کد خبر: ۵۲۹۸۲۷
زمان انتشار: ۱۳:۳۴     ۳۰ شهريور ۱۴۰۲
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا به وزش باد شدید به عنوان مهم‌ترین پدیده جوی در ارتفاعات کشور طی روزهای پایانی هفته اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از سرمازدگی ناشی از افت دما و سوزباد به منظور شب‌مانی و کوهنوردی تجهیزات لازم به همراه داشته باشید.

به گزارش پایگاه خبری 598، صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط جوی کوهستان و ارتفاعات کشور در روزهای پایانی هفته اظهار کرد: طی روزهای پنجشنبه (۳۰ شهریور) تا یکشنبه (۲ مهر) بارش‌های پراکنده در ارتفاعات شمال غرب و ارتفاعات البرز به‌صورت افزایش ابر و مه آلود شدن و بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود بنابراین به‌ویژه برای دامنه‌های شمالی البرز مه آلود شدن موجب کاهش دید افقی و عمودی می‌شود. در چنین شرایطی به‌همراه داشتن تجهیزات مسیریابی جهت پرهیز از انحراف از مسیر توصیه می‌شود.

وی افزود: با توجه به بارش‌های قابل ملاحظه طی روزهای گذشته در ارتفاعات البرز و پرآبی رودخانه‌ها و دره‌ها، دره‌نوردی و عبور از عرض رودخانه‌ها به‌ویژه در دامنه‌های شمالی ارتفاعات البرز مخاطره‌آمیز است. در این مناطق همچنین احتمال ریزش سنگ و رانش به‌ویژه در دامنه‌های شمالی البرز وجود دارد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: برای ارتفاعات هرمزگان، کرمان و فارس، طی ساعات بعدازظهر افزایش ابر و رگبار موقتی پیش‌بینی می‌شود. برای جلوگیری از آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی ضرورت دارد که به تغییرات سرعت باد و رشد عمودی ابرها طی ساعات بعدازظهر توجه شود.

وی با تاکید بر اینکه وزش باد گاهی شدید مهمترین پدیده جوی در مناطق کوهستانی کشور است، افزود: در سایر مناطق کشور نیز استقرار جوی غالبا پایدار، آسمان صاف تا نیمه‌ابری مورد انتظار است.

ضیاییان افزود: با توجه به استقرار هوای سرد در نیمه‌شمالی  کشور، تمهیدات لازم جهت پرهیز از سرمازدگی برای ساعات شب و اوایل صبح به‌ویژه برای قله‌ها و خط الراس‌های بالاتر از ٣٠٠٠ متر لحاظ شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تاکید کرد: با توجه به وزش باد گاهی شدید به‌ویژه برای ارتفاعات نیمه‌شمالی کشور، تشدید سوزباد و افت دمایی شبانه مورد انتظار است.

ضیاییان در پایان درباره ارتفاعات شمال تهران تصریح کرد: در ارتفاعات شمال تهران نیز استقرار جوی غالبا پایدار، آسمانی صاف گاهی با رشد ابر و وزش باد و سرمایش شبانه مورد انتظار است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها