کد خبر: ۵۲۶۰۴۹
زمان انتشار: ۰۹:۳۰     ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
با حضور رئیس جمهور و سرلشکر سلامی؛
موشک هایپرسونیک نیروی هوافضای سپاه با نام «فتاح» صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام رئیسی و فرمانده کل سپاه رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری 598، موشک هایپرسونیک نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام «فتاح» صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور، سردار سرلشکر «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه و سردار سرتیپ «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ستاد این نیرو رونمایی شد.

موشک هایپرسونیک فتاح هزار و ۴۰۰ کیلومتر برد دارد و قادر است از تمامی سامانه‌های سپر موشکی عبور کند و این سامانه‌ها را منهدم کند.

این موشک از دقت اصابت فزاینده، سرعت بسیار بالا، قابلیت مانور‌پذیری فوق‌العاده و همچنین از توان پنهان‌کاری و عبور از سامانه‌های راداری برخوردار است.

هایپرسونیک ایرانی رونمایی شد/ دکان فروش سلاح آمریکا بسته شد!

اما موشک هایپرسونیک چیست که این روزها تمام ارتش های بزرگ دنیا به دنبال فناوری ساختش هستند و چرا این قدر استراتژیک شده؟

هایپرسونیک چیست؟

موج صوتی با سرعتی برابر با ۱۲۳۵ کیلومتر بر ساعت در ماده سیال حرکت می‌کند. واحد سنجش سرعت صوت ماخ است و به سرعت‌های بالاتر از یک ماخ مافوق صوت می‌گویند.

در آیرودینامیک سرعت‌های بالاتر از ۵ ماخ را سرعت هایپرسونیک می‌نامند. بنا بر این تعریف یک موشک برای هایپرسونیک بودن حداقل باید به سرعتی فراتر از ۵ برابر سرعت صوت دست پیدا کند.

سلاح هایپرسونیک چیست؟

البته که رسیدن به سرعت هایپرسونیک تنها ویژگی موشک‌های این دسته نیست چرا که بسیاری از پرتابه‌های بالستیک هم در فاز پایانی حمله از این سرعت عبور می‌کنند. مانورپذیری و غیرقابل پیش‌بینی بودن مسیر حرکت یکی دیگر از ویژگی‌های موشک‌های هایپرسونیک مدرن است.

سلاح‌های اصلی در این دسته‌بندی، موشک‌های کروز هایپرسونیک، بالستیک‌های هواپرتاب و گلایدرهای هایپرسونیک هستند. همانطور که پیش از این اشاره شد، این موشک‌ها با سرعتی فراتر از ۵ ماخ حرکت می‌کنند با این تفاوت که موشک‌های کروز هایپرسونیک با موتور اسکرم‌جت ارتفاع پروازی کمتری نسبت به گلایدرهای بالستیک هایپرسونیک دارند.

موشک های هایپرسونیک بسیار ارزشمند هستند، به این دلیل که در حال حاضر تقریبا هیچ روش عملیاتی و قابل اتکایی برای رهگیری و نابودی آن ها وجود ندارد.

روسیه، چین و ایران؛ آمریکا را پشت سر گذاشتند

موشک‌های هایپرسونیک از فناوری‌های نظامی جدید جهان به شمار می‌روند و معدود کشورهایی به فناوری آن دست یافته‌اند.

روسیه از نخستین کشورهایی بود که موشک هایپرسونیک را عملیاتی کرد و در حمله به اوکراین عملا تبدیل به نخستین کشوری شد که موشک‌های هایپرسونیک را در میدان نبرد مورد استفاده قرار داد.

موشک هایپرسونیک هوا پرتاب کینژال مشهورترین سلاح هایپرسونیک روسیه است که بارها به اهدافی در اوکراین شلیک شده است.

سلاح پیشرفته‌ای که آمریکا نتوانسته بسازد/ فقط روسیه، چین و ایران دارند/ عکسمیگ ۳۱ مجهز به مسلح به موشک هایپرسونیک کینژال

چین هم فناوری بومی هایپرسونیک خود را توسعه داده و در موشک‌هایی چون دی اف ۲۷ به کار گرفته است. ارتش چین به تازگی در نبردی شبیه‌سازی شده این موشک‌ها را علیه شناورهای رزمی آمریکا به کار گرفت.

سلاح پیشرفته‌ای که آمریکا نتوانسته بسازد/ فقط روسیه، چین و ایران دارند/ عکسموشک هایپرسونیک چین
 
تصاویری از مراسم رونمایی موشک هایپرسونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح
  • رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها