کد خبر: ۵۳۰۰۹۱
زمان انتشار: ۰۸:۲۷     ۰۹ مهر ۱۴۰۲
از سوی کمیته بین‌المللی المپیک؛
کمیته بین‌المللی المپیک IOC چند روز پس از آنکه وزیر ورزش فرانسه، داشتن پوشش حجاب را برای ورزشکاران این کشور در جریان بازی‌های المپیک 2024 پاریس ممنوع کرد، اعلام کرد ورزشکاران می‌توانند بدون هیچ محدودیتی در دهکده ورزشکاران این رویداد مهم، حجاب داشته باشند.

به گزارش سرویس ورزشی پایگاه خبری 598، کمیته بین‌المللی المپیک IOC اعلام کرد هیچ محدودیتی مربوط به حجاب در دهکده بازی‌های المپیک پاریس وجود نخواهد داشت. کمیته بین‌المللی المپیک IOC چند روز پس از آنکه وزیر ورزش فرانسه، داشتن پوشش حجاب را برای ورزشکاران این کشور در جریان بازی‌های المپیک 2024 پاریس ممنوع کرد، اعلام کرد ورزشکاران می‌توانند بدون هیچ محدودیتی در دهکده ورزشکاران این رویداد مهم، حجاب داشته باشند.

IOC همچنین می‌گوید نیاز به درک بهتر وضعیت فعلی کشور فرانسه دارد و در این باره با کمیته المپیک فرانسه (CNOSF) در تماس است. «املی اودیا کاسترا» وزیر ورزش فرانسه گفته بود ورزشکاران فرانسوی برای رعایت اصول سکولاریسم از داشتن حجاب در بازی‌های پاریس منع خواهند شد.

مارک آدامز، سخنگوی IOC گفت: برای دهکده المپیک (دهکده‌ بازی‌های المپیک)، قوانین IOC اعمال می‌شود که طبق آن هیچ محدودیتی برای داشتن حجاب یا هر لباس مذهبی و فرهنگی دیگری وجود ندارد. درباره بازی‌های المپیک هم مقررات تعیین‌شده توسط فدراسیون‌های بین‌المللی مربوط اعمال می‌شود. حدود 10 هزار ورزشکار در بازی‌های المپیک در آپارتمان‌هایی در دهکده المپیک زندگی می‌کنند و فضاهای مشترک از جمله سالن‌های غذاخوری و مکان‌های تفریحی را به‌طور مشترک مورد استفاده قرار می‌دهند. مسابقات ورزشی در بازی‌های المپیک توسط فدراسیون‌های بین‌المللی سازماندهی و نظارت می‌شود. 32 رشته ورزشی در برنامه بازی‌های المپیک پاریس وجود دارد.

سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک افزود: از آنجا که مقررات فرانسه فقط به اعضای تیم فرانسه مربوط می‌شود، ما با CNOSF در تماس هستیم تا وضعیت ورزشکاران فرانسوی را بیشتر درک کنیم. فرانسه که خانه یکی از بزرگ‌ترین اقلیت‌های مسلمان اروپاست، قوانینی را به اجرا درآورده است که برای محافظت از شکل سخت سکولاریسم خود معروف به «لائیسیته» که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه گفته در معرض تهدید اسلام‌گرایی است، طراحی شده است. برخی انجمن‌های مسلمان و گروه‌های حقوق بشر می‌گویند این قوانین مسلمانان را هدف قرار داده، حمایت‌های دموکراتیک را از بین برده و آنها را در معرض سوء‌استفاده قرار داده است.

تصمیم فرانسه مبنی بر ممنوعیت ورزشکارانش از داشتن حجاب مورد انتقاد دفتر حقوق بشر سازمان ملل نیز قرار گرفت.

به گزارش الجزیره، دفتر حقوق بشر سازمان ملل همچنین از تصمیم فرانسه برای ممنوعیت ورزشکاران این کشور از داشتن حجاب انتقاد کرد.

مارتا هورتادو، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه در ژنو به خبرنگاران گفت: «هیچکس نباید آنچه را که زن باید بپوشد یا نپوشد به او تحمیل کند».

در سال 2016، ابتهاج محمد با تبدیل شدن به اولین عضو تیم ایالات متحده که با حجاب در المپیک شرکت می کند، تاریخ ساز شد.

پاریس از 26 جولای (5 مرداد 1403) تا 11 آگوست (21 مرداد 1403) سال آینده میزبان بازی‌های المپیک تابستانی خواهد بود.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها