کد خبر: ۳۱۷۳۲۷
زمان انتشار: ۰۸:۴۱     ۰۳ خرداد ۱۳۹۴
بدن ما به آهن نیاز دارد، اما مصرف بیش از حد آن می تواند به مغز ما آسیب رسانده و موجب ابتلا به آلزایمر شود.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مهر، مطالعات نشان می دهد میزان آهن موجود در افراد مبتلا به آلزایمر به مراتب بالاتر است. از اینرو به نظر می رسد آهن بالا باعث تسریع شروع این بیماری در افراد می شود.

محققان دانشگاه ملبورن استرالیا به مدت هفت سال ۱۴۴ فرد مسن را که دارای اختلال شناختی خفیف بودند، تحت نظر گرفتند. برای اندازه‌گیری میزان آهن موجود در مغز این افراد، آنها میزان «فریتین» را اندازه گیری کردند. فریتین یکی از پروتئین‌های زیستی است که با اتصال به آهن موجود در مایع مغزی نخاعی نقش ذخیره‌سازی آهن در داخل سلول را بر عهده دارد. در انسان فریتین پروتئینی است که به آهن اضافی بدن پیوند شده و در صورت نیاز آن را آزاد می‌کند.

به ازای هر نانو‌گرم فریتین موجود در یک میلی‌لیتر از خون افراد در ابتدای آزمایش، به ‌طور متوسط تنها سه ماه زودتر به آلزایمر مبتلا شدند. این گروه همچنین دریافتند که بیشترین ریسک ژنی برای ابتلا به آلزایمر ژن ApoE۴  است و بسیار به سطح آهن بالا مرتبط است، کشفی که نشان می‌دهد چرا حاملان این ژن در مقابل بیماری آسیب‌پذیرتر هستند.

به گفته «اسکات آیتون» یکی از اعضای تیم، «آهن بسیار واکنش‌پذیر است بنابراین احتمالاً نورون‌ها را در معرض استرس شیمیایی قرار می‌دهد.»

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها