کد خبر: ۹۹۴۴۵
زمان انتشار: ۱۶:۳۸     ۲۲ آذر ۱۳۹۱
در پی شایعه تعطیلی دفتر حماس در تهران؛
اتحادیه بین المللی امت واحده ضمن دعوت اساتید و اندیشمندان به برگزاری جلسات نقد و بررسی و نسبت مبانی فکری حرکت اخوان المسلمین با اندیشه های جمهوری اسلامی هشدار می دهد که استمرار این دست دروغ زنی ها و سیاه نمایی ها به انباشت بیشتر سوءتفاهمات و دوری روزافزون جمهوری اسلامی از مهمترین و قدرتمندترین جریان تقریبی و انقلابی موثر در جهان اهل سنت می انجامد که سود مستقیم آن را خط اسلام آمریکایی تکفیری و درباری در منطقه و دشمنان بیرونی درجه اول جهان اسلام به خصوص رژیم صهیونیستی و آمریکا خواهند برد.
سرویس اندیشه دینی پایگاه 598،  روز یکشنبه خبری در برخی پایگاه های اطلاع رسانی فارسی زبان منتشر شد که از یک سو دستاویزی برای شادمانی رسانه های ضدانقلاب گردیده و از سوی دیگر، مناسبات جمهوری اسلامی و حرکت اخوان المسملین به طور عام و جنبش حماس به طور خاص را بار دیگر دستخوش آسیب و سوءظن نمود.

معلوم نیست شایعه «تعطیلی دفتر جنبش حماس در تهران» که پس از «انتشار مصاحبه مجعول با رئیس جمهور مصر»، «رسوایی بین المللی تحریف سخنان رئیس جمهور مصر از سوی صدا و سیما»، «اشاعه شایعه زشت ازدواج رئیس جمهور مصر با دختر زیباروی مسیحی»، «افشای نام احمد به عنوان کد ارتباطی مرسی با وزارت خارجه آمریکا!» و «تحریف سخنان آقای خالد مشعل در مراسم سالگرد تاسیس حماس در نوار غزه» به عنوان آخرین نمونه از بی اخلاقی برخی رسانه های فارسی زبان طرح شده بر اساس چه تحلیل و غرضی صورت گرفته است. اما آنچه واضح می نماید این دست شایعات و تحریفات یا متاثر از فضای زرد و ژورنالیستی حاکم بر رسانه ها برای جلب مخاطب است یا ریشه های «سنی ستیزی» دارد و دائما در حال رصد اخبار جهت یافتن مصادیقی از انحراف جنبش های مقاومت سنی مذهب و برجسته کردن آنهاست و یا در سطحی نازل­تر ناشی از نگاه کردن به رویدادهای جهان اسلام با عینک ایرانی است.
 
البته در این میان حساب تحلیلگرانی که بر اساس اندیشه ورزی نگاه منفی نسبت به حرکت اخوان المسلمین دارند جداست و طبیعی است که بر اساس اصل اصیل آزادی بیان، هر کس حق بیان و نشر اندیشه های خود را دارد. اما اندیشه ورزی کجا و دروغ زنی کجا؟ اندیشه ورزی کجا و خدشه دار کردن روابط جمهوری اسلامی با گروه های مقاومت کجا؟ اندیشه ورزی کجا و هل دادن هرچه بیشتر جریانات سنی مذهب نزدیک به ایران به دامان ارتجاع عرب کجا؟«تحلیل» کجا و اتهام زنی به اسم انتشار «خبر» کجا؟
 
به نظر می رسد «فقدان واقع بینی» و تحلیل مسائل جهان اسلام از منظر اخبار صدا و سیما باعث شده تا برخی رسانه ها و شخصیت های سیاسی از دستیابی به یک چارچوب تحلیل منطقی از وقایع و رویدادهای جهان اسلام عاجز باشند. یک روز با پیروزی «اسلام گرایان» در مصر توهم استقرار یک جمهوری اسلامی دیگر در مصر نموده و روز دیگر با سخنان انتقادی مرسی نسبت به سوریه به خون وی تشنه می شوند. یک روز معارضین لیبیایی را «انقلابیون» نامیده و روز دیگر با سلطه غرب بر لیبی، اخبار این کشور و انقلابیون سابق را از باکس خبری خود حذف می کنند! یک روز حماس را به خاطر مواجهه با رژیم صهیونیستی تقدیس می کنند و روز دیگر به خاطر سخنان ضدسوری رئیس دفتر سیاسی آن بایکوت.
 
اینها همه ناشی از «ندیدن واقعیت های جهان اسلام» و «در نظر نگرفتن اقتضائات تعامل با اهل سنت» است که وقتی وارد فضای زرد و بی اخلاق رسانه ای می شود در قالب اخبار تحریف شده و بعضا کاملا کذب تجلی می کند.
 
در شرایطی که قیام های اخیر علیه حکام ظالم و فاسق جهان اسلام نوید انقلابی معرفتی و حرکتی تکاملی در بین برادران اهل سنت به رهبری اخوانی ها جهت زدودن افکار انحرافی علمای درباری و توجیه کننده حکام ظالم را می دهد پرداختن به جزئیاتی که بعضا خلاف واقع نیز بوده و صرفا جذابیت رسانه ای دارد چه توجیهی جز کوته نگری و بی بصیرتی دارد؟ در شرایطی که انقلاب کنونی جهان اهل سنت امیدبخش تقریب معرفتی تشیع و تسنن در هدف «مبارزه با ظلم» و تشکیل نظام های مردمی همگن بوده و حرکت به سوی تحقق آرمان امت واحده و مبارزه با آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی این ظالمان اکبر را عملی تر و فراگیرترمی کند، دامن زدن رسانه های بی اخلاق به موضوعات تفرقه افکنانه و وحدت ستیز خیانتی بزرگ و تاریخی و ظلمی نابخشودنی به سرنوشت امت رسول الله(ص) است.
 
و اینها البته به معنای نادیده گرفتن موضوعات اختلافی از جمله پرونده سوریه و رد سیاست اصولی جمهوری اسلامی در تلاش برای گفت و گوی معارضین سوری و نظام حاکم نیست؛ بلکه به معنای عدم تسرّی اختلافات به هدف مشترک مقابله با رژیم صهیونیستی است که در مراسم بیست و پنجمین سالگرد تاسیس جنبش حماس در نوار غزه نیز بر تمامی مولفه های آن از «لزوم آزادسازی تمام سرزمین های اشغالی» گرفته تا «به رسمیت نشناختن موجودیت رژیم صهیونیستی» و «حق بازگشت آوارگان فلسطینی» و «آزادی قدس شریف» تاکید شد. هر چند برادران مجاهد فلسطینی در جنبش حماس نیز باید همانگونه که خود نیز پیشتر اعلام کرده بودند موضع بیطرفانه خود و عدم دخالت در مسائل سوریه را حفظ کنند چرا که مساله فلسطین و مبارزه با ظلم رژیم صهیونیستی، مساله مشترک تمام جهان اسلام و بلکه تمام گروه های حقوق بشری جهان است و لازم است از هر نوع رفتار تفرقه افکنانه که موجب خدشه دارشدن فراگیری گفتمان مقاومت می شود، پرهیز شود.
 
اتحادیه بین المللی امت واحده ضمن دعوت اساتید و اندیشمندان به برگزاری جلسات نقد و بررسی و نسبت مبانی فکری حرکت اخوان المسلمین با اندیشه های جمهوری اسلامی هشدار می دهد که استمرار این دست دروغ زنی ها و سیاه نمایی ها به انباشت بیشتر سوءتفاهمات و دوری روزافزون جمهوری اسلامی از مهمترین و قدرتمندترین جریان تقریبی و انقلابی موثر در جهان اهل سنت می انجامد که سود مستقیم آن را خط اسلام آمریکایی تکفیری و درباری در منطقه و دشمنان بیرونی درجه اول جهان اسلام به خصوص رژیم صهیونیستی و آمریکا خواهند برد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها