کد خبر: ۹۸۸۰۱
زمان انتشار: ۱۴:۳۲     ۲۰ آذر ۱۳۹۱
رئیس‌جمهور در اجلاس اساتید مسلمان و بیداری اسلامی؛
سؤال اصلی اینجاست که بیداری اسلامی چیست؟ بیداری یعنی همه مسلمانان بیدار شده‌اند اما اسلامی، صفت بیداری است. بیداری که از جنس اسلامی است. حقیقت اسلام بیداری است. ‌آیا اسلام تنها برای نوع خاصی از بشر آمده است؟ آیا اسلام تنها برای عرب‌ها است؟ خیر اسلام برای تمام انسان‌ها است. بیداری اسلامی تنها مخصوص مسلمانان نیست، متعلق به تمام بشریت است. عشق، عدالت و آزادی برای تمام انسان‌هاست. اگر مسلمانان جهانی فکر نکنند نمی‌توانند برای خود کاری انجام دهند. اسلامِ تفکر طایفه‌ای و قومی برای مسلمانان نیست.

سرویس اندیشه دینی پایگاه 598، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور در اجلاس جهانی «اساتید مسلمان دانشگاه‌ها و بیداری اسلامی» که صبح امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، با خیر مقدم و خوش آمدگویی به تمام میهمانان جمهوری اسلامی ایران گفت: عنوان اجلاس شما عنوان بسیار برجسته و مهمی است عالمان، دانشمندان اساتید و بیداری اسلامی که بسیار مهم است.

وی افزود: تردید ندارم و تردید نیز نباید داشت که هر چه خیر و نیکی است از ناحیه علم و معرفت و دانش است و اگر بنا باشد اتفاق مثبتی در عالم هستی بیفتد باید از ناحیه عالمان و دانشمندان و از طریق علم و دانش باشد.

بنابر گزارش فارس، رئیس جمهور با طرح این سوال که بیداری به چه معناست؟ گفت: منظور از بیداری این نیست که ما در خواب عمیقی باشیم و بیدار شویم یا اینکه انسان‌ها نسبت به مسائل سیاسی و اقتصادی آگاه شوند تا شرایط محیط تغییر کند.

رئیس جمهور ادامه داد: بیداری یعنی بازگشت انسان‌ها به حقیقت انسانی خودشان. 10 هزار سال از عمر بشر می‌گذرد و به نظرم به مدت 10 هزار سال ما در یک خواب عمیق یا نیمه عمیق به سر برده‌ایم. آیا با آشنایی مردم به تمام مسائل اقتصادی و سیاسی مسائل دنیا حل خواهد شد؟ با توجه به این نکته که بخش اعظم مشکلات جهان از ناحیه کسانی است که به مسائل اقتصادی و سیاسی مسلط هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: مشکل بشر در طول تاریخ غفلت از حقیقت انسانی خود بوده است. انسان بالاترین و مهمترین موجود حقیقی است. بدون انسان بقیه موجودات بی‌معنا هستند.

احمدی‌نژاد گفت: تمام پیامبران برای این مبعوث شده‌اند تا انسان‌ها را بیدار کنند، بیداری نسبت به حقیقت خود و ماموریت اصلی انسان‌ها در دنیا است. کسی که خودش را فراموش کرده است زندگی و کمال برای او چه معنایی دارد.

وی افزود: ریشه تمام مشکلات جهان فراموشی خود و حقیقت انسان بوده است و تمام تلاش شیطان نیز در این راستا قرار داشته تا انسان خود را فراموش کند.

وی افزود:طغیان‌ها، استکبار، اشغالگری‌ها، کشتارها، فاصله طبقاتی، برده‌داری،استعمار و غارت سیستماتیک ثروت ملت‌ها و زورگویی‌ها به خاطر آن است که عده‌ای حقیقت خود را فراموش کرده‌اند.

احمدی‌نژاد با مطرح کردن این سؤال که منظور از حقیقت وجودی انسان چیست، گفت: انسان مهمترین موجود عالم است، انسان آئینه خدا و تجلی خدا در عالم هستی است. انسان می‌تواند به جایی برسد که هر که به او نگاه کرد خدا را ببیند. انسان ظرف معرفی خداوند است و همه صفات و اسماء‌الهی در انسان متجلی است و این استعداد الهی شدن در تک تک انسان‌ها قرار دارد.

وی گفت: ‌انسان می‌تواند از پایین‌ترین مرتبه هستی به بالاترین ارزش‌های الهی و مقام خلیفه اللهی بالا برود و جانشین خدا در عالم حقیقی شود.

وی افزود:‌ نقطه اصلی تقابل ما با مستکبران و قلدران به تعریف ما از انسان برمی‌گردد. باید برای حل تمام مسائل، تعریف از انسان و حقیقت انسان اصلاح شود. اولین گام در اصلاح جهان اصلاح انسان‌هاست و اولین گام در اصلاح انسان اصلاح تعریف انسان و حقیقت انسان است. بقیه تحولات تبع انسان است و جهان منهای انسان بی‌معنا است.

رئیس جمهور با بیان اینکه انسان می‌تواند به آنجا برسد که از خاک به مقام الهی برسد و استعداد الهی شدن در درون انسان‌ها نهادینه است، اظهار داشت:ما باید به این نکته توجه کنیم که تمام ماموریت ما در همین عالم مادی نیست، همه زندگی انسان 60 تا 80 سال است، زندگی در این عالم مادی خلاصه نمی شود و قبل و پس از آن نیز خواهد بود. انسان موجودی ابدی است و این مقطع دنیا تنها فرصتی برای یک جهش بزرگ است.

وی افزود: در نقطه مقابل ما اندیشه مادی است که نقطه تمرکز آن در معرفی انسان بر اساس سلطه طلبی، خودپرستی و دنیا پرستی است.

رئیس جمهور در ادامه سخنان با اشاره به اینکه همه این دنیا برای طی مسیر کمالی انسان است و انسان باید خودش را بالا بکشد، تصریح کرد:برای ترقی انسان چند عامل نیاز است که عامل اول آن آزادی است،خدا انسان را آزاد خلق کرد و انتخاب‌های انسان زمانی ارزش دارد که آزادانه باشند. بهترین انتخاب‌ها در شرایط اکراه فاقد ارزش است و کمال آفرین نیست. آزادی بالاترین موهبت برای نوع بشری است که به معنای عبور از حجاب‌ها و غل و زنجیرهاست. ما با ظالم و استکبار مخالفیم چرا که آزادی انسان‌ها را محدود میکند.

احمدی‌نژاد گفت: عامل دوم عدالت است، عدالت بستر کمال انسان است و هر موجودی تنها در شرایط عادلانه است که به لحاظ جسمی و معنوی رشد پیدا می‌کند، عدالت مسیر اعتلای نوع انسان است،ما با ظالم مخالفیم چرا که فرصت رشد را از انسان می‌گیرد. ظالم علاوه بر اینکه راه را بر کمال انسان می بندد مانع کمال خود می‌شود.احمدی‌نژاد در ادامه سخنان عامل سوم را عشق و محبت معرفی کرد و گفت:‌انسان و خدا یعنی عشق . خلقت انسان بر اساس عشق بوده است و نزدیک‌ترین موجود به خداوند و عشق آن ،پیامبر عزیز و گرامی اسلام است. وجود پیامبر رحمت، عشق و محبت به انسان‌هاست. هدایت نیز چیزی جز محبت و عشق نیست.

وی افزود: تحقق این سه عنصر نیازمند دو عامل بالاتر است. عامل اول عبودیت است، آزادی تنها در عبودیت خداوند ممکن می‌شود. عبودیت به معنی تخلیه انسان از تمام گرایش‌های زمینی است و تسلیم شدن محض در برابر خداوند است.

وی افزود: عامل دوم حاکمیت انسان‌های عادل و صالح است. جامعه اسلامی منهای حکومت یعنی هرج و مرج. عدالت و آزادی تنها در سایه حاکمیت انسان‌های عادل امکان پذیر خواهد شد.

رئیس جمهور ادامه داد: ما نیازمند حاکمیت انسان‌های عادل و صالح هستیم اما یک حکومت نیز تنها زمانی می‌تواند عشق و عدالت را حاکم کند که مردم طالب آن باشند، اگر مردم طالب عدالت و آزادی نباشند، این دو محقق نمی‌شود. همه پیامبران مبعوث شدند تا مردم را تشویق به عدالت و آزادی کنند.

وی مهمترین ماموریت پیامبران را بیدار کردن انسان‌ها و زنده کردن عدالت و آزادی و نشان دادن راه شایسته به انسان‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: تنها کسی که خود در اوج عشق و عدالت باشد، می‌تواند این عناصر را در جامعه انسانی پیاده کند و‌ آن مفهوم که ما به عنوان چنین حاکمی می‌شناسیم انسان کامل است که تمام بیداری‌های انسان در او شکوفا شده است.

احمدی نژاد با تشریح دیدگاه خود در خصوص بحث بیداری اسلامی گفت: سؤال اصلی اینجاست که بیداری اسلامی چیست؟ بیداری یعنی همه مسلمانان بیدار شده‌اند اما اسلامی، صفت بیداری است. بیداری که از جنس اسلامی است. حقیقت اسلام بیداری است.

وی با بیان اینکه آیا جز این است که خداوند متعال برای یاری انسان‌ها در این بی‌نهایت دین اسلام را برای ما فرستاده است، گفت: تنها دینی که از سوی خداوند فرستاده شده است، از آدم تا خاتم اسلام است، مگر حضرت ابراهیم مسلمان نبود. حضرت موسی مسلمان نبود. حضرت عیسی مسلمان نبود. خدای متعال برای نوع انسان که واحد است، هدایت‌های گوناگون نفرستاده است، برای هدایت یک دین و یک صراط از سوی خداوند فرستاده شده است که آن اسلام بوده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه اسلام از ابتدا فطرت الهی انسان‌ها را بیدار کرده و به آنها بازگرداند تصریح کرد: ‌آیا اسلام تنها برای نوع خاصی از بشر آمده است؟ آیا اسلام تنها برای عرب‌ها است؟ خیر اسلام برای تمام انسان‌ها است.

رئیس جمهور ادامه داد: برخی تصور می‌کنند که وقتی ما می‌گوییم اسلام مرز ندارد به معنای این است که یک عده مسلمان بر بقیه حاکم شوند در حالی که چنین برداشتی را بدخواهان از اسلام عرضه می‌کنند و هر کس تسلیم فطرت الهی این تیم و تسلیم امر خدا شود مسلمان است.

احمدی‌نژاد گفت: بیداری اسلامی تنها مخصوص مسلمانان نیست بلکه متعلق به تمام بشریت است. عشق، عدالت و آزادی برای تمام انسان‌هاست.

وی افزود: اگر مسلمانان جهانی فکر نکنند نمی‌توانند برای خود کاری انجام دهند. اسلام تفکر طایفه‌ای و قومی برای مسلمانان نیست.

رئیس جمهور ادامه داد:‌ همانقدر که برای ملت فلسطین و غزه دل‌مان می‌سوزد باید از ظلم‌هایی که در آفریقا و آمریکای لاتین می‌شود به خشم بیاییم. اسلام برای هدایت تمام انسان‌هاست تا همه به کمال برسند.

احمدی‌نژاد گفت: برخی به بیداری اسلامی نگاه طایفه‌ای و قومی دارند در حالی که بیداری اسلامی دعوت به فطرت مشترک تمام انسان‌هاست تا عدالت، آرامش و عشق در دنیا حاکم شود.

وی افزود: آزادی، عدالت و عشق مفهومی انسانی و مفهومی جهانی است و نمی‌توان به آن نگاهی جغرافیایی و قومی داشت.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برای معرفی اسلام به تمام جهان باید این مفاهیم را نیز به صورت جهانی معرفی کرد، گفت: دشمنان بشریت تمام پیام خود را جهانی کردند. همانند دموکراسی و ‌استعمار. شما نیز اگر می خواهید جهان را اصلاح کنید باید مفاهیم اسلامی را جهانی کنید.

وی گفت: ما دلمان باید برای مردم اروپا و آمریکا بسوزد چرا که آنها اسیر و تحت ظلم هستند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه عدالت، آزادی و عشق تنها در حاکمیت صالحان تحقق پیدا می‌کند، گفت:‌ ماموریت پیامبران دعوت انسان‌ها به حقیقت انسان‌هاست و حاکمیت صالحان نیز تنها نقطه مشترک برای رسیدن به حاکمیت عدالت، آزادی و عشق در جهان است و تحقق این مسئله تا زمانی که یک انسان کامل در دنیا حاکم نشود امکان پذیر نخواهد بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۵۵ - ۲۰ آذر ۱۳۹۱
۰
۰
حرفاش درسته همه اما اگه من روانشناسم میگم دکتر میخواد یه چیزیو بگه که مستقیم جامعه نمی تونه حضمش کنه و هی داره تشریح می کنه این چیز خوبه یا بد نمی دونم!!
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها