کد خبر: ۵۳۵۴۱۰
زمان انتشار: ۱۷:۵۶     ۰۹ فروردين ۱۴۰۳
کلمبیا در واکنش به اظهارات توهین‌آمیز رئیس‌جمهوری آرژانتین علیه «گوستاوو پترو» رییس جمهور این کشور، گروهی از دیپلمات‌های آرژانتینی را از این کشور اخراج کرد.

به گزارش پایگاه خبری 598،  مشرق از روزنامه ال پائیس، دولت کلمبیا در واکنش به اظهارنظر توهین‌آمیز خاویر میلی رئیس‌جمهوری آرژانتین علیه گوستاوو پترو، فرمان اخراج گروهی از دیپلمات‌های آرژانتینی از بوگوتا را صادر کرد؛ میلی در گفت‌وگو با بخش اسپانیایی شبکه سی‌ان‌ان (که مصاحبه کامل آن یکشنبه آینده منتشر می‌شود)، پترو را «قاتل تروریست» توصیف کرد.

وزارت امور خارجه کلمبیا در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: اظهارات رئیس‌جمهوری آرژانتین اعتماد ملت ما را از بین برده است (...) در این راستا، دولت کلمبیا دستور اخراج دیپلمات‌ها از سفارت آرژانتین در کلمبیا را صادر می‌کند.

بر اساس این بیانیه، وزارت امور خارجه کلمبیا بر این باور است که رئیس‌جمهوری آرژانتین «به شیوه‌ای تحقیرآمیز» به شخصیت گوستاوو پترو اشاره کرده و به «شان و منزلت» رئیس‌جمهوری کلمبیا «توهین کرده است».

دامنه این تصمیم دولت کلمبیا هنوز مشخص نیست، زیرا وزارت امور خارجه سطح و تعداد دیپلمات‌های اخراج‌شده را مشخص نکرده است. گوستاوو آلخاندرو سوگالا سفیر آرژانتین در کلمبیا همچنان در خاک کلمبیا به فعالیت خود ادامه می‌دهد و این بدان معناست که روابط دیپلماتیک ۲ کشور به طور کامل و رسمی قطع نشده است.

این اولین بار نیست که خاویر میلی علیه رهبران منطقه آمریکای لاتین صحبت می‌کند. نیکلاس مادورو، لولا داسیلوا و آندرس مانوئل لوپز اوبرادور روسای جمهوری ونزوئلا، برزیل و مکزیک نیز پیش از این هدف انتقادهای مکرر رییس جمهور راست‌گرای آرژانتینی بوده‌اند.

خاویر میلی در این مصاحبه جنجالی، اوبرادور را نیز «نادان» خواند. وی گفت: این یک تعریف و تمجید است که شخص نادانی مانند لوپز اوبرادور در مورد من بد صحبت می‌کند؛ من را تجلیل می‌کند.

کلودیا شینبائوم نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین در یک رویداد تبلیغاتی در واکنش به اظهارات خاویر میلی گفت: ما می‌خواهیم که او برای رئیس جمهور لوپز اوبرادور احترام قائل شود.

تضاد ایدئولوژی سیاسی روسای جمهوری آرژانتین و کلمبیا، باعث تنش‌های دیپلماتیک در روابط بوئنوس آیرس و بوگوتا شده است؛ روندی که پیش از آغاز به کار خاویر میلی رهبر راست‌گرای افراطی به عنوان رئیس‌جمهوری آرژانتین آغاز شد و با حمله‌های لفظی طرف آرژانتینی به سطحی رسیده است که تا پیش از این، میان ۲ کشور دیده نشده بود.

در آستانه پیروزی قریب‌الوقوع میلِی در انتخابات، رئیس‌جهوری چپ‌گرای کلمبیا از این رویداد به عنوان واقعه‌ای «غم‌انگیز برای آمریکای لاتین» یاد کرد.

میلی نیز پترو را «کمونیست قاتلی که در حال غرق شدن است»، خواند.

گوستاوو پترو تاکنون به طور علنی و به همان تندی که خاویر میلی انتقادهای خود را مطرح می‌کند، پاسخ وی را نداده است و این دفتر ریاست جمهوری کلمبیا بوده که بارها اظهارات خصمانه میلی را «غیر مسوولانه» توصیف کرده و محتوای سخنان وی را به شدت رد کرده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها