کد خبر: ۵۳۶۳۴۲
زمان انتشار: ۰۸:۲۶     ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
با تداوم اعتراضات ضد صهیونیست در دانشگاه‌های آمریکا، از روز گذشته حدود ۲۰۰ دانشجو از ۳ دانشگاه مهم دستگیر شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری 598، ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، خیزش دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا همچنان ادامه دارد و روز به روز دانشجویان بیشتری به جمع معترضان می‌پیوندند. پلیس آمریکا هم دانشجویان معترض را با دستگیر کردنشان کنترل می‌کند. از روز گذشته، این دستگیری‌ها در دانشگاه‌های نورث ایسترن، آریزونا و دانشگاه ایندیانا در حال افزایش است. زیرا  دانشجویان معترض در محوطه دانشگاه چادر برپا کرده‌اند.

به گفته مقامات، نزدیک به ۲۰۰ معترض از روز گذشته در دانشگاه نورث ایسترن، دانشگاه ایالتی آریزونا و دانشگاه ایندیانا دستگیر شدند. 

از ۱۸ آوریل، بیش از ۷۰۰  دانشجو معترض دستگیر شده‌اند که البته در چند مورد آزادی هم صورت گرفته است. 

در دانشگاه نورث ایسترن در بوستون، معترضان در این هفته چادرهایی را در محوطه فضای سبز صد ساله دانشگاه برپا کرده بودند که بیش از ۱۰۰ دانشجو مشغول اعتراض بودند. دولت از معترضان خواسته بود که آنجا را ترک کنند، اما بسیاری از دانشجویان این کار را نکردند. در نهایت روز گذشته افسران به دانشگاه وارد شدند و شروع به دستگیری معترضان کردند و آنها را با دستبند بستند و چندین چادر را تخریب کردند. پلیس گفت که ۱۰۲ معترض را دستگیر کرده‌اند. 

اما سخنگوی دانشگاه نورث ایسترن گفت: این تظاهرات "توسط سازمان دهندگان حرفه‌ای و نفوذی " انجام شده است و "استفاده از توهین های خشونت آمیز یهودستیزی خط قرمزها را زیر پا گذاشته است. 

به گفته یکی از دانشجویان معترض،تعداد زیادی از دانشجویان در اعتراضات دانشگاه‌ نورث ایسترن، یهودی هستند.

اما ۲هزار و ۵۰۰ مایل آن طرف‌تر، در دانشگاه ایالتی آریزونا، پلیس دانشگاه ۶۹ نفر را پس از برپایی یک چادر غیرمجاز، که نقض خط مشی دانشگاه بود، دستگیر کرد.

مقامات این دانشگاه در بیانیه‌ای گفتند: در حالی که دانشگاه همچنان محیطی با آزادی بیان خواهد بود، اولویت اول ما ایجاد یک محیط امن و مطمئن است که از آموزش و یادگیری پشتیبانی می‌کند. 

در دانشگاه ایندیانا نیز جایی که پلیس دانشگاه ۳۳ نفر را در محوطه دانشگاه دستگیر کرده بود، پلیس دانشگاه و ایالت ۲۳ معترض دیگر را روز شنبه دستگیر کردند. مقامات این دانشگاه گفتند که گروهی معترض،چادرها و سایبان‌های متعددی را از جمعه شب در دانشگاه برپا کرده‌اند و قصد داشتند فضای دانشگاه را به‌طور نامحدود اشغال کنند.

 در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس نیز روز گذشته محوطه دانشگاه در میان اعتراض‌ها مسدود شد و چندین نفر دستگیر شدند. هنوز مشخص نیست که چند نفر از این دانشگاه دستگیر شده‌اند.

دانشگاه‌های سراسر آمریکا از هفته گذشته از استراتژی‌های متفاوتی برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده‌اند. برخی از آنها عقب‌نشینی کرده‌اند و به دنبال تنش‌زدایی هستند، در حالی که در دانشگاه‌های دیگر، مانند دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه اموری، پلیس برای متفرق کردن چادرها و دستگیری دانشجویان و اعضای هیات علمی به آنها هجوم برده است. 

در برخی تظاهرات، برخی گزارش‌ها از مجروح شدن دانشجویان حکایت دارد، اما در بسیاری از موارد، دستگیری‌ها مسالمت‌آمیز بوده است و معترضان اغلب با کمال میل خود را تسلیم کرده‌اند.

 به نظر می‌رسد از روز گذشته حضور پلیس در چندین دانشگاه افزایش یافته است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها