کد خبر: ۹۷۲۵۹
زمان انتشار: ۰۷:۰۰     ۱۴ آذر ۱۳۹۱
اوباما به درستي به فشار اسرائيل براي حمله به ايران توجه نكرد چرا كه اين اقدام خاورميانه را به آتش مي كشد و پايگاه هاي آمريكا و اسرائيل را مورد تهاجم سنگين قرار مي دهد.
روزنامه انگليسي گاردين نوشت: «مقاومت اوباما در برابر اسرائيل درست بود. تجهيزات محدود و ريسك بسيار بالاي حمله به ايران براي تندروترين افراد در آمريكا و اسرائيل روشن شده است. درخواست بنيامين نتانياهو براي حمله به ايران با مخالفت جدي اعضاي كابينه و افراد امنيتي اسرائيل از جمله بني گرانتز، فرمانده ارتش، شين بت، مامور سابق امنيتي، يووال ديكين و مير داگن، روساي سابق اطلاعاتي (موساد) مواجه شد. حدود 30 سياستمدار و افسر نظامي سابق آمريكا نيز نسبت به پي آمدهاي حمله به ايران هشدار داده اند. آن ها استدلال مي كنند كه حمله به ايران در بهترين حالت مي تواند برنامه هسته اي اين كشور را دو سال به تعويق بيندازد. نابودي كامل برنامه هسته اي ايران بعيد است و ايران مي تواند با استفاده از توانايي علمي و تجربه اش دوباره شروع كند.»
گاردين مي افزايد: حمله به ايران مي تواند در خاورميانه آتش به پا كند. ايران شبه نظاميان قدرتمندي مثل حزب الله دارد و موشك هاي با برد 2200 كيلومتر اين كشور مي توانند پايگاه هاي آمريكا و اسرائيل را هدف قرار دهند. حمله مي تواند هديه اي براي ايران باشد تا احساسات ميهن پرستانه را در ميان ايرانيان بيدار كند. اين امر همچنين مي تواند نارضايتي به مراتب بيشتر نسبت به زمان سرنگوني محمد مصدق در سال 1332 با طراحي آمريكا ايجاد كند و موجب نفرت بيشتر جوانان ايراني و عرب نسبت به غرب شود؛ و بدتر از همه اينكه به سرعت ايران را به يك كشور مسلح به سلاح هسته اي تبديل مي كند.
گاردين در پايان نوشت: كمپين انتخابات رياست جمهوري ايران در سال آينده به زودي پنجره فرصت مذاكرات را مي بندد. ديپلماسي مي تواند با مذاكرات بين ايران و گروه 1+5 دنبال شود. حالا 1+5 مي تواند در مذاكرات منطقي تر باشد. ايران نشان داده كه اگر ديپلماسي زورگويانه نباشد نرمش نشان مي دهد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها