کد خبر: ۲۱۳۹۲
زمان انتشار: ۱۵:۵۷     ۰۵ مهر ۱۳۹۰
سخنان برخی نمایندگان مبنی بر خراب بودن دستگاه ثبت‌رأیشان اتفاقات جالبی در مجلس رقم زد.

به گزارش 598 به نقل از فارس، نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) پیشنهاد حذف بند «ث» ماده 6 طرح نظارت بر مجلس را ارائه داد که موجب آن تصمیمات هیئت نظارت د رخصوص لغو عضویت نمایندگان خاطی در مجامع و شوراها را قطعی می‌دانست.

قاضی‌پور گفت: شما می‌خواهید با تصویب این مورد حق شهروندی را از نمایندگان بگیرید و قاتل و جاسوس و اختلاس‌گر میلیارد تومانی حق اعتراض به رأی صادره را داشته باشند اما نمایندگان هیچ حق اعتراضی به رأی هیئت را نداشته باشند.

وی با مهم خواندن این موضوع در ماده 6 گفت:‌بنده در حال حاضر رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سهام واگذار شده سایپا هستم و شما نمایندگان که در صحن علنی به متن قرائت شده درباره گزارش این هیئت رأی دادید اما شرکت سایپا علیه بنده حقیر شکایت کرده است و در حال رسیدگی در دادسرا است.

قاضی پور همچنین گفت: اگر این مورد در ماده 6 را تصویب کنید از فردا شکایات فراوانی برای اعضای کمیته‌های تحقیق و تفحص شروع خواهد شد.

پیشنهاد قاضی پور هیچ مخالفی نداشت و به همین دلیل نماینده موافق این پیشنهاد نیز سخنرانی نکرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس پیشنهاد قاضی پور را به رأی نمایندگان گذاشت که وکلای ملت به این پیشنهاد 101 رأی موافق، 18 رأی مخالف و 23 رأی ممتنع دادند.

لاریجانی گفت: این پیشنهاد تصویب نشد و یک رأی بیشتر نیاز داشت که تصویب شود.

محمدحسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه پس از رأی‌گیری، خطاب به رئیس مجلس گفت: آقای مقیمی پیش از آغاز رأی‌گیری به بنده اعلام کردند که دستگاه ثبت رأی وی خراب است که لاریجانی به وی پاسخ داد ما این گونه نمی‌توانیم رأی گیری کنیم و این پیشنهاد تصویب نشده است.

یکی از نمایندگان در جریان این موضوع دستگاه ثبت رأی خود را کاملا از روی میز بلند کرد و تجهیزات آن را جدا کرد و گفت که دستگاه ثبت رأی بنده نیز خراب است و بنده رأی مثبت به این پیشنهاد بدهم.

لاریجانی در پاسخ به وی گفت: آقای موسوی دستگاه ثبت رأی خود را کلا بلند کرد و تجهیزاتش را جدا کرد و بهتر است دستگاهشان را پست کنند.

پس از این اعتراضات نمایندگان و موضوعی که فرهنگی آن را مطرح کرد، علی لاریجانی رئیس مجلس قبول کرد که این پیشنهاد را تصویب شده اعلام کند که بر این اساس پیشنهاد قاضی پور به تصویب رسید.

در ادامه این جلسه احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس طی تذکری با استناد به ماده 121 آیین نامه داخلی پارلمان، نسبت به تغییر رأی و تصویب یک پیشنهاد از سوی لاریجانی انتقاد کرد و گفت: شما زمانی که اعلام رأی می‌کنید، به چه مجوزی رأی نمایندگان را تغییر می‌دهید؟!

وی افزود: اگر دستگاه رأی‌گیری نمایندگان ایرادی داشت نباید رأی گیری می‌کردید و پس از رأی‌گیری نیز شما راه دیگری نداشتید جز اینکه به تابلو اعتماد کنید.

توکلی خطاب به لاریجانی با تأکید بر اینکه رویه‌ای که شما در پیش گرفته‌اید رویه‌ای خطرناک است گفت: شما یا باید به تابلو اعتماد کنید یا آنکه تابلو را از حیز اعتبار بیندازید.

لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر توکلی گفت: موضوع آنقدر هم که شما می‌گویید خطرناک نیست و تعدادی از نمایندگان پیش از آغاز رأی‌گیری به آقای فرهنگی اعلام کرده بودند که دستگاه ثبت رأی آنها خراب است و از آنجایی که اختلاف تنها سر یک رأی بود، ما تغییر دادیم و  استنادتان به این ماده درست نیست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها