کد خبر: ۱۲۶۶۲۷
زمان انتشار: ۱۹:۲۱     ۳۱ فروردين ۱۳۹۲
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با استفاده از نانوذرات کاتیونی لیپوزوم موفق به تولید واکسنی شدند که می‌تواند در درمان سرطان مفید باشد.

جام علمی: این واکسن که سیستم ایمنی فرد را علیه یکی از مارکرهای مهم سرطان به نام Her2/neu فعال می‌کند، در صنایع داروسازی به ویژه در درمان سرطان‌هایی همچون پستان، رحم، ریه و غیره کاربرد دارد.

سید امیر جلالی، عضو هیات علمی گروه ایمونولوژی و همکارانش به طراحی پپتیدهایی از انکوژن موش و ارزیابی اثربخشی این پپتیدهای محصور در نانوذرات لیپوزوم-پلی کاتیون-دی‌ان‌ای (LPD)، برای القای پاسخ ایمنی در موش BALB / c پرداختند.

جلالی، با اشاره به مراحل انجام این پروژه افزود: در این تحقیق ابتدا با استفاده از بیوانفورماتیک، پپتیدهای ایمونوژنیکی از پروتیین Her2/neu طراحی شد. سپس در داخل نانوذرات کاتیونی به نام LPD انکپسوله شده و در ادامه به موش‌های توموری شده تزریق شد. در انتها، سایز تومور و پاسخ ایمنی در این موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: با استفاده از این نانوذرات، پپتیدهای طراحی شده از دسترس پروتئازها دور مانده و با توجه به کاتیونی بودن نانوذرات، بهتر به سلول‌های دندریتیک عرضه می‌شدند. از همه مهمتر دوز تزریقی پپتید احاطه شده در لیپوزوم بسیار کمتر از تزریق همان پپتید به صورت آزاد است.

نتایج حاکی از آن بود که با استفاده از این پپتیدها پاسخ ایمنی بسیار خوب و موثری علیه مارکرهای سرطان ایجاد شد و این پاسخ وقتی با لیپوزوم همراه می‌شدند، به طور معنی داری افزایش داشت.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها