را آتش زدند. از ابتدای سال میلادی جدید، ۸ سندیکای کارگری در اعتراض به طرح افزایش سن بازنشستگی مکرون اعتصاب کردند و در ادامه این اعتصابات، انجمن‌های دانشجویی نیز به موج این اعتراضات پیوستند. با اصلاحاتی که اکنون در قانون بازنشستگی به تصویب رسیده است، دولت می‌خواهد شکاف قریب‌الوقوع بودجه‌ای صندوق بازنشستگی را برطرف کند. اختلافات به این دلیل تشدید شد که دولت این متن را بدون رأی‌گیری از سوی شورای ملی به اجرا درآورد. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواهد این اصلاحات تا پایان سال اجرایی شود. تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها نشان می‌دهد پلیس فرانسه با حمله و یورش به سمت معترضان و بویژه زنان، آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.

سوفی بینه، رئیس کنفدراسیون عمومی کار، دومین اتحادیه صنفی بزرگ کارگری فرانسه، روز پنجشنبه به شبکه رادیویی آرتی‌آل ‌گفت: تا زمانی که اصلاحات لغو نشود، هیچ بازگشتی به حالت عادی وجود نخواهد داشت. مکرون اما تاکید کرده از تغییرات در نظام بازنشستگی که به تدریج از ماه سپتامبر اجرایی می‌شود کوتاه نمی‌آید که این موضع او گزینه‌های کمی برای مخالفانش باقی می‌گذارد. یک گروه اپوزیسیون لایحه‌ای را در مجلس سفلای پارلمان فرانسه ارائه کرده که سن قانونی بازنشستگی را به ۶۲ سال برمی‌گرداند اما شانس کمی برای کسب اکثریت آرا از سمت مخالفان فرانسوی که دچار چنددستگی هستند، وجود دارد. جولین تروکاز، رئیس اتحادیه راه‌آهن

Sud Rail، وعده داده بود یک انفجار اجتماعی (مصادف با روز کارگر) رخ دهد. از طرفی شرکت راه‌آهن فرانسه SNCF گزارش می‌دهد این بار همه قطارها به طور عادی حرکت خواهند کرد. این بار اعتصاب بویژه در فرودگاه‌ها اعمال می‌شود: یک‌سوم پروازهای کمتر در پاریس اورلی، مارسی و لیون و یک چهارم کمتر در روسی پیش‌بینی می‌شود. بیش از ۳۰۰ اعتراض در سراسر کشور اعلام شده است. در پاریس، بانک‌ها و شرکت‌های بیمه قبلا ویترین مغازه‌های خود را در امتداد مسیر اعتراضات احتمالی عایق‌بندی کرده و حفاظ گذاشتند.

روزنامه زوددویچه سایتونگ آلمان در گزارشی نوشت: در مبارزه با اصلاحات حقوق بازنشستگی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه مردم این کشور در حال احیای شکل قدیمی اعتراض با سرو صدا ایجاد کردن با ظروف آشپزخانه هستند. هر قدر این سرو صداها بیشتر باشد نشان‌دهنده خشم بیشتر است. به این ترتیب فرانسه، این روزها شکل جدید تاریخی از اعتراض را نشان می‌دهد. پس از اینکه پوسترها و عروسک‌های مکرون که از سطل‌های زباله بیرون می‌آیند برای متوقف کردن اصلاحات بحث‌برانگیز بازنشستگی کافی نبود، فرانسوی‌ها اکنون تلاش می‌کنند با ظروف آشپزخانه اعتراض خود را نشان دهند. هنگامی که مکرون یک سخنرانی تلویزیونی انجام می‌داد، مردم مقابل تعدادی از تالارهای شهر فرانسه برای برگزاری کنسرت با ظروف آشپزخانه تجمع کردند. هدف آنها این بود که عبارات تسکین‌دهنده ریاست‌جمهوری را در سرو صدای تابه، قابلمه و قاشق‌های چوبی غرق کنند. از آن زمان همیشه کنسرت‌های خودجوش اینچنینی در فرانسه برگزار شده است. از جمله وقتی وزیر آموزش‌وپرورش فرانسه این هفته از سفر ریلی بازگشت ابتدا مجبور شد مدتی در ایستگاه راه آهن بنشیند، زیرا گروهی از مخالفان اصلاح‌طلب مجهز به وسایل آشپزی در ایستگاه قطار پاریس منتظر او بودند.

چند روز پیش هم هنگامی که مکرون می‌خواست درباره سیستم بهداشتی در شهر کوچک واندوم صحبت کند سرو صدای ایجاد شده با ظروف بالا گرفت. در روزهای اخیر بارها مخالفان امانوئل مکرون با به سروصدا درآوردن قابلمه و ماهیتابه‌ها، وزرای دولت را در سفرهای کشوری همراهی کرده‌اند. گسترش قابلمه‌زنی به حدی است که بخشی از فرمانداری‌ها در روزهای گذشته آن را ممنوع اعلام کردند. به این ترتیب در روزهای گذشته مخالفان مکرون با حمایت سندیکاهای بزرگ کارگری این کشور، در سراسر فرانسه رئیس جمهور، نخست‌وزیر و وزرا را با «سنت دیرپای قابلمه‌زنی» بدرقه کرده‌اند؛ سنتی که قدمتش به نخستین سال‌های پا گرفتن جمهوری در این کشور پس از مرگ ناپلئون بناپارت بازمی‌گردد. یکی از مهم‌ترین قابلمه‌زنی‌های تاریخ این کشور ژوئیه سال ۱۸۳۰ رخ داد، زمانی که جمهوری‌خواهان مخالف پادشاهی «ژان لویی فیلیپ» با سنت قابلمه‌زنی دست به برگزاری یکی از بزرگترین شورش‌های قرن نوزدهم زدند. اکنون نیز میزان قابلمه‌زنی‌ها در شهرهای فرانسه تا آنجا افزایش یافته است که برخی فرمانداران مناطق مختلف را بر آن داشته تا با دستاویزهای نیمه قانونی حمل قابلمه را برای شهروندان مخالف دولت ممنوع کنند. نمونه دیگر زمانی بود که مکرون در جریان سفرش به شرق فرانسه برای بازدید از یک مدرسه، با جمعیت عظیم مخالفان خود روبه‌رو شد.

در آن روز مخالفانی که می‌خواستند در محل دیدار رئیس‌جمهوری با مقامات محلی حاضر شوند، از حمل هرگونه قابلمه و ماهیتابه توسط نیروهای پلیس منع شدند. مهم‌ترین دلیل احیای این سنت، شاید واکنش‌های نابجای رئیس‌جمهوری در این باره باشد. او در انتقاد از مخالفان قانون بازنشستگی، هفته گذشته تاکید کرد جای قابلمه در آشپزخانه است نه در میدان اعتراض. این سخنان تب قابلمه‌زنی معترضان در فرانسه را تشدید کرد. سنت قابلمه‌زنی که به آن «موسیقی گربه» نیز می‌گویند، یعنی سر و صدا کردن به عنوان اعتراض، قبلا در قرون وسطا وجود داشته است. آن زمان مردم با گلدان، جغجغه و سوت اعتراض می‌کردند. قابلمه‌زنی دهه ۱۸۳۰ سیاسی شد. در سلطنت مشروطه، مردم به طور فزاینده‌ای از سیاست‌های شاه و دولت او دلسرد شدند. وقتی نمایندگان نامحبوب پاریس به روستاها آمدند، با هیاهوی قابلمه و تابه از آنها استقبال می‌شد. بعدها این شکل اعتراض در سراسر جهان گسترش یافت. دهه ۱۹۷۰، مردم شیلی از قاشق‌های چوبی برای اعتراض استفاده کردند - ابتدا علیه سالوادور آلنده، رئیس‌جمهور سوسیالیست، سپس علیه دیکتاتور آگوستو پینوشه- سال ۲۰۰۱ در آرژانتین، قابلمه‌ها در تظاهرات علیه بحران اقتصادی به صدا درآمد. این شکل اعتراض بعدها در ونزوئلا و اسپانیا نیز برگزار شد.

منبع: روزنامه وطن امروز

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها