کد خبر: ۱۲۴۷۱۴
زمان انتشار: ۰۱:۱۳     ۲۳ فروردين ۱۳۹۲
رئيس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: در بحث سوخت راكتور هيچگونه احتياجي به كشور هاي ديگر نداريم.
به گزارش 598 به نقل از مهر، فريدون عباسي عصر پنج شنبه در حاشيه انعقاد تفاهم نامه همكاري ميان استان فارس و سازمان انرژي اتمي ايران در جمع خبرنگاران تاكيد كرد: تمامي تجهيزات ساخت راكتور استخري در داخل كشور موجود است و هيچگونه احتياجي به كشورهاي ديگر نداريم.

وي تصريح كرد: امروز ساخت جرثقيل قطبي، نوع بتن، اتاق كنترل و... براي ساخت يك راكتور در داخل كشور انجام مي شود.

فارس قطب كشاورزي هسته اي كشور مي شود

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در ادامه سخنان خود با اشاره به توافق نامه استان فارس و سازمان انرژي اتمي ايران، گفت: فارس قطب توليد محصولات كشاورزي است و در اين راستا با توجه به سياست هاي جديد سازمان انرژي اتمي در خصوص استفاده از اين انرژي در بخش كشاورزي اين توافق نامه به انجام رسيد.

عباسي تصريح كرد: سياست ما استفاده از انرژي اتمي كاربرد پرتو و ترويج كشاورزي هسته اي است تا از اين راه بتوانيم به نمونه هاي مقاوم در برابر خشكي و شوري دست پيدا كنيم.

وي ادامه داد: استان فارس به دليل اينكه از داشتن درياچه و يا نزديك بودن به آب هاي آزاد محرم است پتانسيل ايجاد نيروگاه براي توليد برق ندارد اما با توجه به سوابق فني و دانش هاي موجود در اين استان توانايي پذيرش راكتور تحقيقاتي كوچك را دارد.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران با اشاره به زمان راه اندازي راكتور فارس تاكيد كرد: بايد توجه داشت كه كار تجربي نياز به آزمايش هاي قوي دارد، امروز طراحي راكتور روبه اتمام است و ما در انتظار نهايي شدن زمين راه اندازي اين راكتور هستيم.

عباسي تصريح كرد: چنانچه اعتبارات به موقع تامين شود و اتفاقي خارج از روند عادي روي ندهد حدود سه تا پنج سال ديگر اين راكتور قابل بهره برداري است.

توليد 100 دستگاه شتاب دهنده پزشكي در كشور

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به توان استان فارس در بخش پزشكي و استفاده هسته اي در اين بخش يادآور شد: استان فارس در بحث پزشكي هسته اي از گذشته فعاليت هاي مختلفي را انجام داده اما در اين مباحث اولويت ما ساخت شتاب دهنده هاي پزشكي است.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران ادامه داد: در حال حاضر 40 دستگاه شتاب دهنده پزشكي در بيمارستان هاي كشور فعال است كه اين تعداد بايد طي 10 سال آينده به 100 شتاب دهنده پزشكي برسد.

عباسي تصريح كرد: شيراز با توجه به وضعيت جذب توريست مي تواند در بخش پرتو درماني نيز فعاليت هاي خود را توسعه دهد.

وي با اشاره به ميزان هزينه هاي راه اندازي اين راكتور در شيراز افزود: ساخت راكتور كاري ملي است كه بودجه آن را دولت پرداخت مي كند اما در بخش كشاورزي بيشتر منابع مالي استاني است و مزارع نمونه كشاورزي و مراكز علمي را استان بايد با سازمان هماهنگ كند.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران يادآور شد: در بخش تابش دهي گاما نيز بدون دريافت هزينه آن را در اختيار متقاضيان قرار مي دهيم.

عباسي تاكيد كرد: راكتور در حال طراحي براي تامين سوخت مجتمع صفحه اي از نوع استخري آب سبك با توان 10 مگاوات است و توان توليد راديو دارو و در صنايع سوخت هسته اي قابل استفاده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها