کد خبر: ۹۹۱۶۶
زمان انتشار: ۱۹:۴۵     ۲۱ آذر ۱۳۹۱
مدیرکل استاندارد استان تهران آلودگی برنج‌های وارداتی را تکذیب کرد.
به گزارش 598، مسلم بیات در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بحث‌های مطرح شده مبنی بر آلودگی برنج‌های وارداتی از هند توضیح داد: براساس آخرین نتایج نمونه‌گیری از بازار در طرح طاها که سال گذشته انجام شد، هیچ کدام از برنج‌های وارداتی مشکل استانداردی و کیفی نداشتند.وی افزود: هم‌اکنون برنج از نظر داشتن فلزات سنگین، سم‌شناسی و کیفیت ظاهری مورد بررسی سازمان استاندارد قرار می‌گیرد که براساس آخرین بررسی سال گذشته برنج‌های وارداتی هیچ مشکلی نداشتند.

مدیر کل استاندارد استان تهران با بیان این‌که نمونه‌گیری و بررسی برنج‌های وارداتی امسال در قالب طرح طاها در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: به زودی نتایج مربوط به آزمون استاندارد و کیفیت برنج‌های وارداتی در سال جاری اعلام می‌شود.

بحث آلودگی برنج‌های وارداتی طی چند روز گذشته در حالی مطرح می‌شود که در سال ۱۳۸۸ نیز برای نخستین‌بار اداره کل استاندارد تهران با اعلام نتایج آزمون‌های خود از آلودگی برخی برنج‌های وارداتی خبر داد. در ان زمان اعلام شد که برنج‌های و ارداتی دارای سطح بالای استانداردی از فلزات سنگینی مانند آرسنیک هستند.

مطرح شدن موضوع آلودگی برنج‌های وارداتی بازتاب‌های گسترده‌ای در کشور داشت و بسیاری از مسوولان از وزارت بهداشت و سازمان استاندارد گرفته تا سازمان بازرسی و دیگر نهاد‌های دولتی واحد‌های دولتی درباره این موضوع اظهارنظر کردند.

براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در هشت ماهه سال جاری بیش از ۷۷۵ هزار تن برنج وارد کشور شد. هند و پاکستان بیشترین سهم را در واردات برنج ایران را به خود اختصاص داده‌اند. به‌ طوری که فقط سهم هند در واردات برنج ایران به ۶۰ درصد می‌رسد.

علی اکبر یاسمی، معاون سازمان حفظ نباتات نیز اعلام کرده بود که بررسی وجود آرسنیک و فلزات سنگین در محصولات کشاورزی وارداتی وظیفه سازمان استاندارد و وزارت بهداشت است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها
پر طرفدار ترین ها