کد خبر: ۵۳۱۹۷۶
زمان انتشار: ۱۳:۴۳     ۰۶ آذر ۱۴۰۲
با وجود اینکه ۱۶ سال از آخرین ثبت‌نام رسمی فیش حج تمتع می‌گذرد، اما همچنان فیش حج با شرایط خاص خرید و فروش می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از جوان آنلاین، ۱۶ سال فیش حج از سوی سازمان حج و زیارت به متقاضیان عرضه نشده است و متقاضیان برای رفتن به حج تمتع چاره‌ای جز خرید فیش از ودیعه‌گذاران ندارند.

در این بین برخی از دارندگان فیش حج به هر دلیلی قصد انتقال آن به دیگری را دارند. با توجه به اینکه در سال‌های عرضه فیش حج، سهمیه هر استان مختلف بود، اکنون که امکان واگذاری آن وجود دارد، خرید و فروش فیش حج در هر شهر و استانی امکان‌پذیر نیست.

همانطور که نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت سیدعبدالفتاح نواب گفته است، یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در نوبت تشرف به حج تمتع هستند.

با توجه به اینکه دیگر ثبت‌نام حج انجام نمی‌شود، افرادی که قصد خرید فیش حج از ودیعه‌گذاران دارند، باید به برخی نکات توجه کنند.

یکی از محدودیت‌هایی که در واگذاری فیش حج وجود دارد، انتقال پیدا نکردن فیش به استان دیگر است. فردی که قصد خرید فیش حج را دارد، باید از استان خود اقدام کند؛ به طوری که خریدار فیش باید متولد استان مورد تقاضا باشد.

البته در صورتی فرد متقاضی در استان مورد نظر سند خانه داشته باشد هم می‌تواند فیش بخرد، یعنی اگر متقاضی حج تمتع متولد شهری به جز تهران باشد با داشتن سند خانه در پایتخت می‌تواند فیش از تهران بخرد.

علاوه بر این، قبض‌هایی که در سامانه جامع نقل و انتقال ثبت و واگذار می‌شوند، امکان انتقال مجدد را ندارند. در این مورد البته انتقال مجدد به اعضای درجه یک خانواده همچون پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزند امکان‌پذیر است.

برای نقل و انتقال فیش حج علاوه بر شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده فیش حج، باید سند ملکی و اصل فیش نیز ارائه شود تا تفاهم‌نامه واگذاری فیش در دفاتر زیارتی و پس از آن دفاتر ثبت اسناد ثبت شود.

در خرید فیش حج زائران باید به برخی نکات توجه کنند. یکی از مهم‌ترین این موارد خرید نکردن فیش حج به صورت وکالتی است، چرا که امکان انتقال این فیش‌‌ها وجود ندارد.

علاوه بر این، توجه به تاریخ فیش از اهمیت زیادی برخوردار است و حتی اختلاف یک ماهه می‌تواند اولویت اعزام را تغییر و در هزینه آن مؤثر باشد. فیش‌های حج قدیمی دارای اولویت گران‌تر از فیش‌هایی هستند که هنوز در نوبت اعزام قرار نگرفتند.

افرادی که قصد خرید فیش حج دارند باید به این نکته توجه کنند که واگذاری فیش حج فقط با حضور شخص فروشنده و خریدار امکان‌پذیر است. بر همین اساس اگر این افراد در زمان واگذاری حضور نداشته باشند، معامله بدون اعتبار خواهد بود.

قیمت فیش حج تمتع چارچوب خاصی ندارد و افراد با قیمت‌های مختلف در حال خرید و فروش فیش حج هستند.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها