کد خبر: ۲۱۶۸۵
زمان انتشار: ۱۲:۴۰     ۰۹ مهر ۱۳۹۰
مهر: در پی انتشار خبر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی گروه آریا رکورد اختلاس در ایران شکسته شد و برخی از رسانه های خارجی این رسوایی را بدتر از کلاهبرداری بانک سوئیسی "یو بی اس" دانستند.

اختلاس سه هزار میلیارد تومانی معادل 2 میلیارد و 700 میلیون دلار توسط گروه "آریا" از بانک صادرات بازتاب گوناگونی  در رسانه های جهان داشت برخی از رسانه های خارجی گزارشهای لحظه به لحظه از سرنوشت مدیرعامل مستعفی بانک ملی منتشر کردند و برخی دیگر از این آب گل آلود ماهی گرفته و با جوسازی های خود و سوء استفاده از این وضعیت سعی کردند تا فضای جمهوری اسلامی ایران را ملتهب نشان دهند.

روزنامه انگلیسی "گلوب اند میل" در گزارشی نوشت : "محمدرضا خاوری" مدیر عامل سابق بانک ملی که تابعیت ایرانی و کانادایی دارد، هم اکنون در یک خانه سه میلیون دلاری اقامت دارد.


به نوشته این روزنامه انگلیسی، خاوری که سه شنبه گذشته به دلیل انتشار شایعاتی درباره اختلاس بانکی از سمت خود کناره گیری کرد، روز چهارشنبه از لندن به فرانکفورت و سپس به تورنتو پرواز کرد.

گلوب اند میل درادامه از این اختلاس سه هزارمیلیارد تومانی به عنوان بزرگترین اختلاس درتاریخ ایران یاد می کند و می نویسد: این میزان اختلاس حتی بیش از کلاهبرداری دو میلیارد دلاری در بانک سوئیسی "یو بی اس" است.

این درحالی است که مقامات کانادایی دراین باره ابراز نظرنکردند و حتی دولت اعلام کرد که هیچ قراردادی را با ایران در رابطه با استرداد افرادی که متهم به کلاهبرداری هستند، امضا نکرده است.

بانک یو بی اس سوئیس با دارا بودن چندین هزار کارمند در مرکز مالی لندن از ضرر دو میلیارد دلاری در معاملات غیرقانونی یکی از کارگزارانش در شعبه لندن خبر می دهد و  پلیس نیز مردی 31 ساله را در این رابطه بازداشت کرد.

انتشار خبر این کلاهبرداری تا حدودی باعث ورشکستگی این بانک سوئیسی و کاهش ارزش شاخص سهام این بانک در بازار بورس زوریخ شد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز با پرداختن به خبر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از بانک صادرات نوشت : مدیر عامل بانک ملی به دلیل بزرگترین کلاهبرداری در تاریخ ایران و مشکلاتی که برای "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهوری این کشور به بار آورد مجبور شد تا از سمت خود استعفا دهد و به کانادا فرار کند.

تصویری از خانه 2.925 میلیون دلاری معادل 3.8 میلیارد تومانی خاوری در تورنتو    

این خبرگزاری در ادامه از نقش هفت بانک دولتی و خصوصی در این پرونده مالی و جعل چندین نامه از بانک صادرات برای گرفتن وام به منظور خرید شرکت های دولتی خبر داد.

واشنگتن پست نیز در گزارشی با اشاره به این اتفاق ادعا کرد: نام چندین نفر از مقامات ایرانی در این رسوایی به چشم می خورد که نقش بسزایی را در این اختلاس سه هزار میلیارد دلاری برعهده داشتند.

روزنامه واشنگتن پست در ادامه از استعفای محمدرضا خاوری مدیرعامل بانک ملی،"محمد جهرمی" مدیرعامل بانک صادرات و "ولی الله ضرابیه" مدیر عامل بانک سامان و"فرزاد احمدی" یکی از اعضای هیئت مدیره بانک ملی خبر می دهد.

رسانه های غربی که همواره تلاش کردند تا در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران دخالت کرده و وحدت و اراده مردم را خدشه دار کنند از اختلاف موجود میان دولتمردان ایرانی و تاثیرات این اختلاس برحوزه سیاست خبر می دهند و رئیس دفتر احمدی نژاد را به مشارکت دراین پرونده متهم کرده و از "حمید پورمحمدی" قائم مقام بانک مرکزی به عنوان رهبر جریان انحرافی در شبکه بانکی یاد می کنند.  

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نیز با اشاره به افزایش انتقادها از عملکرد دولت و رئیس جمهوری ایران نوشت: با این وجود دولت جمهوری اسلامی ایران هرگونه ارتباط با این پرونده اختلاس را رد می کند.

این روزنامه انگلیسی ادعا کرد: تحلیلگران بر این باورند که مخالفین احمدی نژاد در تلاش هستند تا تلاش حامیان رئیس جمهوری ایران را برای کسب اکثریت در انتخابات مجلس در مارس آتی تضعیف کنند.

شبکه خبری "بی بی سی" نیز که همواره اخبار ایران را بزرگ نمایی  کرده و وارونه جلوه می دهد و همواره برای تفرقه افکنی در جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است، به پیامدهای سیاسی این اختلاس سه هزار میلیارد دلاری پرداخته و ادعا کرد: پس از علنی شدن بزرگترین اختلاس در تاریخ ایران، نزدیکان دولت سعی کردند تا خود را کاشف این رویداد بزرگ بنامند.
اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها