کد خبر: ۱۵۹۴۱۱
زمان انتشار: ۲۰:۳۰     ۳۰ مرداد ۱۳۹۲
گزارش کامل از حاشیه جلسه امروز دولتمردان/
۱۳ عضو کابینه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت به سوالات مختلف در حوزه‌های گوناگون پاسخ داد.
تسنیم، دومین جلسه هیئت دولت تدبیر و امید صبح امروز به ریاست حسن روحانی و با حضور وزراء و معاونین رئیس جمهور در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

در حاشیه این جلسه، تعدادی از وزرا به سوال‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران در خصوص حوادث این روزهای کشورهای مصر و سوریه اظهار داشت: با این اتفاقات ممکن است منطقه به سمت افراط برود و نگرانی‌هایی که در این کشورها اتفاق افتاد، ممکن است فراتر رود و به سایر کشورها سرایت کند.

وی در خصوص تماس تلفنی اشتون با وی نیز با بیان اینکه ما در مورد حوادث منطقه مصر و سوریه صحبت کردیم، افزود: اشتون برای ورود به بحث هسته‌ای ابراز تمایل کرد و ما هم تاکید کردیم که اگر اراده سیاسی در طرف مقابل وجود داشته باشد، همانگونه رهبری و ریاست‌جمهوری فرمودند، رسیدن به راه‌حل، کار دشواری نیست به شرطی که طرف مقابل بخواهد براساس شناسایی حقوق مردم ایران و رفع نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای و رسیدن به راه‌حل صلح‌آمیز حرکت کند.

وزیر امورخارجه در مورد اینکه آیا مذاکرات هسته‌ای به وزارت امور خارجه انتقال داده خواهد شد، گفت: هیچ تصمیمی در این مورد از سوی ریاست جمهوری به ما ابلاغ نشده است.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور به نیویورک یا قرقیزستان سفر می‌کند یا خیر، گفت: در این مورد رئیس جمهور باید تصمیم بگیرد و هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است. ما در حال برنامه‌ریزی سفر وی به نیویورک هستیم ولی خود رئیس جمهور باید تصمیم نهایی را بگیرند.

ظریف در مورد سفر به قرقیزستان و شرکت در اجلاس شانگهای نیز گفت: این سفر برای ما بسیار اهمیت زیادی دارد و در آن مذاکرات دو جانبه‌ای از سوی آقای روحانی با مقامات دیگر کشورها انجام خواهد گرفت و مذاکره با پوتین هم جز همین برنامه‌هاست.

وی در بخش پایانی سخنانش با محکوم کردن هر گونه دخالت خارجی در سوریه گفت: امیدوارم هستیم با یک دید بازتر و پیدا کردن راه‌حل‌‌های مناسب از خونریزی و حوادث ناگوار در این منطقه جلوگیری شود.

**علوی: برای بازگشت کسانی که بعد از اتفاقات سال 88 خلافی نکرده‌اند "تضمین" می‌دهیم

حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: کسانی که بعد از وقایع سال 88 از کشور خارج شده و خلافی مرتکب نشده باشند، پیگیر هستیم تا مشکلاتشان برای ورود به کشور حل شود.

وی افزود: برای بازگشت کسانی که بعد از اتفاقات سال 88 خلافی نکرده‌اند، تضمین می‌دهیم که مشکلی بوجود نخواهد آمد.

**دهقان: بهره‌برداری از زیردریایی فاتح جزو برنامه‌های 100 روزه وزرات دفاع است

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم در حاشیه دومین جلسه هیئت دولت  اعلام کرد: بهره‌برداری از زیردریایی فاتح جزو برنامه‌های 100 روزه وزرات دفاع است.

با تبریک فرارسیدن 31 مرداد روز صنعت دفاعی اظهار داشت: من این روز را به همه کارکنان خدوم وزارت دفاع و نیروهای مسلح تبریک می‌گویم.

وی در خصوص دستاوردهای جدید برای بهره‌برداری در روز صنعت دفاعی گفت: انشاءالله در یک فرصت مناسب خبرهای مربوط به دستاوردها را اعلام خواهیم کرد.

وزیر دفاع در پاسخ به این سوال که زیردریایی فاتح در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد و آیا مرحله تست نهایی آن به پایان رسیده است یا خیر؟ گفت: زیردریایی فاتح و همچنین دستاورهای پدافندی جزو برنامه‌ 100روز اول دولت است که انشاءالله به آنها دست خواهیم یافت.

**وزیر کشور: عجله‌ای برای تعیین استانداران جدید نداریم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور هم امروز گفت: ملاک در تعیین استانداران سوابق، تخصص، کارآمدی، تعهد و در خدمت سیاست‌های دولت بودن است.

وی با بیان اینکه عجله‌ای برای تعیین استانداران جدید نداریم، افزود: درخصوص معرفی استانداران، در حال بررسی گزینه‌ها هستیم. تغییر استانداران پس از ارزیابی اولیه و بررسی شاخص‌ها انجام خواهد شد.همچنین در انتخاب معاونین و استانداران،اصلاح طلب یا اصولگرا بودن آن فرد برایم مهم نیست.

وزیر کشور با بیان اینکه نشست‌هایی دوره‌ای با مسئولین احزاب و گروه‌های سیاسی نیز برگزار خواهد شد، گفت: هدف ما روشن کردن و بهبود وضعیت احزاب است و تلاش‌مان این است که احزاب حرفه‌ای در ایران فعالیت داشته باشند. امیداوریم خانه احزاب بتواند فعالیت خود را آغاز کند البته توسعه احزاب و قانون‌مندکردن و شفاف کردن عملکرد آنها در دستور کار ما قرار دارد.

رحمانی فضلی همچنین از آغاز تغییرات ستادی در این وزارتخانه از دو هفته آینده خبر داد.

**خبر لغومرخصی 9 ماهه زایمان مادران صحت ندارد

الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور که فعلا تنها زن عوض کابینه یازدهم است، خبر لغو مرخصی 9 ماهه زایمان مادران را تکذیب کرد و گفت: این موضوع در حال بررسی است.

وی در پاسخ به این سوال که مصوبه‌ای که هیئت دولت در اولین جلسه خود آن را مطرح کرد، شامل چه مواردی بود، گفت: فعلا 8 مصوبه مطرح شده در رسانه‌ها، به طور کامل لغو شده است.

معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: مغایرت با قانون، بار مالی داشتن و مسائل زیست محیطی از علل ابطال برخی مصوبات بوده و البته هنوز 2 مصوبه در دست بررسی است.

امین‌زاده با بیان اینکه برخی وزارتخانه‌ها خودشان داوطلبانه با مصوبه‌های قبلی مخالفت کرده بودند در پاسخ به این سوال که آیا مصوبه افزایش مرخصی زایمان مادران به 9 ماه ابطال شده یا خیر؟ اظهار داشت: این مصوبه هنوز لغو نشده و در دست بررسی است و باید نظر وزارت بهداشت و بررسی‌های لازم در این باره صورت بگیرد تا نظر نهایی نیز اعلام شود.

**خبر وزیر اقتصاد از انتخاب رئیس بانک مرکزی/هدفمندی یارانه ها در جلسه امروز بررسی نشد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز در پاسخ به این سوال که آیا تصمیمی در مورد نحوه اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها گرفته شده یا خیر گفت: در جلسه امروز، در این باره صحبتی نشد اما هدف این است که مصوبات مجلس و قانون را در مورد هدفمندی یارانه‌ها اجرا کنیم.

وی افزود: باید جلو رشد نقدینگی گرفته شده و در بازار ارز ثبات حاکم شود چرا که در این صورت می‌شود هدفمندی را به نحوی صحیح عملیاتی کرد.

وزیر اقتصاد درپاسخ به این سوال که گفته می‌شود طرح‌های ناتمام دولت قبلی در این دولت در دستور کار قرار نخواهد گرفت، تصریح کرد: طرح‌های نیمه تمام ربطی به دولت گذشته و فعلی ندارد و با توجه به کمبود منابع مالی، بایستی طرح‌های عمرانی را اولویت‌بندی کنیم و عمده منابع‌مان را به سمتی سوق دهیم که زودتر به نتیجه برسد.

طیب‌نیا همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رئیس بانک مرکزی چه زمانی تعیین خواهد شد گفت: انشاءالله به زودی معرفی خواهند شد.

** نجفی: برای افزایش سفرها برنامه داریم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدعلی نجفی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که فعالیت رسمی خود را در این سازمان از روز گذشته آغاز کرده است، در پاسخ به این سوال که یکی از روزنامه‌ها آماری منتشر کرده مبنی بر اینکه در طول سال تنها 47 درصد مردم می‌توانند سفر داشته باشند، گفت: بنده این آمارها را تائید نمی‌کنم و باید به یک آمار دقیق در این زمینه دست یابیم و سپس اظهارنظر کنیم.

وی افزود: با جمع‌بندی و رسیدگی به کمبودها برنامه‌ای برای افزایش سفر برای مردم خواهیم داشت.

**برنامه 100روزه صنعت هفته آینده ارائه خواهد شد

محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت هم یکی دیگر از دولتمردانی بود که در حاشیه جلسه امروز دولت به سوال خبرنگاران پاسخ داد.

نعمت زاده درباره اینکه شما قرار بود برنامه صد روزه ای در حوزه صنعت اعلام کنید و بعد از آن با وزیر اقتصاد جلسه ای داشته باشید، گفت: ما این موضوع را اعلام کردیم و این برنامه را در مدت یک هفته آینده  ارائه خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در واقع برنامه کوتاه مدت ما همین برنامه صد روزه است که مقدمات آن فراهم می شود و بعد از آن در طول زمان برنامه های بعدی را اعلام خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تعیین نرخ خودرو افزود: فعلاً در دولت تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است و ما در حال بررسی هستیم و تا دو سه هفته آینده نتیجه اعلام می‌شود.

نعمت زاده همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص سیاست های این وزارتخانه در بخش معدن، اظهارداشت : اکنون در این خصوص درحال برنامه ریزی هستیم، اما این چیزی نیست که در مدت یکی دو روز بتوانیم به نتیجه برسیم.

وی گفت: بخش معدن قطعاً باید فعال‌تر از گذشته باشد.

**چیت‌چیان: نخستین جلسه بررسی معضل دریاچه ارومیه هفته آینده برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو  یکی دیگر از اعضای تیم اقتصادی دولت بود که به تشریح برنامه های این وزارتخانه پرداخت و گفت: موضوع مدیریت مصرف آب از مسائلی است که به صورت فشرده روی آن فعالیت می کنیم، چرا که مدیریت منابع ما در گرو مصرف صحیح آب در بخش کشاورزی خواهد بود.

وی ادامه داد: در بحث تأمین برق سال آینده نیز کار فشرده ای انجام می دهیم و این موضوع اهمیت دارد.

وزیر نیرو گفت: بحث بدهی‌های وزارت نیرو به پیمانکاران و بخش خصوصی نیز از مسائل دیگری است که روی آن کار می‌کنیم.

چیت چیان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه یکی از مصوبات هیئت دولت در نخستین جلسه، بحث دریاچه ارومیه بود و بررسی این موضوع به کجا رسید و چه تصمیمی اتخاذ شده است؟ اظهارداشت: همه طرح‌هایی که در گذشته روی آن کار شده بود و تمام سوابق مسئله را جمع آوری می‌کنیم و بخشی را نیز جمع‌آوری کرده‌ایم و به یاری خدا هفته آینده نخستین جلسه این کمیته را برگزار و اقدامات گذشته را مرور و ارزیابی کنیم تا مشخص شود برای آینده درباره چه موضوعی بحث کنیم و امیدواریم تا دو ماه آینده نتیجه کار به هیئت دولت ارائه شود.

**حجتی: من مسئول قاچاق گندم نیستم

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز که پس از هشت سال دوباره به هیئت دولت برگشته است در خصوص روند قاچاق گندم تولید داخل و واردات گندم،گفت: من مسئول قاچاق نیستم بلکه مسئول بخش تولید هستم.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از قاچاق گندم تولید داخل و واردات گندم باید طرح‌های افزایش تولید را قبل از کشت، دنبال کنیم تا تولید، اقتصادی باشد و افزایش محصول را در پی داشته و قیمت‌ها نیز منطقی باشد.

**برنامه‌های وزیر ارتباطات برای بخش خصوصی

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در مراسم تودیع و معارفه خود بر ایجاد آرامش در این وزارتخانه تاکید کرده بود در حاشیه جلسه هیئت دولت بر اهمیت بخش خصوصی اشاره کرد و به خبرنگاران حوزه دولت، گفت: در حمایت از بخش خصوصی برنامه‌ای داریم که در دوره متوسط و کوتاه مدت زیر ساختارها را فراهم و برای بهره‌وری از بنگاه‌های کوچک و متوسط، بخش خصوصی را فعال کنیم.

وی ادامه داد: بخشی را راه اندازی خواهیم کرد تا مردم و بخش‌های مختلف آن چرا که فکر می‌کنند به آنها اجحاف شده یا فشاری وارد شده، بررسی کنیم تا همه چیز بر اساس قانون باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح‌کرد: اشکالی هم وجود دارد در مورد خدمات مختلفی که اپراتورهای ثابت و همراه ارائه می‌دهند و مردم فکر می کنند این خدمات رایگان است اما با فعال کردن شماره‌ای به طور مرتب هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند، مردم باید با این مقررات آشنایی داشته باشند.

**پورمحمدی: مردم خیلی وقت‌ها از پشت صحنه‌ها خبر ندارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری که پس از شش سال غیبت به جلسات پاستور راه یافته است در پاسخ به این سوال که برای جلوگیری از ویژه خواری‌ها چه اقداماتی انجام خواهید داد، گفت: باید مطالعات کارشناسی قبل از مصوبات، خوب انجام شود اما گاهی اوقات به دلیل بی‌دقتی مصوبه‌ای از جایی پیشنهاد و به سرعت تصویب می‌شود و عملا امتیاز ویژه و فوق‌العاده درآمد سازی برای جمعی، بخشی و منطقه‌ای ایجاد می‌کند که تبعات زیادی را به همراه دارد.

وی با تاکید بر دقت و حساسیت دولت در اینگونه مسائل،‌ خاطر نشان کرد: قرار شده است درباره مصوبات قبل از تصویب، مطالعات خوبی صورت گیرد تا مصوبات برای عموم مردم مفید باشد و امتیاز خاصی برای فرد، گروه و جناح خاصی نباشد.

وزیر دادگستری در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی خود در مورد مصوبات تصویب شده به مردم نیز اظهار داشت: این مصوبات منتشر می‌شود اما مردم خیلی وقت‌ها از پشت صحنه‌ها خبر ندارند، مهم این است که تیم تصویب کننده دقت کند و اجازه ندهد چنین مصوبات خاص تصویب و بخشی از فعالان اقتصادی تبدیل به غول اقتصادی شوند.

پرومحمدی با بیان اینکه دقت در دولت‌های قبلی بوده و اکنون هم هست، خاطرنشان کرد: دیگر دستگاه‌ها هم در نظارت قوه قضاییه کمک می‌کنند و این جزو روال جاری و عادی ماست که باید آن را تعقیب کنیم.

پور محمدی در پایان در باره زمان مشخص شدن ریاست سازمان بازرسی کل کشور نیز گفت: در این باره به قوه قضاییه مشورت داده‌ایم و آنها نیز در حال رایزنی هستند.

**آخوندی: سیاست‌ها و تصمیمات اتخاذ شده در مورد مسکن مهر "عیناً" ادامه پیدا می‌کند

عباس احمد آخوندی وزیر راه و شهرسازی که این روزها به جای علی نیکزاد پرکارترین وزیر دولت دهم این وزارتخانه را مدیریت می کند، درخصوص مسکن مهر که سوژه اکثر رسانه ها و مطبوعات شده است، گفت: سیاست‌ها و تصمیمات اتخاذ شده در مورد مسکن مهر عینا ادامه پیدا می‌کند و قرار نیست طرح‌های نیمه تمام آن متوقف شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره افتتاح کامل آزاد راه تهران شمال گفت: ساختار مشارکت این طرح و نحوه مدیریت آن ایراد زیادی دارد و با توجه به اینکه این طرح 18 سال است نیمه تمام است، ایراد فنی و اجرایی کمتری دارد اما مشکل بیشتر به ساختار مشارکت و مدیریت بر می‌گردد که باید در آن تجدید نظر شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها