کد خبر: ۷۹۶۶۳
زمان انتشار: ۱۱:۳۳     ۲۷ شهريور ۱۳۹۱
ˈعلی اکبر صالحیˈ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز - دوشنبه - در راس هیاتی سیاسی به قاهره پایتخت مصر سفر می کند.
وزیر امور خارجه در گفت و گو با ایرنا هدف از این سفر را شرکت در نشست قاهره برای رایزنی درباره سوریه و نیز دیدار و گفت و گو با ˈمحمد مُرسیˈ رییس جمهوری مصر بیان کرد.
 
صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا این نشست در ادامه جلسه اخیر کارشناسان ارشد چهار کشور ایران، مصر، ترکیه و عربستان برای حل بحران سوریه در سطح وزیران امور خارجه برگزار می شود؟، اظهارداشت: نشست هفته گذشته کارشناسان ارشد در قاهره برای رایزنی درباره سوریه تشکیل شد و این نشست نیز امروز در سطح وزیران امور خارجه برگزار می شود.
 
بر اساس پیشنهاد ˈمحمد مُرسیˈ رییس جمهوری مصر در اجلاس فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در مکه، ایران، مصر، ترکیه و عربستان سعودی به عنوان چهار قدرت مهم درباره تحولات منطقه از جمله سوریه با یکدیگر رایزنی خواهند کرد.
 
نشست چهارجانبه قاهره در سطح کارشناسان ارشد با حضور ˈحسین امیر عبداللهیانˈ معاون وزیر خارجه ایران، ˈشوقی اسماعیلˈ معاون وزیر خارجه مصر، ˈناصر البریجˈ معاون وزارت امور خارجه عربستان و ˈعمر اوهونˈ سفیر سابق ترکیه در دمشق، برگزار شد.
 
قاهره پس از برگزاری نشست کارشناسان ارشد پیشنهاد کرد دور دوم گفت و گوها در سطح وزیران امور خارجه برگزار شود که جمهوری اسلامی ایران آن را گام مثبتی در جهت پیشبرد نقاط مشترک حل بحران سوریه توصیف کرد.
 
جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرده است ونزوئلا به عنوان عضو تروئیکای جنبش عدم تعهد و عراق به عنوان رییس دوره ای اتحادیه عرب به کمیته چهارجانبه حل بحران سوریه بپیوندند چرا که اضافه شدن برخی طرف های موثر و ظرفیت های جدید به این نشست می تواند ابتکار مُرسی را با موفقیت همراه سازد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها