کد خبر: ۵۳۲۲۰۸
زمان انتشار: ۱۴:۱۶     ۱۳ آذر ۱۴۰۲
در گفتگو با حسین جابری انصاری مطرح شد؛
سخنگو و معاون پیشین وزارت‌خارجه معتقد است برخی در داخل نسبت به مسئله فلسطین حالتی خموده و مرده دارند و تصور می‌کنند چون دولت حامی فلسطین است، نباید با این روند همراه باشد و باید حرف مخالف بزنند.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی رادیو مقاومت، حسین جابری انصاری با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه «مقاومت بدون مرز» رادیو مقاومت با اشاره به دیپلماسی پایدار علیه اقدامات امریکا و رژیم اسرائیل اظهار کرد: به طور طبیعی از جمهوری اسلامی ایران توقع می رود اقداماتی را در راستای دیپلماسی انجام دهد و طی تماس ها، ارتباطات و... دولت و وزارت خارجه اقداماتی را انجام دادند تا پشتیبانی لازم از مقاومت و ملت فلسطین در راستای احقاق حقوق شان انجام شود.

وی با بیان این که موفقیت های این تلاش ها تنها به طرف ایرانی منوط نیست و به شرایط و مسائل منطقه ای نیز باز می گردد، گفت: در عرصه دیپلماسی با واقعیت های بین المللی رو به رو هستیم و اگر تلاش های ایران را با وضعیت منطقه و جهان در کنار هم بگذاریم، به نظر می رسد جمهوری اسلامی در تلاش های خود از مقاومت موفق بوده؛ هرچند وضعیت منطقه و بین المللی چندان مناسب نیست.

در این میان مجموعه غرب به شکل منسجم پشت سر اسرائیل ایستاد و از خشن ترین سیاست های اسرائیل و کشتار عمومی قاطعانه حمایت کرد و در چنین بستری به نظر می رسد تحرکات جمهوری اسلامی ایران در صدر دستور کار اجلاسیه ها و پیگیری ها قرار گیرد و تلاش ها روند منطقی داشته و با موفقیت های نسبی رو به رو بوده ایم.

جابری انصاری با بیان این که تا زمانی چیزی در میدان واقعی وجود نداشته باشد، پوشش دیپلماتیک نیز بی معناست، گفت: کار ویژه حلقه های مقاومت ناظر بر نگه داشت زمین بازی آن طور که باید، بوده است و مجموعه تلاش های رسانه ای و دیپلماسی نیز باید در راستای ایجاد فضای تنفس برای این حلقه ها باشد.

از این رو مقاومت دوجزء دارد که یکی مجموعه نیروهای فعال در عرصه نبرد و میدان هستند که قلب تپنده آن فلسطین و فعالان درجه یک آن هستند و حلقه لبنانی، یمنی و عراقی در کنار آن قرار دارند و حلقه های دیگر نیز در محیط عمومی منطقه قرار دارند که پوشش رسانه ای نیز از سوی حلقه های مقاومت بوده و جمهوری اسلامی ایران نیز وظیفه پوشش دیپلماتیک و سیاسی را بر عهده دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو مقاومت خاطرنشان کرد: با لحاظ فضای موجود در سطح منطقه و جهان و وضعیت نظامی رسمی عربی و نظام بین الملل و نیز نظام های غربی و سازمان های بین المللی، تلاش های دیپلماتیک موفق بوده ولی با ایده آل فاصله وجود دارد که نه به دلیل ضعیف عمل کردن نیروهای داخلی در ایران و مقاومت بلکه بنا بر فضای سیاسی و دیپلماتیک حاکم بر منطقه و جهان بوده که در نقطه مقابل مقاومت قرار دارد و با تمام قوت از تجاوزگران صهیونیست حمایت می کند.

جابری انصاری با اشاره به فضاسازی جهانی و رسانه ای که خلاف حقیقت طی مسیر می کند، گفت: اسرائیلی ها دهه ها دست به اصطلاح سازی زده اند و حقیقت را وارونه نشان دادند؛ در این راستا ریشه مسئله فلسطین اشغال گری فلسطینیان است که یهودیان را در سرزمین ملت دیگری وارد ساخته و با استفاده از ابزارهای تروریستی صاحبان یک سرزمین را کوچانده اند.

این رژیم در موضعی قرار گرفته که دست به اصطلاح سازی رسانه ای می زند و جریان مقابل خود یعنی مقاومت فلسطین را تروریست می داند و این تصویر ۲۴ ساعته در رسانه های اصلی جریان بین الملل تکثیر می شود و رسانه های فارسی زبان نیز به شکل متمرکز و بیمارگونه همین فضا سازی را پمپاژ می کنند و بخشی از مشکل از همین جا ناشی می شود.

وی سطح دیگر را نیز نخبگانی دانست که اخبار مربوط به این تحولات را از منابع خارجی دریافت می کنند ولی هیچ ادبیات سیاسی در دنیا بر اساس بنگاه های خیریه تولید نمی شود و این اخبار بر اساس اولویت های سیاسی است؛ در این بین متاسفانه برخی اجزای فضای روشنفکری قدرت تمیز مسائل را ندارند و اگر دعوایی با برخی مسائل سیاست داخلی وجود دارد، این را به ارزیابیِ تحولات داخلی منطقه سرایت می دهند.

جابری انصاری به رادیو مقاومت گفت: مسئله فلسطین چند دهه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته و همه قوانین بین المللی و تاریخ انسان حق دارد در برابر اشغال مقاومت کند و اگر این وسط کسانی در ایران دعواهای دیگری دارند، اگر در صدد اختلاط آن با مسئله فلسطین برآیند جز در حالت بیمار آلود ممکن است و متاسفانه شاهد این مشکل و بیماری هستیم.

سخنگو و معاون پیشین وزارت خارجه با اشاره به بستر اجتماعی و موج انسانی به نفع مردم فلسطین گفت: بخش عمده آن بر اساس نهادهای مردم نهاد و تلاش شخصیت های اجتماعی و غیر از سیاست های رسمی است و همه جای دنیا سیاست رسمی حمایت از ظالم و ستمگر است و بستر اجتماعی معکس این رویه حرکت می کند و در داخل نیز چون سیاست رسمی حمایت از مظلومیت مردم فلسطین است، انگیزه مورد نظرِ جهان وجود ندارد و بخش هایی از جامعه این گونه تفسیر می کند که چون دولت از فلسطین حمایت می کند، با این روند همراه نباشد و باید حرف مخالف را بزند.

وی پیشنهاد داد حاشیه تحرک در بعد اجتماعی را در موضوع فلسطین افزایش دهیم و نباید ثقل مسئله فلسطین که بار سنگینی ها دارد بر دوش دولت باشد و بستر اجتماعی حالتی خموده و مرده نداشته باشد و در این صورت باید حاشیه غیر دولتی مسئله فلسطین را در بعد انسانی و اخلاقی باز کرد و دولت فقط بستر را تمهید کند تا این مقوله در بستر اخلاقی جامعه شکل گیرد.

جابری انصاری خاطرنشان کرد: در بستر زمان وقتی فضا باز است، زمینه این مسائل را جمع کرده و بهبود ببخشیم که به فضا و سیاست داخلی کشور باز می گردد و لذا برخی با فلسطین دعوا نمی کنند و در جایی دیگر دعوا دارند ولی دارای تمیز دادنِ مسائل از هم نیستند.

گفتنی است؛ شما مخاطبان ارجمند رادیو مقاومت می‌توانید برنامه «مقاومت بدون مرز» رادیو مقاومت را شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۸:۰۰ تا ۲۰:۳۰ روی موج اف ام ردیف ۹۵,۵ مگاهرتز و یا از طریق نرم افزار کاربردی ایران صدا دنبال کنید. همچنین سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۹۵۵ آماده دریافت پیامک‌های مخاطبان فهیم رادیو مقاومت است.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها