کد خبر: ۱۴۶۸۴۱
زمان انتشار: ۱۳:۳۴     ۱۷ تير ۱۳۹۲
جاستین کارتر که حالا ۱۹ سال دارد به خاطر یک کامنت در شبکه‌های اجتماعی باید حداقل ۸ سال را پشت میله‌های زندان بگذراند. پدر و مادر او کمپینی برای آزادی او راه انداخته‌اند اما بعید است دانش‌آموز سابق مدرسه بتواند به این زودی‌ها از حکم سنگین دادگاه خلاص شود.
به گزارش 598 به نقل از مهر، «جاستین کارتر را آزاد کنید»؛این نام کمپینی است که این روزها در آمریکا برای آزادی جوان ۱۹ ساله‌ای که از ماه مارس به خاطر یک کامنت در  فیس‌بوک بازداشت شده به راه افتاده است. 
قضیه از این قرار است که جاستین کارتر  حدود ۵ ماه قبل در یک کشمکش لفظی با یک کاربر دیگر درباره یک بازی آنلاین وقتی دیوانه خوانده شد در کامنتی نوشت: آره،من واقعاً دیوانه شدم. می‌خواهم به یک کودکستان بروم و همه بچه‌ها را به گلوله ببندم. 
این کامنت  چند ماه پس از حادثه تیراندازی در مدرسه سندی‌هوک بود و گزارش آن از سوی زنی به سوی پلیس باعث بازداشت سریع جاستین شد. پدر و مادر او با اعلام اینکه این کامنت تنها یک شوخی بین چند جوان بوده خواستار آزادی پسرشان شده‌اند. آنها می‌گویند پسر آنها در زندان تحت مراقبت برای جلوگیری از خودکشی قرار گرفته است چون جاستین تصور می‌کند هیچ وقت نمی‌تواند از زندان آزاد شود. دادگاهی در آمریکا جاستین کارتر را به اتهام «تهدید تروریستی» به تحمل ۸ سال حبس محکوم کرده است. به گفته پدر و مادر کارتر او پس از کامنت خود عبارت اختصاری LOL( laughing out loud) قرار داده که در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی برای اعلام شوخی و خنده به کار می‌رود. مقام‌های قضایی آمریکا اما  این مسئله را نپذیرفته‌اند و جاستین کارتر فعلاً باید در زندان بماند.
 
خانواده کارتر می‌گویند که حتی در صورت مجرم شناختن کارتر مجازاتی که برای او در نظر گرفته شد در حد جرمش نیست. دادگاه برای آزادی جاستین وثیقه‌ای ۵۰۰ هزار دلاری را در نظر گرفته که به گفته خانواده او چند برابر وثیقه معمول برای متهمان به قتل است. 
 جک کارتر،پدر این پسر حالا کمپینی برای کمک به آزادی او راه انداخته و می‌گوید می‌خواهد به نوجوان‌ها  درباره خطراتی که  تهدیدشان می‌کند اطلاع دهد. 
برای اولین بار نیست که کسی به خاطر کامنت در آمریکا دستگیر می‌شود اما تاکنون سابقه نداشته که به خاطر این مسئله حکمی به سنگینی ۸ سال زندان صادر شود. در فصل بهار هم نوجوانی در ماساچوست از سوی نیروهای امنیتی آمریکا به خاطر کامنت و به اتهام تهدید به بمبگذاری بازداشت شد اما قاضی دادگاه تشخیص داد که کامنت این پسر تنها بخشی از شعر یک ترانه بوده است. روزنامه کریستین ساینس مانیتور با رسانه‌ای شدن ماجرای جاستین کارتر گزارش ویژه‌ای در این رابطه منتشر کرده که تعدادی کارشناسان حقوقی در آن از حکم صادر شده انتقاد کرده‌اند.
 
به گفته آنها  موج حملات اخیر به مدارس و تیراندازی و قتل دانش آموزان در  آمریکا باعث صدور چنین حکمی شده که  بی‌سابقه  بوده است. جاستین کارتر به گفته پدر و مادرش به خاطر افسردگی شدید از سوی مسئولان زندان مدتی است در سلول انفرادی قرار گرفته تا برای جلوگیری از خودکشی تحت مراقبت ۲۴ ساعته باشد. روز ۱۶ جولای قرار است دادگاه بار دیگر پرونده او را بستگی کند. حالا زندگی جاستین فقط به یک چیز بستگی دارد: قاضی کامنت او را شوخی یا جدی تشخیص دهد! 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها