کد خبر: ۵۳۷۰۷۶
زمان انتشار: ۱۴:۰۷     ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
در پی شهادت ابراهیم رئیسی و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه، «علی باقری» مسئول کمیته بین‌الملل و سرپرست وزارت خارجه شد.

به گزارش پایگاه خبری 598، «علی باقری کنی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، به عنوان مسئول کمیته روابط امور خارجی دولت و سرپرست وزارت امور خارجه منصوب شد.

سخنگوی دولت گفت: در پی شهادت حسین امیرعبداللهیان، با تصویب هیات دولت، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه بعنوان سرپرست این وزارتخانه و کمیته بین الملل انتخاب شد.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در تشریح جلسه فوق‌العاده هیات دولت به ریاست «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور، ضمن عرض تسلیت شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه ایشان اظهار داشت: این اتفاق سخت است اما، محور اساسی صحبت‌های اعضای هیات دولت هم در جلسه عادی دولت که روز گذشته و دقایق اولیه وقوع حادثه و همزمان با تفحص‌هایی که در حال انجام بود، برگزار شد و هم امروز صبح در کنار ذکر یاد و خاطره از رییس جمهور، این بود که طبق تاکید حضرت آیت الله رییسی، در مسیر خدمت به عنوان تکلیف و وظیفه نباید وقفه‌ای بیافتد.

وی عنوان کرد: ایشان تأکید داشتند روز تعطیل برای مردم است و کسی که مسوولیت پذیرفته باید وقت مضاعفی بگذارد و کار کند. لذا همه جمع نگاهشان این بود که بهترین ادای دین به این شهیدان بزرگوار این است که این مسیر را با سرعت مضاعف ادامه دهیم تا در این ایام خدمت مضاعف را در دستور کار خود قرار دهیم.

سخنگوی دولت افزود: با همین نگاه هم روز گذشته و هم امروز مصوبات جاری خود را داشتیم. مصوباتی بود که بعضاً زمان داشتند برای مثال هیات تطبیق مقررات مجلس آیین نامه‌هایی از دولت را با ایراد مواجه کرده بود و باید در موعد زمانی نسبت به آن تصمیم گیری می‌شد که روز گذشته تصمیم گیری های لازم صورت گرفت.

بهادری جهرمی با اشاره به نمونه‌ای از مصوبات جلسات روز گذشته و امروز هیات دولت، بیان کرد: برای مثال با آیین نامه ضریب حقوق کارکنان دولت که نیازمند اصلاح بود در هیات وزیران موافقت شد و موضوعات جاری مورد بررسی قرار گرفت و لایحه موافقت نامه‌ای که میان ایران و سوریه داشتیم و اتفاقاً جزء اولویت‌هایی بود که حضرت آیت الله رییسی روی آن تاکید داشتند، نهایی شد و به تصویب هیأت وزیران رسید.

وی افزود: در کنار مصوبات جاری از روز گذشته معاون اول رییس جمهور شش کمیته اجرایی را برای مدیریت امور این ایام ایجاد کردند. کمیته‌های اجرایی و تشریفات برای برگزاری مراسم‌های مربوطه، کمیته حقوقی، کمیته اقتصادی برای مدیریت متمرکز تر بازار، کمیته رسانه، کمیته بین الملل از جمله کمیته‌های تشکیل شده هستند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در جلسه فوق العاده امروز گزارش خوبی از کمیته‌ها دریافت شد. همان دیشب جلسه‌ها برگزار شده و هماهنگی‌ها صورت گرفته است. در زمینه سیاست خارجی آقای دکتر باقری مسوول کمیته خارجی و بین الملل شدند و با توجه به شهادت دکتر امیرعبداللهیان مسوولیت امور را در دست گرفتند.

بهادری جهرمی تصریح کرد: در حوزه اقتصادی نیز وزیر اقتصاد، رییس بانک مرکزی، وزیر صنعت، معادن و تجارت، وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به تفصیل از اقدامات روز گذشته ارائه دادند که الحمدلله مسیر خدمتی که عهد دولتمردان با آقای رییسی بود، با سرعت بسیار خوبی پیش رفت.

وی ادامه داد: این نگاه و وحدت و وفاقی است که در دولت جاری بود و خدا را شکر یکی از برکات وجودی آقای رییسی که در شهادت ایشان هم امتداد دارد و نمایان می‌شود وفاق و ایجاد وحدت در سایر نهادها است. تعامل نزدیک با سایر قوا در همین دو روز صورت گرفته است.

سخنگوی دولت گفت: امیدوارم با تلاش مضاعف، حقی که آقای رییسی به گردن ما مسوولان دارند در این ایام پیش ببریم.

بهادری جهرمی در پاسخ به این سوال که با توجه به شهادت رییس جمهور عزای عمومی اعلام خواهد شد؟ گفت: در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد. دولت پیشنهاداتی داشت. کمیته اجرایی که مسوولیت آن به دکتر منصوری واگذار شد با عضویت سایر اعضای مرتبط برنامه ریزی ها را نهایی می‌کنند و جزییات به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در پایان اذعان داشت: مسأله مهم و تصمیم دولت بر این بود که آزمون‌های دانش آموزان به نوبت برگزار شود و نگاه آقای رییسی در مورد تعطیلی مدارس و موضوعات مشابه که در مورد برگزاری آنها تاکید ویژه داشتند، حفظ شود و خللی به آن وارد نشود. عزای عمومی و سایر موارد نیز خللی به آزمون‌ها وارد نخواهد کرد.

 
منبع: مهر
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها