کد خبر: ۱۴۶۹۴۷
زمان انتشار: ۱۹:۴۴     ۱۷ تير ۱۳۹۲
یک اندیشکده آمریکایی رهبر معظم انقلاب را باهوش‌ترین طرف در عرصه سیاست خارجی ایران دانست که تاکنون به مذاکرات هسته‌ای قدم گذاشته است.

به گزارش فارس، اندیشکده آمریکایی بروکینگز در گزارشی آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران را «باهوش‌ترین» فرد در مقابل کشورهای غربی دانست.

در این مطلب که به قلم «ماورین کالب» و «مایکل او هانلون» به رشته تحریر درآمده مسئولیت کنگره آمریکا در بحبوحه هموار شدن مسیر جنگ با ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

نگارندگان این مقاله ادعا کرده‌اند آمریکا در مسیر جنگ با ایران قرار دارد و تعهدات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را شاهدی بر این مدعا فرض کرده‌اند.

در گزارش بروکینگز انتخاب رئیس جمهور جدید ایران زمینه‌ساز حل و فصل موضوع برنامه هسته‌ای ایران دانسته شده است. 

در ادامه این مقاله آمده است: «متأسفانه هیچکدام از ما دسترسی ویژه‌ای به فایل‌های محرمانه رهبر عالی ایران یا منابع نزدیک به وی نداریم. آیت‌الله علی خامنه‌ای شاید باهوش‌ترین دیپلمات در بازار [سیاسی] ایران باشد که تا کنون پای به مذاکرات هسته‌ای ایران گذاشته است؛ وی تنها در صورتی آماده توافق با معاهده‌ای قابل قبول است که اوباما امتیازی آبرومندانه اعطا کند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «با این حال، بعد از سالها تلاش و مذاکره نشانه‌ای از اشتیاق در آیت‌الله خامنه‌ای برای موافقت دیده نمی‌شود.»

این گزارش می‌افزاید: «اگر اوباما هرگز تعهد اصلی خود برای جلوگیری از ساخت بمب اتمی توسط ایران مطرح نکرده بود با این بحران رو به گسترش روبرو نمی‌شدیم. اما او چنین کرده و ما با این بحران روبرو شده‌ایم، حالا چه باید کرد؟»

بروکینگز با اشاره به موردی از کارکرد کنگره آمریکا در سال 1966 که با برگزاری برنامه‌‌های آموزشی باعث شده بود حمایت عمومی از جنگ آمریکا در ویتنام از 63 درصد به 49 درصد کاهش پیدا کند، از کنگره آمریکا خواسته بار دیگر در مدیریت سیاست خارجی کشور ایفای نقش کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها