کد خبر: ۳۱۶۰۰۸
زمان انتشار: ۱۰:۱۰     ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
وقتی که حامیان دیروز توافق در دفاع از تفاهم لوزان شانه خالی می‌کنند:
برخی از مطلعین علت حضور الیاس حضرتی در برابر محمدی محمدی که به عنوان یکی از منتقدین جدی توافق ضعیف ژنو و لوزان شناخته شده است عدم تمایل و دست خالی حامیان دیروز توافق لوزان برای حضور در مناظرات را دارد و به همین دلیل پس از یک هفته رایزنی دست اندرکاران برنامه نگاه یک از بین طرفداران توافق با امریکا فقط الیاس حضرتی حاضر به حضور در این مناظره شد.
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، شب گذشته در برنامه نگاه یک مناظره ای با موضوع «بررسی آخرین تحولات هسته‌ای » با حضور مهدی محمدی و الیاس حضرتی برگزار شد. مناظره ای که به علت عدم توازن معلومات و دانش فنی طرفین مناظره بی بحثی یک طرفه تبدیل شد.

برخی از مطلعین علت حضور الیاس حضرتی در برابر محمدی محمدی که به عنوان یکی از منتقدین جدی توافق ضعیف ژنو و لوزان شناخته شده است عدم تمایل و دست خالی حامیان دیروز توافق لوزان برای حضور در مناظرات را دارد و به همین دلیل پس از یک هفته رایزنی دست اندرکاران برنامه نگاه یک از بین طرفداران توافق با امریکا فقط الیاس حضرتی حاضر به حضور در این مناظره شد.

مناظره ای که به علت عدم دانش فنی الیاس حضرتی و بی اطلاعی ایشان از روند کلی مذاکرات هسته ای کشورمان در سالیان گذشته به یک بحث یک طرفه فنی و کارشناسی از سوی مهدی محمدی و تلاش الیاس حضرتی برای سیاسی جلوه دادن نقد مذاکرات سوق پیدا کرد.

نقد علمی و حقوقی مهدی محمدی به بیانیه لوزان حاوی نکات و انتقادات جدی فراوانی بود که بخشی از متن سخنان ایشان و همچنین مباحث سیاسی الیاس حضرتی در برنامه نگاه یک به همراه فایل صوتی کامل این مناظره در ادامه می آید.


در ابتدای مناظره"الیاس حضرتی" مدیرمسئول روزنامه اعتماد با انتقاد از صداوسیما به خاطر نگاه انتقاد محوری که دارد و توصیه به رسانه ملی برای پشتیبانی از مذاکرات هسته‌‏ای ایران، اظهار داشت: پروند هسته‌‏ای در سطح ملی یکی از مهم‏ترین پرونده‌‏ها در طی چند دهه گذشته بوده و در 10 تا 12 سال گذشته مذاکراتی در برهه‌‏های مختلف انجام و با تغییر و تحولاتی که انجام شده همه دیدگاه‌‏های خود را بیان می‌‏کنند.

حضرتی گفت: اراده ما بر این است که در مذاکرات به توافق برسیم و توافقی که در این زمینه نوشته می‌‏شود به صلاح‏دید مسئولین امضا می‌‏شود یا نمی‌‏شود.

در ادامه برنامه نگاه یک "مهدی محمدی" کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به این که ما درباره مذاکراتی صحبت می‏‌کنیم که سرنوشت کشور در اقتصاد، امنیت، علم و سایر ابعاد حداقل در سه دهه آینده به آن گره خورده است با انتقاد از دولت برای آستانه تحمل پایین آن، گفت: در 14 ماه گذشته صداوسیما در را بر روی منتقدین بسته بود تا مذاکره ‏کنندگان در یک فضای بی‏‌رقیب به بیان دیدگاه‏‌های خود بپردازند که این موضوع طبیعی است که البته نباید از مذاکرات هسته‏‌ای موضع‏‌گیری‏‌ها و برداشت‌‏های انتخاباتی شود که متأسفانه مسئولین دولتی به صورت‌‏های مختلف آن را مطرح می‏‌کنند.

وی با انتقاد از بیانیه ژنو عنوان داشت: اگر سه ماه انتخابات ریاست جمهوری به تعویق می‏‌افتاد در آلماتی توافق بسیار خوبی انجام می‏‌‍‌‌‌‌‌‍‌‌شد که فرسنگ‌‏ها با ژنو فاصله داشت، پیشرفتی که حاصل شد حتی مسئولین این دولت را شگفت زده کرد و باید بدانیم توافقی خوب است که زیرساخت‌‏ها را حفظ و تحریم‌‏ها را لغو کند و مردم به دنبال لغو تحریم هستند و متنی که امضا شده بهتر است برای این که به نفع جمهوری اسلامی ایران باشد از آن به عنوان توافق نام نبریم.

در ادامه این برنامه حضرتی گفت: ما در مذاکرات به دنبال این بودیم که اولاً از اراده خود دفاع کنیم و در این مذاکرات غربی‏‌ها حقوق ما را پذیرفتند و اصل غنی‌‏سازی پذیرفته شد و ثانیاً لغو تحریم‏‌ها یکی دیگر از اهداف ما بود که تاکنون که هیچ سندی امضا نشده سازمان تحریم به هم ریخته و فدراسیون روسیه تصمیم دارد تا سامانه اس 300 را به ایران تحویل بدهد و اروپا قراردادهای تجاری خود را آماده امضا کرده و راه خود را از آمریکا جدا می‏‌کند و منتظر است تا به محض حصول توافق قراردادهای تجاری با ایران را امضا کند.

وی با اشاره به انشقاق بین آمریکا، اسرائیل و اروپا به عنوان یکی از دستاوردهای مهم مذاکرات هسته‌‏ای، یادآور شد: انسجام بین آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا کم رنگ شده و اوباما درباره ساختمان تحریم‏‌ها و شکسته شدن زیرساخت‌‏های تحریم اذعان داشته که ما یکسری محدودیت‏‌های نظارتی را پذیرفته‌‏ایم و در قبال آن تحریم‌‏ها لغو می‌‏شود و این به معنای مذاکرات برد – برد است و بنا داریم مذاکرات برد – برد داشته باشیم.

در ادامه برنامه نگاه یک مهدی محمدی با اشاره به تلاش ایالات متحده آمریکا و برخورد آن با ایران به عنوان یک استثنا در جهت محدود کردن غنی‏ سازی در ایران عنوان داشت: طبق ماده 4 ان.پی.تی هیچ محدودیتی در غنی‌‏سازی وجود ندارد و در مذاکرات با طرف غربی اولاً باید تحریم‏‌ها به طور کامل لغو شود و امنیت کشور را تأمین کند و انتهای این توافق را مشخص کند.

وی گفت: یکی از مسئولین آمریکایی گفته است ما تبدیل به نیروی هوایی ایران شده‌‏ایم و سردار سلیمانی در منطقه نقش‌‏آفرینی می‏‌کند.

این کارشناسی مسائل سیاسی افزود: لغو تحریم‏‌ها یکی از فاکتورهای مهم توافق لوزان است و در توافق ژنو یک قرارداد امضا شده که باید تحریم‏‌ها بازگشت‏‌پذیر و تعهدات به صورت هم‏زمان اجرا شود و زیرساخت تحریم‏‌ها باید دستکاری شود.

در ادامه برنامه نگاه یک حضرتی با انتقاد از سخنان محمدی درباره مذاکرات دولت گذشته و شکست رویکرد دولت دهم اظهار داشت: شما مدت‏‌ها بحث‏تان این بود که مذاکرات در آلماتی یا بغداد برگزار شود و این که شما می‏‌گویید اگر انتخابات ریاست جمهوری به تعویق می‏‌افتد، به یک توافق خوبی می‏‌رسیدید اصلاً صحیح نیست و جریانی در کشور وجود دارد که می‏گوید آمریکا اصلاً قابل مذاکره نیست؛ اما آنچه که مهم است این است که همه چیز در دهم تیر ماه در اتاق مذاکرات مشخص می‏‌شود و تیم مذاکره‏‌‎کننده تلاش می‏‌کند تا تحریم‌‏ها یک شبه لغو شود.

مدیر مسئول روزنامه اعتماد در ادامه یادآور شد: توافقی، توافق خوب است که عزت ملت را تأمین و حق غنی‌‏سازی را بپذیرد و تحریم‌‏ها را بردارد و از این نظر واقعیت این است که تحریم‏‌های ریاست جمهوری و اتحادیه اروپا در همان زمان امضای قرارداد برداشته می‌‏شود و تحریم‌‏های شورای امنیت بر اساس زمان لغو می‌‏گردد و تحریم‌‏های کنگره نیز قابل بحث است اما شما در مذاکرات در گذشته تصمیم داشتید که مشکلات جهان اسلام را حل کنید که باید به نکته توجه کرد که تیم مذاکره‌‏کننده صرفاً درباره موضوعات هسته‏‌ای مذاکره می‏‌کند و لاغیر.

در ادامه برنامه نگاه یک، محمدی با اشاره به این که متن توافق لوزان نگران‏ کننده است، یادآور شد: در تحریم‌‏های اتحادیه اروپا تنها تحریم‏‌های مرتبط با انرژی هسته‏‌ا‌ی و آن هم بخش‏‌های اقتصادی و مالی رفع می‌‏شود و این در حالی است که همه این‏ها مشروط بر انجام تعهدات کلیدی توسط ایران است که یکی از این تعهدات موضوع نظارت بر تأسیسات دفاعی، موشکی و دانشمندان هسته‏‌ای ماست که آن‏ها کل تعلیق تحریم را به یک کار غیر محقق شده گره زده ‏اند و باید به قدرت کشور واقف باشیم و اگر قرار بر این است که بخشی از امنیت ملی را معامله کنیم باید کاغذ را درست مطالعه کنیم و اگر ثمره مقاومت ملت ایران این توافق نیم بند است اصلاً راضی‏ کننده نیست و باید به صورت جدی مطالعه بر روی تفاهم‏‌نامه صورت گیرد.

در ادامه این مناظره الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد با اشاره به دلسوزی و تعهدات تیم مذاکره ‏کننده و توضیحاتی که آن‏ها به ملت ایران داده ‏اند، یادآور شد: بحث‌های مختلف از جمله غنی ‏سازی در روال اصولی خود پیش می‏ رود.

در ادامه این گفتگو محمدی درباره تحریم‏‌های آمریکا اظهار داشت: چیزی که درباره تحریم‏‌های آمریکا می‏‌بینیم این است که آن‏‌ها می‏گویند تحریم‏‌ها تعلیق می‏‌شوند و لغت لغو تحریم‌‏ها را به کار نمی‌‏برند، به این معنی که زیرساخت‏‌های قانونی تحریم‏‌های کنگره باقی نگه داشته می‏‌شود.

تصریح کرد: این موضوع در حالی است که دوستان ما همیشه می‏‌گویند مسائل داخلی آمریکا به خود آن‌‏ها مربوط است و به ما چه ربطی دارد که دولت آمریکا نمی‏‌تواند کنگره را متقاعد کند.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: ما حق داریم وقتی تحریم‌‏های بنیادین را در برنامه هسته‏‌ای خود اعمال می‏‌کنیم، زیرساخت‏‌های قانونی آمریکا توسط کنگره برداشته شده باشد و این دولت آمریکاست که باید کنگره را متقاعد کند.

وی با بیان این که در این توافقنامه تأکید شده که همه چیز موکول به آن است که ایران تعهدات خود را به طور کامل اجرا کند و پس از آن است که تحریم‌‏های آمریکا تعلیق خواهد شد، گفت: سوالی که اینجا مطرح می‏‌شود این است که اگر ما تعهدات خود را اجرایی کنیم و پس از آن آمریکا بهانه آورد، دست‏مان به کجا بند است.

محمدی ادامه داد: آقای موسویان که جز امنای تیم مذاکره‏‌کننده است، اخیراً طی سخنرانی خود در نیویورک اعلام کرده که زمان بازگشت‏‌پذیری 6سال است که اگر ما تعهدات خود را اجرایی کنیم و در آن زمان آمریکا به تعهدات خود عمل نکند که احتمال آن نیز کم نیست، آن زمان است که برنامه ما 6 سال عقب خواهد افتاد و این جا این سوال مطرح می‌‏شود که چه کسی قرار است این زمان 6 ساله را جبران کند.

وی تأکید کرد: بر این اساس ما تأکید داریم باید در روزی که توافق امضا می‌‏شود آمریکایی‏‌ها تمام تحریم‏‌ها را به صورت یکپارچه لغو کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه اظهارات خود به نکته دیگری اشاره کرد و گفت: بر اساس تعهداتی که ما قبول می‏‌کنیم، ما تأسیسات خود را دستکاری خواهیم کرد یعنی زیرساخت‏‌های خود را جمع کنیم و این در حالی است که طرف مقابل ما تحریم‏‌ها را تعلیق می‏کند لذا اگر قرار است طرف مقابل تنها تحریم‏‌های خود را تعلیق کند ما نیز باید فعالیت‏‌های خود را صرفاً به حالت تعلیق نگه داریم.

وی با طرح این سوال که چرا طرف مقابل تنها قرار است زیرساخت تحریم‌‏های خود را نگه دارد اما ما زیرساخت‏‌های خود را جمع کنیم، گفت: اگر قرار است موازن‌ه‏ای وجود داشته باشد لازم است اولاً تعهدات به صورت یکسان بازگشت‏ پذیر باشد، ثانیاً همزمان باشد و ثالثاً اگر قرار باشد آن‏ها چیزی را لغو کنند ما نیز مانند آن‏ها عمل کرده و اگر قرار است آن‏ها صرفاً تحریم‏‌ها را به حالت تعلیق نگه دارند ما نیز مانند خود آن‏ها عمل می‏‌کنیم.

در ادامه برنامه امشب حضرتی در پاسخ به این سوال که بحث تحریم‌های ثانویه شامل چه مواردی می ‏شود و آیا این تحریم‏‌ها دست آمریکا را برای عهدشکنی باز خواهد گذاشت یا خیر، گفت: از ابتدای انقلاب ما در تحریم بودیم تا این که این تحریم‏‌ها به مباحث هسته‌ای رسید که در این جا نیز بخشی از تحریم‏‌ها توسط رئیس جمهور صورت گرفت و بخشی توسط کنگره انجام شد که در خصوص تحریم‏ های کنگره بحث‏ها پیچیده است.

وی با تأکید بر این که باید تحریم‏ ها باید یکجا و همزمان برداشته شود، گفت: این موضوع آرزوی ماست و قطعاً تیم مذاکره‏ کننده نیز به دنبال آن است اما در سر میز مذاکره قرار نیست که طرف مقابل هر چه را که آرزوی ماست بپذیرد.

حضرتی ادامه داد: زمانی آرزوی طرف مقابل این بود که ما غنی‏ سازی خود را به صفر برسانیم اما نتوانست اراده خود را بر ما تحمیل کند. طبیعی است ما محدودیت‏ هایی داریم که در خصوص این محدودیت‏ ها این تصمیم ‏گیران کشور هستند که به مذاکره‏ کنندگان دستور می ‏دهند این محدودیت‏ ها را بپذیرند یا نپذیرند.

مدیرمسئول روزنامه اعتماد به تشریح تحریم ‏های ثانویه پرداخت و گفت: بر اساس بیانیه سوئیس قرار است آن چه را که ما بر اساس این تفاهم‏نامه تعهد کردیم، توسط آژانس راستی ‏آزمایی شود و پس از آن است که بخشی از تحریم ‏ها برداشته می ‏شود.

حضرتی با تأکید بر این که این تحریم‏ها صرفاً در موضوع هسته‏ ای است، گفت: اگر این داستان به شکلی که عنوان شد، صورت پذیرد، روال طبیعی کار انجام خواهد شد اما اگر بعد از دو سه ماه که آژانس راستی ‏آزمایی کرد آمریکایی‏ ها عهدشکنی کنند ما دوباره می‏ توانیم به فعالیت‏ های پیشین خود برگردیم.

در ادامه این گفتگو محمدی در پاسخ به این سوال که گفته شده هرچند توقف تحریم‏ های آمریکا به دو قید ثانویه و هسته ‏ای محدود شده اما در عمل همه تحریم‏ های مهم که تأثیر زیادی بر اقتصاد کشور داشته را شامل می ‏شود و تحریم ‏های باقیمانده تحریم‏ های تأثیرگذاری نیست، اظهار داشت: متأسفانه به این صورت نیست بلکه در آن بخش آمریکا تأکید می‏ کند که تنها تحریم‏ های ثانویه را برمی ‏دارد و تحریم‏ های اولیه باقی می‏ماند و این جا این سوال ایجاد می‏ شود که چه کسی قرار است مشخص کند کدام تحریم اولیه است و کدام ثانویه و اینجا یک باب سوءاستفاده وسیع برای آمریکایی‏ ها باز خواهد شد و اینجا آمریکایی ‏ها قادر خواهند بود که انواع بازی‏ ها را درآورند لذا یکی از مهم‏ترین اصلاحاتی که باید در این متن انجام شود این موضوع است و باید از سوی تیم مذاکره‏ کننده کشورمان مشخص شود که آن‏ها موظف هستند تمام تحریم ‏ها را بردارند و اگر برندارند نمی‏توانند امتیازات از ما بگیرند.

وی تأکید کرد: نکته ‏ای که حائز اهمیت است این است که وقتی این امتیازات را می ‏دهیم، تحریم ‏ها باید یکپارچه برداشته شود.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: همچنین بر اساس متن تفاهم سوئیس گفته شده که حتی تحریم‏های مرتبط با اشاعه یعنی تحریم‏های مرتبط با مواد، فناوری و تجهیزات هسته‏ ای باقی خواهد ماند که در این جا باز این سوال مطرح می‏شود که چه کسی مشخص می‏کند که فلان قطعه‏ای که ما قرار است وارد کنیم قطعه‏ای مرتبط با مباحث هسته‏ ای است یا نه لذا این مقدار محدود کردن و زدن گوشه و کنار رژیم تحریم و نگه داشتن زیرساخت تحریم‏ ها یک معنی بیشتر ندارد و آن این است که آن‏ها نمی‏ خواهند تحریم‏ ها را بردارند بلکه می‏خواهند زیرساخت تحریم را نگه دارند چرا که با تحریم کار دارند و حوزه‏ های منازعه آن‏ها با ما ادامه دارد.

وی تأکید کرد: آن‏ها به تحریم‏ها نیاز دارند لذا تأکید ما به تیم مذاکره‏ کننده این است که سعی داشته باشند رژیم تحریم‏ها یکپارچه برداشته شود.

محمدی در ادامه به تحریم‏های شورای امنیت اشاره کرد و گفت: در خصوص تحریم‏ های شورای امنیت اتفاقی که می‏افتد این است که تمام قطعنامه‏ ها تجمیع و تبدیل به یک قطعنامه می‏ شود؛ به این معنی که بخشی از محدودیت‏ ها جمع می‏شود و دوباره در قطعنامه‏ ای جدید حفظ می‏ شود.

وی تصریح کرد: همچنین یک اتفاق بدتر هم رخ می‏دهد و آن این است که ما قطعنامه‏ هایی که تا به حال گرفته‏ ایم مربوط به فصل 7 و ماده 41 بود ولی در هیچ یک از این قطعنامه‏ ها ما به عنوان تهدید صلح و امنیت بین ‏المللی شناخته نشدیم ولی متأسفانه در این قطعنامه جدیدی که ان شاالله اصلاح خواهد شد ظاهراً ما برای اولین بار به عنون تهدید صلح و امنیت بین‏ المللی ذیل بند 7 شناسایی می‏شویم و تحت ماده 41 قطعنامه می‏ گیریم.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: در خصوص تحریم ‏ها بحث اصلی این است که اگر قرار است تحریم باشیم بهتر است با هسته‏ ای تحریم باشیم تا بدون هسته‏ ای و اگر قرار است تحریم نباشیم این متن باید اصلاح شود.

در ادامه اظهارات محمدی، حضرتی گفت: تمام سیاست‏ های کلی تیم هسته ‏ای ما این است که به دنبال یک توافق خوب هستیم و این دستورالعمل تیم هسته ‏ای و دولت است و دوستان ما باید از این فضای توهم بیرون بیایند که فکر می‏کنند اصلاً بحث توافقی وجود ندارد و یک بازی بیشتر نیست و آن مصرف انتخاباتی برای کشور است.

در ادامه برنامه امشب محمدی در خصوص اقدامات محدودیت‏ ساز در متن بیانیه اظهار داشت: ایران با 5 کشور بزرگ جهان در حال توافق است لذا این متن باید متن بسیار محکمی باشد و جای سوءاستفاده در آن نماند.

وی با بیان این که در حال حاضر تنها متن مکتوبی که می‏توانیم در خصوص آن صحبت کنیم بیانیه سوئیس است، گفت: بر اساس این متن حق غنی ‏سازی در این جا به رسمیت شناخته نشده و چیزی که وجود دارد یک برنامه غنی ‏سازی است و شما کلمه «حق» را در سراسر این متون پیدا نمی‏کنید، ضمن این که خود آمریکایی‏ ها قبل از توافق ژنو نیز عنوان کرده بودند ما حق غنی‏ سازی را به رسمیت نمی‏ شناسیم تا بتوانیم برنامه‏ ها را محدود کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که حق آن چیزی است که در ماده 4 ان.پی.تی آمده و هیچ محدودیت ندارد اما آن چیزی که در این متن ذکر شده از 6 جهت محدود شده است ما از حق استثنا شده‏ ایم و یک برنامه جدید کوچک که زمان گریز را بالای یک سال می‏برد برای ما تعریف شده است.

وی تأکید کرد: اصلاح دومی که باید در این متن صورت پذیرد این است که اگر قرار است آن‏ها چیزی را تعلیق کنند در این طرف باید بحث تعلیق ‏ها مطرح شود به این معنی که در این طرف هم ماشین‏ های سانتریفیوژ ما باید در زمان بسیار کوتاه بازگشت‏ پذیر باشند.

محمدی تأکید کرد: اصلاح سومی که باید صورت گیرد این است که همه قیود تحریم باید برداشته شود یعنی تحریم‏ها نباید به تحریم‏ های مختلف تفکیک شود.

در ادامه برنامه امشب حضرتی در پاسخ به اظهارات اخیر آمانو مبنی بر اجبار ایران در پذیرش بازدید از مراکز نظامی و این که آیا می‏ توان به آژانس به عنوان یک نهاد بی ‏طرف اعتماد کرد، گفت: با توجه به عملکرد سنوات گذشته آژانس این نهاد عملکرد قابل قبولی ندارد.

وی ادامه داد: ما بارها به آژانس اعتماد کردیم ولی آن‏ها گزارش ‏های مختلفی از مراکز نظامی ما تهیه کردند.

وی ادامه داد: در دو سه ماه گذشته حرف‏ هایی که دبیرکل آژانس بیان کرده حرف‏ های معتدلی بوده ولی همچنان سوابق آن‏ها نگران کننده است.

حضرتی تأکید کرد: واقعیت‏های تلخی در دنیا وجود دارد که ما برای گرفتن حق ملت باید با آن‏ها روبرو شویم.

در ادامه اظهارات حضرتی، محمدی در خصوص پی.ام.دی اظهار داشت: خود آمریکایی‏ ها در فکت شیت توضیح دادند که یکی از تعهدات کلیدی پی.ام.دی است و آمانو نیز این موضوع را تکرار کرده است و در این خصوص نیز نهاد ناظر آژانس است.

وی ادامه داد: وقتی پی.ام.دی را باز می‏گذاریم یعنی همه امتیازات را داده ‏ایم و مجرای توطئه‏ چینی طرف مقابل باز مانده است.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: ما اگر پی.ام.دی را باز بگذاریم یعنی هیچ چیز را حل نکردیم.

در ادامه این گفتگو محمدی در پاسخ حضرتی در خصوص دستاورد مذاکرات گفت: همان طور که قبلاً گفتم وجود برنامه غنی‏ سازی محدود نسبت به غنی‏ سازی صفر یک دستاورد است ولی این حق ما از ان.پی.تی نیست.

وی ادامه داد: دستاورد دوم این است که آمریکایی‏ ها حاضر به بحث در مورد تعلیق تحریم ‏ها شدند.

در ادامه برنامه امشب حضرتی در پاسخ به این سوال که مقامات آمریکایی در گذشته بارها اعلام کرده بودند که توافق نکردن بهتر از توافق بد است، اما این روزها از زبان آن‏ها شنیده می‏شود که بیانیه لوزان مبنای خوبی برای توافق است، به نظر شما این تغییر ادبیات چیست، گفت: این شعار (توافق نکردن بهتر از توافق بد است) هم شعار آن‏هاست هم شعار ما.

وی ادامه داد: علت این که کنگره اختیارات دولت آمریکا را محدود کرده و خود وارد ماجرا شده نشان می‏دهد که این گونه نیست که همه امتیازات را ما داده‏‌ایم بلکه امتیازات خوبی نیز گرفته‏‌ایم و آن‏ها خود می‏خواهد که نظارت بیشتری داشته باشند.

در ادامه اظهارت حضرتی، محمدی گفت: در خصوص سوال فوق به نظر بنده تغییر ادبیاتی از سوی آمریکایی‏ ها صورت نگرفته است.

محمدی همچنین در پاسخ به این سوال که علیرغم برگزاری جلسات مختلف از سوی تیم مذاکره‏ کننده اخیراً منتقدان معتقدند که جزئیات مذاکرات هسته‏‌ای با مردم در میان گذاشته نشده است و به نظر شما این جلسات برای شنیدن جزئیات کافی بوده است، گفت: شاید مرسوم نیست که جزئیات به این شکل در رسانه‏ ها بیان شود ولی آنچه دوستان ما می‏گویند نباید با متن مکتوبی که تفاهم کرده‌‏اند متناقض باشد و این جز مطالبات ماست.

وی ادامه داد: بهتر است دوستان یک بار پارامترهای یک توافق خوب را بیان کنند که الزاماً توافقی که از نظر آن‏ها توافق خوب محسوب می ‏شود چه توافقی است.

این کارشناس مسائلی سیاسی با بیان این که ما هیچ وقت مشخصات یک توافق خوب را از زبان دوستان نشنیده ‏ایم، گفت: علیرغم این موضوع آمریکایی‏ ها پارامترهای یک توافق خوب را از نظر خود مکتوب کرده ‏اند و لذا از این پس یک مبنا برای قضاوت آن‏ ها وجود خواهد داشت که آیا آنچه آمریکا به دبنال آن بوده محقق شده است یا خیر.

محمدی در پایان در خصوص بازرسی‏ ها و تحقیق و توسعه اظهار داشت: بر اساس بیانیه سوئیس بازرسی‏ ها، بازرسی‏ های ویژه است و بازرسی ویژه تنها درباره عراق اعمال شده است که در نهایت منجر به حمله نظامی به عراق شد یعنی در اثر بازرسی ویژه آن‏ها مراکز حساس و ظرفیت ‏های عراق را شناسایی کردند لذا باید توجه داشت که امنیت کشور به مخاطره نیفتد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۲۲
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
ارسال نظرات
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱۹
۳
این الیاس حضرتی مصداق کامل یک موافق باسواد بود!!!
و مهدی محمدی مصداق کامل بی سواد و بی منطق!!!
خوب بود آقای روحانی تشریح فرمودند اوصاف حضرات را...!!!
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱۷
۱
آفرين بر آقاي محمدي كه با دست پر و با استدلال هاي واضح به مسئله نابودي دستاوردهاي هسته اي و تبعات بسيار خطرناك بعدي آن پرداخت
و در مقابل همانگونه كه اصلاحاتيان تاكنون نتوانسته اند يك معناي درست براي اصلاحات بيان كنند
آقاي حضرتي هم نتوانست يك معناي قابل فهم و روشن از نيات هسته اي دولت همسوي خودش براي مردم بيان كند و همگان فهميدند كه اين جماعت كليد گم كرده . چه نقشه هاي خطرناكي براي ملت ايران كشيده اند !!!
پاسخ
حسین
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۰ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
اینها واژه اصلاحات را به گند کشیدند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱۱
۳
دیدمش بنده خدا اقای حضرتی تو باغالیا بود . تقسیریم نداشت اخه از چی باید دفاع میکرد . یه وجه مثبت گفت که پذیرش حق هسته ای بود که اونم آقای محمدی هشتبلکو کرد .
پاسخ
بوسجین
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۵ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱۴
۲
من به دقت حرف های دو طرف را گوش می کردم اقای حضرتی به صورت شعاری همراه با متهم کردن با استفاده از روش تبلیغاتی سعی داشت که اقای محمدی را وادار به تناقص گویی و رفتار احساسی کند که البته علم و اگاهی و درایت اقای محمدی اجازه چنین مانور هایی را به او نمی داد نمی دانم اینها خوابند و یا خود را به خواب زده اند یک سیاست مدار با گمانه زنی ها بتواند سناریو های مختلفی را برای یک مسئله داشته باشد اینها اینقدر که به گفتار و رفتار غربی ها اعتماد دارند به جریان های داخلی و هم وطن خود اعتماد ندارند و سعی دارند با زخم زبان طرف مقابل را با ان ادبیات بیازارتد و از این ناراحت بودند چرا دولت رسانه قوی ندارد تا با روش تبلیغات غربی مردم را فریب دهد و نتیجه مذاکرات را در زیر گرد و غیبار حاصل از ان در بی خبری نگه دارد
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۹ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱۷
۱
محمدی عالی بود
پاسخ
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۹ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱۲
۲
دولت چارتا طرفدار مثل حضرتی داشته باشه دیگه احتیاجی به دشمن نداره
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۲
۵
واقعه مناظره طنزی بود
پاسخ
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱۴
۱
تشکر از بردار مهدی محمدی عزیز
منطق، آرامش، استدلال و بحث فنی شاخصه جریان منتقد است
پاسخ
میهمن
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱۰
۱
الیاس حضرتی خودش با خودش هم تکلیفش مشخص نبود رسانه ملی درب و باز کرده همین ....
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۷
۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۵ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۲
۱
دولت دستپاچه هر کسی را به میدان مناظره میفرستد جالبه که اصلا سر رشته هم نداردر
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۸ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۳
۱
درود بر آقای مهدی محمدی واقعا"عالی بودند .
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴
۴
۱
به دوستان دلداده به غرب می گویم اگر دلتان به حال اسلام نمی سوزد لااقل به خاطر ایران کار فتحعلی شاه را تکرار نکنید.
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۱ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴
۳
۱
خدايي آرامش محمدي حضرتي رو كلافه كرده بود
اميدوارم اين مناظرات در تمام مسائل سياسي ادامه پيدا كنه تا براي مردم مشخص بشه كي باسواد هست
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۵ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴
۳
۱
استدلال منطقی همراه با آرامش خاص آقای محمدی
ممنون از آقای محمدی
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴
۲
۱
واقعا" حضرتی حرفی برای گفتن نداشت و به نظر بیسواد میرسید.
پاسخ
میلاد
United States
۱۵:۴۹ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۱
۶
اقا برادر شما که رسوای زمانه شدید خودتون اصول گرایان گرامی یادتون رفته چه ویرانه ای برجای گذاشتید؟ 99درصد افزایش قیمت خودرو . ورشکستگی کشاورزان ( برنچ کاران چای کاران و.. ) ورشکستی صنعتگران و.. در راستای واردات اشتباه و بیموقع نرخ تورم عجیب و غریب و.... شما پیروز نبرد تحریم بودید؟ تورو خدا این 8 سال مردم داغون شدن بذارید یه نفس بکشن با خرفای رنگی و جریح کردن مردم و دست گذاشتن روی نقطه ضعف احساسات ایرانی ادای ادمای معقول و درست رو درنیارد خواهش میکنم بذارید دولت کارشو کنه که خداقل تو زمینه های بهداشت کشاورزی صنعت و .... پیشرفت شگرفی حاصل شده اینو میتونید از کشاورزان و... بپرسید که خودم به چشم دیدم . التماس میکنم بعد از 8 سال دست از سرمون بردادرید بذارید سیاست های جدید اجرایی شن
پاسخ
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۰ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۲
۰
آقا مهدی خداقوت ، دعای امام و شهیدان بدرقه راهت ، آخه خود دولت...
باسوادای باشناسنامه کندروی کندذهن بی منطق وطنفروش
پاسخ
نگران
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۳ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۳
۰
الیاااااااااااااااااااااس کم ... بگو
مرگ بر آمریکا، مرگ بر آمریکا دوست
آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد ....
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
مردم ایران ما قبل از امضای این توافق مضحک احتیاج به یک نه دی هسته ای داریم،البته این سری قبل وقوع حادثه
پاسخ
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۳ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۴
۰
۰
اگر بنظرتون اینقدر آقای محمدی و محمدی ها فنی و با سواد بودند پس چرا در زمان حکمروایی آنها آنهمه قطعنامه و آنهمه تحریم نصیب ما شد؟!! تورم40درصد،انزوای سیاسی،تخلفات و انحرافات مالی و بودجه ای،اختلاصات نجومی اونهم با فروش نفت120دلاری لابد ناشی از نگاه فنی و عالمانه محمدی و محمدی ها بود و اما در مورد هسته ای فقط به یک جمله وزیر امور خارجه خودتون آقای دکتر صالحی اشاره میکنم که گفت خدا خیرتون بده اگر شما توافق کردید خوب امضاء میکردید خیال همه را راحت میکردید البته آقای حضرتی یک چهره سیاسی و مطبوعاتی است نه یک کارشناس هسته ای البته ظریف هم اومد صدا و سیما یادتونه ؟!! در دولت پاک روی زمین که سواد و تخصص کلا رخت بسته بود
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها