کد خبر: ۵۳۵۳۶۵
زمان انتشار: ۱۱:۱۸     ۰۷ فروردين ۱۴۰۳
بی‌سابقه!
شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه آتش‌بس فوری در نوار غزه را بدون استفاده آمریکا از وتو تصویب کرد.

به گزارش پایگاه خبری ۵۹۸ به نقل از الجزیره، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه آتش‌بس در نوار غزه را تصویب کرد اما در تصویب پیش‌نویس تعدیل شده این قطعنامه که شامل عبارت «آتش‌بس پایدار» بود، ناکام ماند.

بر اساس این گزارش، آمریکا در نشست شورای امنیت از وتو ضد پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس استفاده نکرد و به پیش‌نویس این قطعنامه رأی ممتنع داد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل قبل از تصویب این قطعنامه، خواستار گنجانده شدن عبارت آتش بس پایدار در پیش‌نویس شده بود.

این قطعنامه همچنین بر ضرورت افزایش کمک‌ها به نوار غزه و برداشتن همه موانع در مسیر ارسال کمک‌ها تأکید کرد.

در قطعنامه شورای امنیت بر ضرورت آتش‌بس فوری در نوار غزه در ماه رمضان شده که منجر به آتش بس ثابت و پایدار شود، تأکید شده است.

این قطعنامه همچنین آزادی فوری و غیر مشروط همه اسیران اسرائیلی دربند مقاومت و تضمین رسیدن کمک‌های انسانی به نوار غزه را خواستار شده است.

 

جزئیات قطعنامه تصویب شده

متن کامل قطعنامه ۲۷۲۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در ۲۵ مارس ۲۰۲۴ پس از رأی ممتنع آمریکا به تصویب رسید، به شرح زیر است:

شورای امنیت سازمان ملل متحد با توجه به اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد و با یادآوری تمام قطعنامه‌های سازمان ملل در مورد وضعیت خاورمیانه، از جمله مسئله فلسطین، ضمن تکرار درخواست خود از همه طرف‌ها خواستار پایبندی طرف‌ها به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی، از جمله حقوق بین‌المللی بشردوستانه و قانون بین‌المللی حقوق بشر است.

این شورا همچنین همچنین از تمامی حملات علیه غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی و همچنین هرگونه خشونت و خصومت علیه غیرنظامیان ابراز تأسف می‌کند و یاد آور می‌شود که تمامی اقدامات تروریستی و گروگانگیری بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است.

قطعنامه شورای امنیت با ابراز نگرانی عمیق از وضعیت فاجعه بار انسانی در نوار غزه از تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا به منظور توقف درگیری‌ها، آزادی گروگان‌ها و فراهم کردن و توزیع کمک‌های بشردوستانه قدردانی می‌کند.

 

  1. خواستار آتش‌بس فوری برای ماه رمضان است که مورد احترام همه طرف‌ها باشد و منجر به آتش‌بس پایدار شود. همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌ها، تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای بشردوستانه است. علاوه بر این از طرفین درخواست می‌کند که به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی در رابطه با تمام افرادی که بازداشت هستند؛ عمل کنند.
  2. بر نیاز فوری به گسترش جریان کمک‌های بشردوستانه و به تقویت حفاظت از غیرنظامیان در کل نوار غزه تأکید می‌کند و تقاضای خود برای رفع همه موانع ارائه کمک‌های بشردوستانه در مقیاس و مطابق با حقوق بین‌المللی بشردوستانه و همچنین قطعنامه‌های ۲۷۱۲ (۲۰۲۳) و ۲۷۲۰ (۲۰۲۳) را تکرار می‌کند.
  3. تصمیم می‌گیرد که فعالانه موضوع را تحت کنترل داشته باشد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها